2011 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 14 UW-Stout  21  No. 1 UW-Whitewater  42  Final BX RC PH
Oct. 15 Southern Oregon  12  No. 2 Mary Hardin-Baylor  52  Final BX RC
Oct. 15 No. 3 Mount Union  56  No. 20 Heidelberg  7  Final BX RC PH
Oct. 15 No. 4 Linfield  49  Pacific  6  Final BX RC
Oct. 15 No. 5 Wesley  46  Virginia-Lynchburg  0  Final BX RC
Oct. 15 No. 6 North Central (Ill.)  61  Millikin  14  Final BX RC
Oct. 15 No. 7 Bethel  41  Gustavus Adolphus  27  Final BX RC
Oct. 15 No. 18 UW-Oshkosh  24  No. 8 UW-Platteville  3  Final BX RC RC PH
Oct. 15 Frostburg State  7  No. 9 St. John Fisher  34  Final BX RC
Oct. 15 Muskingum  14  No. 10 John Carroll  33  Final BX
Oct. 15 Hamline  0  No. 11 St. Thomas  49  Final BX RC
Oct. 15 No. 13 Wittenberg  45  Kenyon  7  Final BX RC
Oct. 14 Dickinson  6  No. 14 Johns Hopkins  47  Final BX RC RC
Oct. 15 No. 15 Rowan  36  Morrisville State  17  Final BX
Oct. 15 No. 16 Wabash  37  Oberlin  23  Final BX BX RC
Oct. 15 Simpson  38  No. 17 Wartburg  37  Final - OT BX RC
Oct. 15 Menlo  6  No. 19 Pacific Lutheran  14  Final BX PH
Oct. 15 No. 21 Hampden-Sydney  38  Emory and Henry  36  Final BX
Oct. 15 No. 22 Thomas More  20  St. Vincent  17  Final BX RC
Oct. 15 No. 23 Ithaca  33  Springfield  38  Final BX
Oct. 15 No. 24 Wheaton (Ill.)  28  North Park  0  Final BX RC
Oct. 15 Manchester  14  No. 25 Franklin  27  Final BX RC
Oct. 15 Hamilton  7  Bowdoin  20  Final BX PH
Oct. 15 Franklin and Marshall  31  McDaniel  14  Final BX PH
Oct. 15 Salisbury  69  Alfred  0  Final BX RC RC
Oct. 15 TCNJ  12  Buffalo State  34  Final BX RC
Oct. 15 Cortland State  56  Western Connecticut  10  Final BX
Oct. 15 UW-Eau Claire  31  UW-La Crosse  21  Final BX RC RC
Oct. 15 Gallaudet  7  Norwich  10  Final BX RC RC
Oct. 15 Bates  14  Wesleyan  21  Final BX
Oct. 15 Amherst  31  Colby  7  Final BX
Oct. 15 Nichols  6  Mass-Dartmouth  21  Final BX
Oct. 15 Plymouth State  0  Endicott  49  Final BX RC RC
Oct. 15 Delaware Valley  20  Albright  10  Final BX RC
Oct. 15 Salve Regina  31  Curry  6  Final BX RC
Oct. 15 Catholic  24  Apprentice School  15  Final BX RC PH
Oct. 15 Methodist  17  Ferrum  37  Final BX
Oct. 15 Husson  0  Mount Ida  50  Final BX RC
Oct. 15 Widener  54  Stevenson  19  Final BX
Oct. 15 Washington and Lee  34  Randolph-Macon  30  Final BX RC
Oct. 15 Guilford  13  Bridgewater (Va.)  59  Final BX RC RC PH
Oct. 15 Hiram  7  Case Western Reserve  34  Final BX PH
Oct. 15 Albion  12  Hope  3  Final BX RC PH
Oct. 15 Kean  20  Brockport State  28  Final BX RC
Oct. 15 Moravian  0  Susquehanna  20  Final BX RC
Oct. 15 Union  10  St. Lawrence  6  Final BX
Oct. 15 Denison  28  Allegheny  31  Final BX RC
Oct. 15 Muhlenberg  10  Gettysburg  14  Final BX RC
Oct. 15 Hartwick  17  Utica  20  Final BX RC RC
Oct. 15 Framingham State  42  Maine Maritime  14  Final BX RC
Oct. 15 Juniata  7  Ursinus  21  Final BX
Oct. 15 FDU-Florham  7  Lebanon Valley  51  Final BX RC
Oct. 15 N.C. Wesleyan  31  Greensboro  19  Final BX
Oct. 15 Trinity (Conn.)  9  Tufts  0  Final BX RC RC
Oct. 15 Williams  48  Middlebury  28  Final BX PH
Oct. 15 Trine  26  Alma  0  Final BX RC
Homecoming
Oct. 15 Wilmington  6  Marietta  31  Final BX
Oct. 15 Anderson  12  Bluffton  17  Final BX
Oct. 15 Thiel  0  Bethany  20  Final BX RC
Oct. 15 Massachusetts Maritime  19  Fitchburg State  7  Final BX RC
Oct. 15 Capital  24  Otterbein  20  Final BX RC
Oct. 15 Westfield State  24  Coast Guard  21  Final BX
Oct. 15 Earlham  10  Defiance  26  Final BX RC
Oct. 15 Mount St. Joseph  14  Rose-Hulman  20  Final BX
Oct. 15 Waynesburg  20  Westminster (Pa.)  22  Final BX RC
Oct. 15 Wilkes  7  Lycoming  40  Final BX RC
Oct. 15 Christopher Newport  23  Averett  14  Final BX
Oct. 15 Western New England  31  MIT  0  Final BX
Oct. 15 Anna Maria  13  SUNY-Maritime  34  Final BX
Oct. 15 Rochester  45  Merchant Marine  16  Final BX
Oct. 15 Kalamazoo  10  Olivet  14  Final BX RC
Oct. 15 Ohio Northern  6  Baldwin-Wallace  20  Final BX RC RC
Oct. 15 DePauw  7  Sewanee  30  Final BX RC
Oct. 15 Grinnell  17  Lawrence  15  Final BX
Oct. 15 UW-River Falls  10  UW-Stevens Point  31  Final BX
Oct. 15 Rockford  14  Concordia-Chicago  48  Final BX
Oct. 15 Carroll  7  St. Norbert  28  Final BX RC
Oct. 15 Monmouth  53  Lake Forest  47  Final BX RC
Oct. 15 Rhodes  36  Millsaps  44  Final BX
Oct. 15 Wooster  20  Washington U.  24  Final RC
Oct. 15 Carleton  7  St. Olaf  28  Final BX
Oct. 15 Centre  45  Birmingham-Southern  20  Final BX RC
Oct. 15 Buena Vista  7  Luther  14  Final BX
Oct. 15 Augsburg  26  Concordia-Moorhead  38  Final BX RC RC PH
Oct. 15 Hardin-Simmons  64  Sul Ross State  39  Final BX
Oct. 15 Central  70  Loras  7  Final BX RC
Oct. 15 Beloit  27  Ripon  31  Final BX
Oct. 15 Benedictine  20  Concordia (Wis.)  14  Final BX PH
Homecoming
Oct. 15 Crown  21  Northwestern (Minn.)  39  Final
Oct. 15 Illinois Wesleyan  24  Elmhurst  12  Final BX RC
Oct. 15 Martin Luther  35  Greenville  49  Final BX RC
Oct. 15 Illinois College  46  Knox  19  Final BX RC RC
Oct. 15 Wisconsin Lutheran  7  Lakeland  20  Final BX
Oct. 15 Presentation  27  MacMurray  26  Final
Oct. 15 McMurry  60  Texas Lutheran  16  Final BX RC
Oct. 15 Eureka  7  Minnesota-Morris  40  Final BX
Oct. 15 Maranatha Baptist  14  Aurora  33  Final BX
Oct. 15 Huntingdon  7  Trinity (Texas)  24  Final BX RC
Oct. 15 Dubuque  40  Cornell  17  Final BX RC
Oct. 15 Louisiana College  42  Howard Payne  14  Final BX
Oct. 15 Maryville (Tenn.)  21  Shenandoah  28  Final BX PH PH
Oct. 15 Mississippi College  21  East Texas Baptist  34  Final BX RC
Oct. 15 Cal Lutheran  52  La Verne  17  Final BX RC RC
Oct. 15 Redlands  30  Claremont-Mudd-Scripps  24  Final BX RC
Oct. 15 Whitworth  22  Lewis and Clark  30  Final BX
Oct. 15 Willamette  49  Puget Sound  31  Final BX RC
Oct. 15 Castleton State  56  Becker  28  Final BX RC
Oct. 15 Bridgewater State  34  Worcester State  23  Final BX RC
Oct. 15 Westminster (Mo.)  12  St. Scholastica  29  Final BX RC
Oct. 15 William Paterson  0  Montclair State  20  Final BX RC
Oct. 15 Grove City  7  Geneva  23  Final
Oct. 15 Carthage  13  Augustana  19  Final BX RC
Oct. 15 Whittier  22  Chapman  45  Final BX
Oct. 15 Occidental  42  Pomona-Pitzer  35  Final BX PH PH
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading