2007 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

87

Date Away Home Time/Status Links
Aug. 30 No. 23 Millsaps  26  Mississippi College  27  Final
Sep. 1 Averett  7  No. 1 Mount Union  75  Final
Sep. 1 No. 20 Franklin  34  Ohio Wesleyan  21  Final
Sep. 1 No. 10 Johns Hopkins  17  Hampden-Sydney  16  Final
Sep. 1 No. 24 Ithaca  31  Lycoming  6  Final
Sep. 1 Wooster  0  No. 9 John Carroll  24  Final
Sep. 1 N.C. Wesleyan  31  No. 15 Wesley  34  Final
Sep. 1 No. 21 Thomas More  40  Hanover  24  Final
Sep. 1 No. 25 St. John Fisher  49  King's  7  Final
Sep. 1 No. 6 Bethel  16  Buena Vista  21  Final
Sep. 1 No. 16 St. Thomas  10  Central  35  Final
Sep. 1 No. 14 Illinois Wesleyan  6  Coe  24  Final
Sep. 1 No. 5 UW-Whitewater  41  Lakeland  7  Final
Sep. 1 No. 11 UW-Oshkosh  44  Ripon  6  Final
Sep. 1 Morehead St.  32  No. 22 Concordia-Moorhead  34  Final
Sep. 1 Capital  13  No. 12 Wittenberg  0  Final
Aug. 30 Tri-State  14  Manchester  9  Final
Aug. 30 Ursinus  28  La Salle  0  Final
Aug. 30 UW-Eau Claire  42  Southwest Minn. St.  13  Final
Aug. 30 Moravian  34  Susquehanna  27  Final
Aug. 31 Pace  13  Husson  25  Final
Aug. 31 Merchant Marine  7  Kean  48  Final
Aug. 31 SUNY-Maritime  10  Massachusetts Maritime  6  Final
Aug. 31 Muhlenberg  15  TCNJ  0  Final
Aug. 31 Wagner  20  Western Connecticut  7  Final
Aug. 31 Menlo  19  UW-Stout  24  Final
Sep. 1 Carnegie Mellon  33  Rochester  10  Final
Sep. 1 Grinnell  35  Kenyon  70  Final
Sep. 1 Albion  14  Butler  42  Final
Sep. 1 Albright  12  Salisbury  42  Final
Sep. 1 Westminster (Pa.)  13  Allegheny  6  Final
Sep. 1 McDaniel  19  Bridgewater  45  Final
Sep. 1 Buffalo State  37  Morrisville State  14  Final
Sep. 1 Case Western Reserve  37  Oberlin  15  Final
Sep. 1 Shenandoah  6  Catholic  7  Final
Sep. 1 Rowan  17  Christopher Newport  23  Final
Sep. 1 Delaware Valley  12  Iona  14  Final
Sep. 1 Randolph-Macon  42  Denison  16  Final
Sep. 1 Rose-Hulman  24  Earlham  16  Final
Sep. 1 Emory and Henry  0  Ferrum  2  Final
Emory & Henry forfeited its 50-7 win
Sep. 1 Gallaudet  32  St. Vincent  13  Final
Sep. 1 Lebanon Valley  25  Gettysburg  49  Final
Sep. 1 Guilford  70  Southern Virginia  26  Final BX
Sep. 1 Hartwick  21  Western New England  48  Final
Sep. 1 UW-River Falls  54  Hope  24  Final
Sep. 1 Fairmont St.  3  Newport News  0  Final
Sep. 1 William Paterson  17  Wilkes  16  Final
Sep. 1 Crown  46  Principia  3  Final
Sep. 1 Maranatha Baptist  17  Martin Luther  35  Final
Sep. 1 Adrian  35  Defiance  9  Final
Sep. 1 Anderson  37  Taylor (Ind.)  13  Final
Sep. 1 Becker  22  Utica  41  Final
Sep. 1 Centre  14  Bluffton  9  Final
Sep. 1 Dickinson  17  Grove City  13  Final
Sep. 1 Geneva  20  Thiel  3  Final
Sep. 1 Maryville (Tenn.)  21  LaGrange  3  Final
Sep. 1 Norwich  27  Mount Ida  17  Final
Sep. 1 Mount St. Joseph  31  Wilmington  19  Final
Sep. 1 Muskingum  10  Waynesburg  28  Final
Sep. 1 McMurry  13  Huntingdon  26  Final
Sep. 1 Loras  11  Upper Iowa  38  Final
Sep. 1 MacMurray  0  Augustana  65  Final
Sep. 1 Aurora  2  Wisconsin Lutheran  0  Final
Forfeited to Aurora
Sep. 1 Beloit  21  Macalester  34  Final
Sep. 1 Concordia-Chicago  33  Blackburn  14  Final
Sep. 1 Concordia (Wis.)  3  Simpson  14  Final
Sep. 1 Cornell  31  Northwestern (Minn.)  30  Final
Sep. 1 Dubuque  38  Rockford  0  Final
Sep. 1 Knox  33  Eureka  14  Final
Sep. 1 Illinois College  21  Millikin  23  Final
Sep. 1 Luther  19  St. Olaf  26  Final
Sep. 1 Marietta  14  St. John's  55  Final
Sep. 1 Wartburg  35  Monmouth  7  Final
Sep. 1 Westminster (Mo.)  21  Sewanee  30  Final
Sep. 1 Olivet Nazarene  27  St. Norbert  34  Final
Sep. 1 Trinity (Texas)  23  East Texas Baptist  0  Final
Sep. 1 Southwestern Assemblies  21  Austin  35  Final
Sep. 1 Worcester State  26  Curry  38  Final
Sep. 1 Mass-Dartmouth  17  WPI  49  Final
Sep. 1 UW-Stevens Point  13  Webber International  7  Final
Sep. 1 UW-La Crosse  47  Hardin-Simmons  21  Final
Sep. 1 Lake Forest  28  Washington U.  41  Final
Sep. 1 Sul Ross State  33  Texas Lutheran  31  Final
Sep. 1 Elmhurst  52  Benedictine  3  Final
Sep. 1 Carroll  7  Carthage  35  Final
Sep. 1 Southern Nazarene  42  Howard Payne  14  Final
Sep. 1 Willamette  9  Western Ore.  23  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos