2011 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 7 Randolph-Macon  51  Catholic  34  Final BX BX RC
Oct. 8 Coast Guard  16  Bridgewater State  34  Final BX RC
Oct. 8 Springfield  23  Salisbury  65  Final BX RC PH
Oct. 8 Mass-Dartmouth  7  Salve Regina  38  Final BX
Oct. 8 Husson  0  Gallaudet  35  Final BX
Oct. 8 Worcester State  19  Massachusetts Maritime  23  Final BX RC
Oct. 8 Western Connecticut  21  Morrisville State  35  Final BX
Oct. 8 Fitchburg State  7  Framingham State  41  Final BX
Oct. 8 Chicago  38  Denison  23  Final BX
Oct. 8 Norwich  40  Castleton State  21  Final BX RC RC
Oct. 8 Colby  21  Wesleyan  28  Final BX
Oct. 8 Endicott  51  Nichols  14  Final BX RC
Oct. 8 Curry  20  Western New England  37  Final BX RC
Oct. 8 Bowdoin  27  Tufts  6  Final BX RC RC
Oct. 8 Hamilton  0  Trinity (Conn.)  35  Final BX RC
Oct. 8 Mount Ida  56  Anna Maria  7  Final BX RC
Oct. 8 Lebanon Valley  24  Albright  17  Final BX RC
Oct. 8 Washington U.  3  Wabash  24  Final BX RC RC
Oct. 8 Cortland State  33  Montclair State  34  Final BX RC
Oct. 8 Ferrum  21  N.C. Wesleyan  10  Final BX
Oct. 8 Trine  20  LaGrange  14  Final - OT BX RC
Oct. 8 Brockport State  17  TCNJ  26  Final BX RC
Oct. 8 Alma  26  Albion  27  Final BX RC
Oct. 8 FDU-Florham  3  Widener  55  Final BX
Oct. 8 Buffalo State  27  Kean  34  Final BX RC
Oct. 8 Washington and Lee  17  Emory and Henry  14  Final BX RC
Oct. 8 Bridgewater (Va.)  14  Hampden-Sydney  28  Final BX
Oct. 8 Rowan  30  William Paterson  21  Final BX
Oct. 8 Hobart  41  Union  24  Final BX RC
Oct. 8 Frostburg State  17  Wesley  45  Final BX RC RC PH
Oct. 8 St. John Fisher  13  Ithaca  10  Final - OT BX
Oct. 8 Allegheny  31  Kenyon  17  Final BX RC
Oct. 8 Utica  38  RPI  28  Final BX RC RC
Oct. 8 Delaware Valley  14  Wilkes  6  Final BX RC
Oct. 8 Hartwick  29  Alfred  32  Final - OT BX RC RC
Oct. 8 Washington and Jefferson  27  St. Vincent  35  Final BX RC
Oct. 8 Southern Virginia  55  Guilford  24  Final BX RC PH
Oct. 8 Maine Maritime  36  Westfield State  34  Final - 2OT BX RC RC
Oct. 8 MIT  27  Plymouth State  30  Final BX RC
Oct. 8 Averett  42  Greensboro  21  Final BX
Oct. 8 Lycoming  42  King's  10  Final BX
Oct. 8 Bates  35  Williams  26  Final BX RC PH
Oct. 8 Middlebury  28  Amherst  48  Final BX
Oct. 8 Methodist  24  Maryville (Tenn.)  26  Final BX RC
Oct. 8 Bluffton  30  Manchester  27  Final - OT BX
Oct. 8 Franklin  55  Rose-Hulman  24  Final BX
Oct. 8 Grove City  7  Thomas More  37  Final BX RC
Oct. 8 Ohio Northern  38  Capital  20  Final BX RC PH
Oct. 8 John Carroll  44  Wilmington  7  Final BX
Oct. 8 Hanover  62  Earlham  0  Final BX
Oct. 8 Geneva  33  Waynesburg  47  Final BX RC
Oct. 8 Defiance  23  Mount St. Joseph  13  Final BX RC
Oct. 8 Heidelberg  17  Muskingum  7  Final BX
Oct. 8 Marietta  0  Mount Union  62  Final BX RC PH
Oct. 8 Westminster (Pa.)  30  Bethany  27  Final BX RC
Oct. 8 Wittenberg  20  Huntingdon  38  Final BX RC
Oct. 8 UW-Stout  22  UW-Stevens Point  19  Final BX RC
Oct. 8 Concordia-Moorhead  26  Carleton  7  Final BX RC PH
Oct. 8 Howard Payne  14  Hardin-Simmons  33  Final BX
Oct. 8 Concordia-Chicago  29  Wisconsin Lutheran  17  Final BX
Oct. 8 Cornell  22  Simpson  42  Final BX RC
Oct. 8 Ripon  17  Monmouth  42  Final BX
Oct. 8 Lake Forest  27  Beloit  17  Final BX RC
Oct. 8 Minnesota-Morris  14  Westminster (Mo.)  27  Final BX
Oct. 8 Buena Vista  30  Central  33  Final BX RC
Oct. 8 Bethel  41  St. John's  20  Final BX
Oct. 8 Gustavus Adolphus  37  Hamline  0  Final BX RC
Oct. 8 St. Norbert  34  Illinois College  48  Final BX RC RC
Oct. 8 Luther  20  Coe  54  Final BX RC
Oct. 8 Carthage  40  Millikin  23  Final BX RC RC
Oct. 8 St. Thomas  17  Augsburg  0  Final BX RC RC
Oct. 8 Concordia (Wis.)  59  Maranatha Baptist  7  Final BX
Oct. 8 Elmhurst  21  Wheaton (Ill.)  49  Final BX RC
Oct. 8 Greenville  62  MacMurray  7  Final
Oct. 8 Illinois Wesleyan  42  North Park  3  Final BX
Oct. 8 Knox  35  Grinnell  43  Final BX RC
Oct. 8 Lakeland  32  Rockford  0  Final BX
Oct. 8 Eureka  31  Martin Luther  21  Final BX RC
Oct. 8 Millsaps  33  Austin  27  Final BX
Oct. 8 St. Scholastica  35  Northwestern (Minn.)  7  Final BX RC
Oct. 8 UW-Whitewater  42  UW-River Falls  10  Final BX RC
Oct. 8 Jamestown  6  UW-La Crosse  42  Final BX RC
Oct. 8 Macalester  31  Hiram  14  Final BX RC
@ Elmhurst, Ill.
Oct. 8 Aurora  19  Benedictine  26  Final BX RC
Oct. 8 Sewanee  9  Trinity (Texas)  27  Final BX
Oct. 8 UW-Oshkosh  23  UW-Eau Claire  16  Final BX RC RC PH
Oct. 8 Sul Ross State  13  McMurry  41  Final BX
Oct. 8 Merchant Marine  34  WPI  27  Final RC
Oct. 8 Lawrence  17  Carroll  67  Final BX
Oct. 8 Whittier  0  Cal Lutheran  56  Final BX RC
Oct. 8 Pacific Lutheran  20  Whitworth  17  Final BX RC
Oct. 8 SUNY-Maritime  47  Becker  19  Final BX
Oct. 8 Puget Sound  7  Linfield  73  Final BX RC
Oct. 8 Pacific  7  Willamette  49  Final BX RC
Oct. 8 Wartburg  42  Dubuque  39  Final BX
Oct. 8 Olivet  18  Adrian  56  Final BX RC
Oct. 8 Oberlin  21  Case Western Reserve  47  Final BX PH
Oct. 8 Ohio Wesleyan  10  Carnegie Mellon  41  Final BX
Oct. 8 Shenandoah  20  Christopher Newport  27  Final - OT BX RC PH PH
Oct. 8 Baldwin-Wallace  27  Otterbein  21  Final BX RC RC
Oct. 8 Kalamazoo  16  Hope  22  Final
Oct. 8 East Texas Baptist  24  Louisiana College  31  Final BX
Oct. 8 Mary Hardin-Baylor  35  Mississippi College  12  Final BX RC
Oct. 8 Crown  26  Presentation  42  Final BX
Oct. 8 Augustana  3  North Central (Ill.)  24  Final BX RC
Oct. 8 Pomona-Pitzer  20  Redlands  61  Final BX RC PH PH PH
Oct. 8 La Verne  30  Occidental  21  Final BX PH PH
Oct. 8 Claremont-Mudd-Scripps  9  Chapman  14  Final BX RC
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading