2010 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 2 UW-River Falls  21  Ohio Northern  35  Final BX
Sep. 2 Wooster  14  Baldwin-Wallace  38  Final BX BX
Sep. 2 Taylor (Ind.)  42  Anderson  20  Final BX
Sep. 2 Massachusetts Maritime  12  SUNY-Maritime  15  Final BX BX BX RC
Sep. 2 Manchester  7  Trine  55  Final BX BX RC
Sep. 2 Rockford  7  Dubuque  41  Final RC
Sep. 3 Nichols  21  Westfield State  43  Final BX RC
Sep. 3 Otterbein  38  Husson  0  Final BX BX RC
Sep. 3 William Paterson  15  TCNJ  7  Final RC
Sep. 3 King's  7  Springfield  31  Final
Sep. 3 Augustana  28  Greenville  7  Final RC
@ Edwardsville, Ill.
Sep. 3 UW-Stout  13  Black Hills St.  14  Final - OT BX RC
Sep. 4 Newport News  7  Alfred State  22  Final BX
Sep. 4 WPI  3  Salve Regina  6  Final BX RC
Sep. 4 Widener  0  Alfred  37  Final BX RC
Sep. 4 Fitchburg State  15  Mass-Dartmouth  37  Final BX BX
Sep. 4 Defiance  13  Muskingum  19  Final - 2OT BX RC
Sep. 4 Randolph-Macon  54  Methodist  14  Final BX BX BX
Sep. 4 Wesley  34  Christopher Newport  6  Final BX BX PH
Sep. 4 Heidelberg  42  Alma  23  Final BX
Sep. 4 Allegheny  28  Bethany  0  Final RC
Sep. 4 Gettysburg  42  Lebanon Valley  28  Final BX RC
Sep. 4 Bridgewater State  34  Mount Ida  25  Final BX BX RC
Sep. 4 Emory and Henry  23  Ferrum  17  Final - 2OT BX
Sep. 4 Plymouth State  16  Castleton State  14  Final BX BX RC
Sep. 4 Washington and Lee  7  Franklin and Marshall  35  Final BX RC
Sep. 4 Oberlin  29  Kenyon  26  Final - OT BX RC
Sep. 4 Hampden-Sydney  45  Averett  30  Final BX BX
Sep. 4 Adrian  0  UW-Whitewater  35  Final BX
Sep. 4 Hartwick  31  Morrisville State  20  Final
Sep. 4 Stonehill  20  Curry  14  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Westminster (Pa.)  23  Hiram  6  Final RC
Sep. 4 McDaniel  3  Juniata  0  Final BX BX
Sep. 4 Butler  29  Albion  13  Final BX
Sep. 4 Susquehanna  6  Moravian  12  Final BX RC
Sep. 4 Lycoming  17  Rowan  24  Final RC
Sep. 4 Ohio Wesleyan  6  Denison  21  Final BX
Sep. 4 Bridgewater (Va.)  19  St. Vincent  14  Final BX BX
Sep. 4 Minnesota-Morris  49  MacMurray  19  Final
Sep. 4 Carnegie Mellon  28  Grove City  21  Final BX
Sep. 4 Western New England  7  Norwich  35  Final BX BX RC PH
Sep. 4 Sewanee  33  Earlham  14  Final BX
Sep. 4 Endicott  33  Framingham State  27  Final - 3OT BX BX
Sep. 4 Marietta  28  Thiel  7  Final
Sep. 4 Illinois Wesleyan  20  Hope  16  Final
Sep. 4 Utica  78  Becker  19  Final BX BX RC
Sep. 4 Bluffton  30  Kalamazoo  28  Final BX
Sep. 4 Gallaudet  34  Merchant Marine  35  Final BX BX BX RC
Sep. 4 St. Lawrence  3  Ithaca  33  Final RC
Sep. 4 Aurora  9  North Park  7  Final BX
Sep. 4 North Central (Ill.)  41  Cornell  7  Final BX
Sep. 4 Bethel  34  Simpson  12  Final BX RC RC
Sep. 4 UW-Oshkosh  28  Central  34  Final BX RC RC
Sep. 4 LaGrange  19  Birmingham-Southern  28  Final BX
Sep. 4 Martin Luther  42  Maranatha Baptist  18  Final RC
Sep. 4 Concordia-Chicago  52  Lake Forest  23  Final BX
Sep. 4 Benedictine  42  Eureka  7  Final BX
Sep. 4 Millikin  42  Illinois College  31  Final RC
Sep. 4 Macalester  35  Grinnell  45  Final
Sep. 4 Wisconsin Lutheran  10  Ripon  20  Final BX
Sep. 4 Concordia (Wis.)  10  Augsburg  62  Final BX RC
Sep. 4 Carleton  35  Crown  49  Final
Sep. 4 Maryville (Tenn.)  3  Huntingdon  54  Final BX RC
Sep. 4 Elmhurst  26  Loras  14  Final
Sep. 4 Carroll  35  Lakeland  21  Final
Sep. 4 Franklin  27  Carthage  30  Final BX RC
Sep. 4 Rhodes  17  Westminster (Mo.)  20  Final BX
Sep. 4 Northwestern (Minn.)  10  St. John's  56  Final RC
Sep. 4 St. Olaf  28  Luther  21  Final
Sep. 4 St. Thomas  40  St. Norbert  7  Final RC
Sep. 4 UW-Platteville  31  Buena Vista  2  Final BX RC
Sep. 4 Willamette  33  UW-Stevens Point  14  Final BX RC
Sep. 4 Concordia-Moorhead  24  Dickinson St.  29  Final BX RC
Sep. 4 Hardin-Simmons  27  Whitworth  7  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Pacific  19  Puget Sound  36  Final BX RC
Sep. 4 Anna Maria  21  Worcester State  49  Final BX RC
Moved From 9/2
Sep. 4 Wilmington  7  Mount St. Joseph  24  Final BX
Sep. 4 Brockport State  12  St. John Fisher  55  Final BX
Sep. 4 N.C. Wesleyan  7  Salisbury  13  Final BX
Sep. 4 Olivet  6  Wittenberg  48  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Lawrence  24  St. Scholastica  31  Final
Sep. 4 Delaware Valley  27  Muhlenberg  7  Final
Sep. 4 Catholic  16  Shenandoah  13  Final BX RC
Sep. 4 John Carroll  13  Case Western Reserve  30  Final BX BX BX
Sep. 4 Greensboro  17  Guilford  15  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Ursinus  21  Albright  13  Final BX RC
Sep. 4 Chicago  28  Beloit  25  Final BX RC
Sep. 4 McMurry  41  Bacone  6  Final BX
Sep. 4 Howard Payne  34  Trinity (Texas)  40  Final - 2OT BX PH
Sep. 4 Coe  48  Iowa Wesleyan  21  Final
Sep. 4 Louisiana College  34  Belhaven  41  Final
Sep. 4 Hanover  28  Centre  27  Final - OT BX
Sep. 4 Geneva  32  Frostburg State  27  Final
Sep. 4 Austin  28  Southwestern Assemblies  6  Final
Sep. 4 Bethel (Tenn.)  31  UW-Eau Claire  35  Final BX BX RC
Sep. 4 East Texas Baptist  33  UW-La Crosse  20  Final RC
Sep. 4 Mississippi College  27  Millsaps  23  Final RC
Sep. 4 Monmouth  7  Wartburg  27  Final
Sep. 4 Knox  3  Washington U.  34  Final BX RC
Sep. 4 Menlo  42  Occidental  25  Final BX RC
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading