2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 4 Massachusetts Maritime  14  SUNY-Maritime  24  Final
Sep. 4 Springfield  55  Fitchburg State  27  Final
Sep. 5 TCNJ  41  FDU-Florham  42  Final
Sep. 5 Nichols  10  Westfield State  13  Final
Sep. 5 WPI  34  Mass-Dartmouth  28  Final - 5OT
Sep. 5 Curry  28  Worcester State  21  Final - OT
Sep. 6 Rowan  24  Bridgewater State  14  Final
Sep. 6 Hiram  20  Gallaudet  14  Final - OT
Sep. 6 Manchester  13  Trine  41  Final
Sep. 6 Washington and Jefferson  49  Oberlin  35  Final
Sep. 6 Washington and Lee  0  Franklin and Marshall  24  Final
Sep. 6 William Paterson  20  Brockport State  26  Final - 2OT
Sep. 6 Gettysburg  13  Lebanon Valley  19  Final
Sep. 6 St. Anselm  28  Plymouth State  36  Final
Sep. 6 Allegheny  34  Juniata  18  Final
Sep. 6 Grove City  7  Dickinson  34  Final
Sep. 6 Norwich  34  Mount Ida  28  Final
Sep. 6 Case Western Reserve  62  Kenyon  27  Final BX
Sep. 6 McDaniel  38  St. Vincent  7  Final
Sep. 6 Emory and Henry  26  Ferrum  21  Final
Sep. 6 Endicott  20  Framingham State  25  Final
Sep. 6 Butler  20  Albion  6  Final
Sep. 6 Denison  49  Kalamazoo  27  Final
Sep. 6 Carnegie Mellon  35  Ohio Wesleyan  7  Final
Sep. 6 Cortland State  51  Morrisville State  37  Final
Sep. 6 Susquehanna  14  Moravian  27  Final
Sep. 6 Randolph-Macon  13  King's  34  Final
Sep. 6 Malone    Newport News    Cancelled
Sep. 6 Iona  27  Delaware Valley  19  Final
Sep. 6 Ursinus  34  Alfred  27  Final
Sep. 6 Husson  7  Merrimack  42  Final
Sep. 6 Martin Luther  40  Maranatha Baptist  7  Final
Sep. 6 Lewis and Clark  43  Principia  7  Final
Sep. 6 LaGrange  34  Birmingham-Southern  31  Final
First ever football win
Sep. 6 Maryville (Tenn.)  35  Huntingdon  41  Final
Sep. 6 Wooster  27  Waynesburg  6  Final
Sep. 6 Wilmington  7  Mount St. Joseph  21  Final
Sep. 6 Adrian  14  Capital  34  Final
Sep. 6 Marietta  21  Thiel  18  Final
Sep. 6 Bethany  7  Otterbein  40  Final
Sep. 6 Western New England  37  Hartwick  63  Final
Sep. 6 Bridgewater (Va.)  34  Averett  13  Final
Sep. 6 Bluffton  0  Alma  49  Final
Sep. 6 MIT  42  Maine Maritime  39  Final
@ Fitzpatrick Stadium, Portland, Maine
Sep. 6 Monmouth  24  Loras  17  Final
Sep. 6 Greenville  0  Washington U.  22  Final
Sep. 6 Benedictine  14  Elmhurst  35  Final
Sep. 6 Grand View  21  Simpson  38  Final
Sep. 6 Millikin  38  Illinois College  20  Final
Sep. 6 Wisconsin Lutheran  7  Northwestern (Minn.)  43  Final
Sep. 6 St. Norbert  20  Wartburg  44  Final
Sep. 6 Webber International  21  UW-Stevens Point  23  Final
Sep. 6 East Texas Baptist  15  St. John's  29  Final
Sep. 6 Grinnell  26  Cornell  25  Final
Sep. 6 Aurora  35  Lake Forest  13  Final
Sep. 6 Sewanee  26  Westminster (Mo.)  14  Final
Sep. 6 St. Olaf  23  Luther  14  Final
Sep. 6 Blackburn  15  Concordia-Chicago  41  Final
Sep. 6 Eureka  0  Knox  26  Final
Sep. 6 Lakeland  0  Central  41  Final
Sep. 6 MacMurray  17  Beloit  27  Final
Sep. 6 Augsburg  49  Crown  14  Final
Sep. 6 Kean  40  Merchant Marine  0  Final
Sep. 6 Utica  13  Becker  26  Final
Sep. 6 Campbell  21  Methodist  32  Final
Sep. 6 UW-Stout  13  Menlo  10  Final - OT
Sep. 6 Salisbury  30  Albright  28  Final
Sep. 6 Earlham  35  Rose-Hulman  42  Final
Sep. 6 Greensboro  12  Guilford  22  Final BX
Sep. 6 Catholic  23  Shenandoah  20  Final - OT
Sep. 6 Seton Hill  27  Geneva  18  Final
Sep. 6 Taylor (Ind.)  27  Anderson  17  Final
Sep. 6 Wilkes  21  Muhlenberg  34  Final
Sep. 6 Defiance  10  Muskingum  35  Final
Sep. 6 McMurry  18  Trinity (Texas)  48  Final
Sep. 6 Texas Lutheran  34  Sul Ross State  27  Final - OT
Sep. 6 Coe  6  Augustana  21  Final
Sep. 6 Hanover  22  Centre  46  Final
Sep. 6 Rockford  7  Dubuque  49  Final
Sep. 6 North Park  14  Carroll  55  Final
Sep. 6 Trinity Bible  0  Minnesota-Morris  13  Final
Sep. 6 Austin  14  Southwestern Assemblies  16  Final
Sep. 6 Hardin-Simmons  24  UW-La Crosse  23  Final
Sep. 6 UW-Eau Claire  11  Bethel (Tenn.)  6  Final
Sep. 6 Louisiana College  17  Bacone  16  Final
Sep. 7 Hampden-Sydney  33  N.C. Wesleyan  23  Final
Note date change
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading