2001 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Aug. 31 Nichols  15  Worcester State  35  Final
Aug. 31 Lakeland  24  UW-Stout  48  Final
Sep. 1 Washington and Jefferson  16  Ursinus  7  Final
Sep. 1 McDaniel  20  Bridgewater (Va.)  29  Final
Sep. 1 Defiance  24  Olivet  6  Final
Sep. 1 Guilford  0  Carson-Newman  48  Final
Sep. 1 Lebanon Valley  9  Gettysburg  23  Final
Sep. 1 Willamette  21  Eastern Ore.  18  Final
Sep. 1 Neb. Wesleyan  21  Upper Iowa  6  Final
Sep. 1 Chadron St.  45  UW-River Falls  18  Final
Sep. 1 North Park  13  Northwestern (Minn.)  32  Final
Sep. 1 Washington U.  34  Westminster (Mo.)  27  Final
Sep. 1 Principia  0  Colorado College  25  Final
Sep. 1 Rose-Hulman  22  Earlham  23  Final
Sep. 1 Denison  42  Waynesburg  47  Final
Sep. 1 Buena Vista  15  Southwest St.  12  Final
Sep. 1 Norwich  19  Curry  20  Final
Sep. 1 Trinity International  52  Concordia-Chicago  6  Final
Sep. 1 Marietta  24  Bluffton  13  Final
Sep. 1 Wilkes  0  Montclair State  28  Final
Sep. 1 Howard Payne  42  Sul Ross State  18  Final
Sep. 1 Texas Lutheran  14  Trinity (Texas)  41  Final
Sep. 1 Coe  14  St. Ambrose  21  Final
Sep. 1 Dickinson  23  Grove City  14  Final
Sep. 1 Capital  34  Thiel  13  Final
Sep. 1 Sewanee  22  Hampden-Sydney  14  Final
Sep. 1 Oberlin  14  Franklin and Marshall  26  Final
Sep. 1 Louisiana College  35  Southwest Assemblies of God  8  Final
Sep. 1 Maryville (Tenn.)  7  Cumberland  35  Final
Sep. 1 WPI  33  MIT  7  Final
Sep. 1 Rockford  14  Wisconsin Lutheran  12  Final
Sep. 1 Emory and Henry  20  Methodist  16  Final
Sep. 1 Eureka  12  Monmouth  45  Final
Sep. 1 Bethany  17  Shenandoah  0  Final
Sep. 1 Salisbury  21  Christopher Newport  6  Final
Sep. 1 MacMurray  21  Albion  40  Final
Sep. 1 Muhlenberg  42  Merchant Marine  17  Final
Sep. 1 Rowan  51  Millersville  19  Final
Sep. 1 Muskingum  22  Mount St. Joseph  0  Final
Sep. 1 Cortland State  14  Brockport State  17  Final
Sep. 1 Rhodes  17  DePauw  38  Final PH
Sep. 1 Robert Morris  27  Buffalo State  33  Final
Sep. 1 Menlo  40  McMurry  15  Final
Sep. 1 Hartwick  33  King's  26  Final
Sep. 1 Illinois College  35  Blackburn  12  Final
Sep. 1 Newport News  34  Greensboro  27  Final
Sep. 1 Dubuque  21  Martin Luther  14  Final
Sep. 1 Washburn  18  UW-La Crosse  37  Final
Sep. 1 Cornell  51  Concordia (Wis.)  20  Final
Sep. 1 UW-Eau Claire  25  St. John's  10  Final
Sep. 1 Randolph-Macon  0  Carnegie Mellon  40  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.