1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

52

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 4 No. 21 Thomas More  32  Anderson  18  Final
Sep. 4 Austin  20  No. 23 Millsaps  27  Final
Sep. 4 No. 9 John Carroll  26  Catholic  21  Final
Sep. 4 No. 22 Concordia-Moorhead  7  Minn. St. Moorhead  44  Final
@ Fargodome
Sep. 4 No. 5 UW-Whitewater  16  Lambuth  39  Final
Sep. 4 Trinity (Texas)  28  No. 3 Mary Hardin-Baylor  13  Final
Sep. 4 Principia  38  Southwest Assemblies of God  8  Final
Sep. 4 Olivet  13  Mount St. Joseph  35  Final
Sep. 4 Washburn  24  UW-La Crosse  21  Final
Sep. 4 Ky. Wesleyan  20  Eureka  14  Final
Sep. 4 Newport News  0  Ferrum  22  Final
Sep. 4 Coe  34  Loras  20  Final
Sep. 4 Knox  42  Northwestern (Minn.)  35  Final
Sep. 4 Denison  13  Carnegie Mellon  31  Final
Sep. 4 William Paterson  38  Delaware Valley  33  Final
Sep. 4 Marietta  23  Waynesburg  28  Final
Sep. 4 Chowan  25  Methodist  14  Final
Sep. 4 Central  44  Cornell  0  Final
Sep. 4 Adrian  28  Defiance  35  Final
Sep. 4 Robert Morris  20  Buffalo State  32  Final
Sep. 4 Crown  26  Concordia-Chicago  29  Final
Sep. 4 Tiffin  21  UW-Eau Claire  19  Final
Sep. 4 Oberlin  6  Swarthmore  42  Final
Sep. 4 Benedictine  23  Blackburn  13  Final
Sep. 4 Urbana  17  Wilmington  48  Final
Sep. 4 King's  28  Hartwick  18  Final
Sep. 4 Butler  27  Albion  20  Final - OT
Sep. 4 Dubuque  6  Simpson  31  Final
Sep. 4 Washington and Jefferson  24  Emory and Henry  17  Final
Sep. 4 McMurry  50  Sul Ross State  25  Final
Sep. 4 Sewanee  14  Hampden-Sydney  0  Final
Sep. 4 Randolph-Macon  54  Gettysburg  20  Final
Sep. 4 MacMurray  53  Greenville  60  Final
Sep. 4 Rhodes  33  DePauw  14  Final
Sep. 4 Colorado College  14  Pomona-Pitzer  42  Final
Sep. 4 Martin Luther  28  Trinity Bible  12  Final
Sep. 4 Rose-Hulman  13  Washington U.  25  Final
Sep. 4 Concordia (Wis.)  14  Mount Senario  49  Final
Sep. 4 FDU-Florham  3  Susquehanna  20  Final
Sep. 4 Westminster (Mo.)  56  Illinois College  36  Final
Sep. 4 Bluffton  35  Bethany  14  Final
Sep. 4 Capital  0  Thiel  19  Final
Sep. 4 Upper Iowa  7  Buena Vista  17  Final
Sep. 4 William Penn  16  Wartburg  51  Final
Sep. 4 Midland Lutheran  13  Howard Payne  17  Final
Sep. 4 St. Cloud St.  22  UW-River Falls  17  Final
Sep. 4 Norwich  27  Curry  7  Final
Sep. 4 Allegheny  0  Malone  7  Final
Sep. 4 Muhlenberg  42  Merchant Marine  24  Final
Sep. 4 McDaniel  24  Bridgewater  0  Final
Sep. 4 Pace  17  New Jersey City  29  Final
Sep. 4 Wooster  31  Grove City  28  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos