2011 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 1 Anderson  6  Taylor (Ind.)  28  Final BX
Sep. 1 Baldwin-Wallace  23  Wooster  0  Final BX RC RC
Sep. 1 Trine  24  Manchester  13  Final BX RC
Sep. 1 McMurry  6  Stephen F. Austin  82  Final BX RC
Sep. 1 Dubuque  18  Augustana  13  Final BX
Sep. 2 Mount Ida  21  Mass-Dartmouth  24  Final BX
Sep. 2 Adrian  77  Husson  7  Final BX RC RC
Sep. 2 Becker  24  Fitchburg State  30  Final BX
Sep. 2 Curry  7  Stonehill  35  Final BX
Sep. 2 SUNY-Maritime  3  Bentley  50  Final BX
Sep. 2 Westfield State  21  Nichols  20  Final BX RC
Sep. 3 Catholic  39  McDaniel  36  Final BX RC
Sep. 3 Hobart  33  Dickinson  9  Final BX RC
Sep. 3 East Texas Baptist  10  Wesley  34  Final BX RC PH
Sep. 3 Union  22  Salve Regina  25  Final BX
Sep. 3 Norwich  24  Western New England  28  Final BX RC RC
Sep. 3 Guilford  27  Greensboro  7  Final BX RC PH
Gate City Soup Bowl
Sep. 3 Framingham State  13  Endicott  33  Final BX RC
Sep. 3 Ferrum  12  Emory and Henry  41  Final BX
Sep. 3 Apprentice School  3  Salisbury  42  Final BX PH
Sep. 3 Rowan  6  Lycoming  8  Final BX RC
Sep. 3 Albion  17  Butler  31  Final BX RC
Sep. 3 Franklin and Marshall  10  Washington and Lee  24  Final BX RC PH PH
Sep. 3 St. Vincent  17  Bridgewater (Va.)  20  Final - OT BX PH
Sep. 3 Otterbein  28  Gallaudet  27  Final - OT BX RC RC
Sep. 3 Averett  9  Hampden-Sydney  63  Final BX RC RC
Sep. 3 Brockport State  14  Ithaca  19  Final BX RC
Sep. 3 Carthage  16  Carleton  13  Final BX RC
Sep. 3 Grove City  19  Carnegie Mellon  21  Final BX BX
Sep. 3 Cornell  36  Olivet  35  Final BX RC
Sep. 3 Moravian  6  Widener  44  Final BX RC
Sep. 3 Centre  38  Hanover  21  Final BX RC
Sep. 3 Buffalo State  12  Cortland State  28  Final BX BX RC
Sep. 3 Methodist  7  Randolph-Macon  43  Final BX RC
Sep. 3 Wilkes  30  Susquehanna  33  Final - OT BX
Sep. 3 Gettysburg  42  Lebanon Valley  57  Final BX RC
Sep. 3 Kenyon  0  Oberlin  42  Final BX RC
Sep. 3 Muhlenberg  9  Delaware Valley  10  Final - OT BX RC
Sep. 3 Washington and Jefferson  40  Juniata  0  Final BX
Sep. 3 Waynesburg  7  Christopher Newport  12  Final BX
Sep. 3 Castleton State  20  Plymouth State  28  Final BX RC
Sep. 3 William Paterson  13  King's  6  Final BX
Sep. 3 Birmingham-Southern  28  LaGrange  7  Final BX RC
Sep. 3 Luther  22  St. Olaf  24  Final BX
Sep. 3 Huntingdon  35  Maryville (Tenn.)  7  Final BX RC
Sep. 3 N.C. Wesleyan  20  Ohio Northern  38  Final BX RC
Sep. 3 Muskingum  24  Defiance  7  Final BX RC
Sep. 3 Alma  28  Heidelberg  34  Final - OT BX
Sep. 3 Earlham  10  Sewanee  32  Final BX
Sep. 3 Kalamazoo  39  Bluffton  14  Final BX
Sep. 3 Utica  48  St. Lawrence  35  Final BX RC
Sep. 3 Johns Hopkins  45  Merchant Marine  14  Final BX RC
Sep. 3 Trinity Bible  39  Presentation  13  Final BX
Sep. 3 Wartburg  35  Monmouth  28  Final BX RC
Sep. 3 St. Norbert  7  St. Thomas  20  Final BX RC RC PH PH
Sep. 3 Central  28  UW-Oshkosh  31  Final BX RC RC PH
Sep. 3 Coe  14  Hardin-Simmons  41  Final BX RC PH
Sep. 3 Buena Vista  3  UW-Platteville  38  Final BX PH
Sep. 3 Dickinson St.  13  Concordia-Moorhead  37  Final BX RC PH
Sep. 3 Northwestern (Minn.)  0  St. John's  34  Final BX
Sep. 3 Loras  24  Elmhurst  50  Final BX RC
Sep. 3 Simpson  3  Bethel  55  Final BX RC RC
Sep. 3 Rockford  24  Westminster (Mo.)  51  Final BX
Sep. 3 Black Hills St.  7  UW-Stout  19  Final BX
Sep. 3 Augsburg  34  Concordia (Wis.)  31  Final BX RC
Sep. 3 Washington U.  28  Knox  10  Final BX RC
Sep. 3 Hope  0  Illinois Wesleyan  35  Final BX
Sep. 3 Illinois College  34  Millikin  30  Final - OT BX RC RC
Sep. 3 MacMurray  3  Minnesota-Morris  28  Final
Sep. 3 Maranatha Baptist  26  Martin Luther  12  Final BX RC
Sep. 3 North Park  34  Aurora  9  Final BX
Sep. 3 St. Scholastica  34  Lawrence  21  Final BX RC
Sep. 3 Grinnell  31  Macalester  6  Final BX BX
Sep. 3 Lake Forest  28  Concordia-Chicago  56  Final RC
Ppd. by lightning, finished on 11/19
Sep. 3 Sul Ross State  28  Western N.M.  35  Final BX
Sep. 3 Lakeland  0  Carroll  13  Final BX
Sep. 3 UW-Stevens Point  8  Willamette  6  Final BX
Sep. 3 Simon Fraser  36  Pacific  28  Final BX RC
Sep. 3 Worcester State  55  Anna Maria  30  Final BX RC
Sep. 3 DePauw  23  Rose-Hulman  13  Final BX
Sep. 3 Denison  14  Ohio Wesleyan  17  Final BX
Sep. 3 Albright  24  Ursinus  17  Final BX
Sep. 3 Thiel  24  Marietta  32  Final BX RC
Sep. 3 Stevenson  21  Shenandoah  49  Final BX PH PH
Sep. 3 Capital  28  Wittenberg  45  Final BX RC PH
Sep. 3 Case Western Reserve  24  John Carroll  17  Final BX RC PH
Sep. 3 Bethany  28  Allegheny  7  Final BX
Sep. 3 WPI  3  Merrimack  60  Final BX RC
Sep. 3 Mount St. Joseph  26  Wilmington  16  Final BX
Sep. 3 Frostburg State  34  Geneva  21  Final BX
Sep. 3 Hartwick  14  Morrisville State  11  Final BX RC
Sep. 3 Hiram  7  Westminster (Pa.)  17  Final BX RC
Sep. 3 Trinity (Texas)  24  Howard Payne  7  Final BX
Sep. 3 Beloit  25  Chicago  44  Final BX
Sep. 3 UW-Whitewater  26  UW-La Crosse  7  Final BX RC RC
Sep. 3 Austin  28  Texas Lutheran  31  Final BX RC
Sep. 3 Franklin  49  Valparaiso  35  Final BX
Sep. 3 Ripon  42  Wisconsin Lutheran  13  Final BX
Sep. 3 UW-Eau Claire  21  Bethel (Tenn.)  26  Final BX RC
Sep. 3 Belhaven  24  Louisiana College  32  Final - 3OT BX
Sep. 3 Millsaps  27  Mississippi College  33  Final - OT BX RC
Sep. 3 Eureka  7  Benedictine  45  Final BX
Sep. 3 Whitworth  14  Chapman  16  Final BX
Sep. 3 North Central (Ill.)  29  Redlands  35  Final BX RC PH PH
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading