2004 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 3 Fitchburg State  17  Western Connecticut  31  Final
Sep. 3 Delaware Valley  35  William Paterson  0  Final
Sep. 4 Denison  0  Waynesburg  64  Final
Sep. 4 Salisbury  31  Catholic  14  Final
Sep. 4 Tri-State  0  Washington and Jefferson  31  Final
Sep. 4 Lakeland  47  Northwestern (Minn.)  7  Final
Sep. 4 Blackburn  20  Illinois College  53  Final
Sep. 4 Knox  7  Lawrence  30  Final
Sep. 4 DePauw  20  Rhodes  14  Final
Sep. 4 Pomona-Pitzer  21  La Verne  26  Final
Sep. 4 Otterbein  41  Defiance  6  Final
Sep. 4 N.C. Wesleyan  7  Shenandoah  24  Final
Sep. 4 Millikin  21  Wartburg  36  Final
Sep. 4 MacMurray  42  North Park  16  Final
Sep. 4 Dubuque  8  Marietta  13  Final
Sep. 4 Centre  24  Bluffton  33  Final
Sep. 4 St. Lawrence  35  Utica  10  Final
Sep. 4 Maryville (Tenn.)  14  Averett  21  Final
Sep. 4 Norwich  21  Mount Ida  20  Final
Sep. 4 Augustana  38  Central  7  Final
Sep. 4 Benedictine  14  Elmhurst  60  Final
Sep. 4 Principia  7  Southwest Assemblies of God  56  Final
Sep. 4 Manchester  14  Grove City  54  Final
Sep. 4 Beloit  58  Macalester  14  Final
Sep. 4 Brockport State  42  Cortland State  26  Final
Sep. 4 Rockford  21  Eureka  27  Final
Sep. 4 Western Ore.  21  Willamette  38  Final
Sep. 4 Buffalo State  10  Robert Morris  47  Final
Sep. 4 Rowan  33  Christopher Newport  32  Final
Sep. 4 St. Anselm  24  Plymouth State  0  Final
Sep. 4 Olivet Nazarene  43  Anderson  20  Final
Sep. 4 Bridgewater (Va.)  11  McDaniel  14  Final
Sep. 4 Oberlin  15  Case Western Reserve  18  Final
Sep. 4 Gettysburg  3  Lebanon Valley  7  Final
Sep. 4 Earlham  12  Rose-Hulman  16  Final
Sep. 4 Wilmington  10  Mount St. Joseph  21  Final
Sep. 4 Bethany  7  Franklin and Marshall  35  Final
Sep. 4 Butler  12  Albion  13  Final
Sep. 4 Susquehanna  43  Ursinus  19  Final
Sep. 4 Husson  28  Salve Regina  35  Final
Sep. 4 Endicott  2  WPI  47  Final
Sep. 4 Huntingdon  7  Louisiana College  31  Final
Sep. 4 Martin Luther  6  Luther  44  Final
Sep. 4 Montclair State  42  Iona  27  Final
Sep. 4 Carroll  14  Carthage  52  Final
Sep. 4 Loras  43  Concordia-Chicago  7  Final
Sep. 4 UW-Eau Claire  30  St. John's  28  Final
Sep. 4 Worcester State  16  Nichols  8  Final
Sep. 4 Aurora  32  Cornell  35  Final
Sep. 4 Hampden-Sydney  35  Sewanee  17  Final
Sep. 4 Coe  42  Westminster (Mo.)  12  Final
Sep. 4 Ripon  24  Grinnell  27  Final
Sep. 4 Monmouth  52  Concordia (Wis.)  39  Final
Sep. 4 Juniata  6  Dickinson  49  Final
Sep. 4 Southern Naz.  13  Howard Payne  24  Final
Sep. 4 Kean  17  Newport News  14  Final
Sep. 4 Merchant Marine  13  Muhlenberg  17  Final
Sep. 4 Baldwin-Wallace  27  Allegheny  14  Final
Sep. 4 Carnegie Mellon  44  Hiram  0  Final
Sep. 4 Wisconsin Lutheran  0  Valparaiso  41  Final
Sep. 4 East Texas Baptist  21  Southern Ark.  38  Final
Sep. 4 Austin  10  Trinity (Texas)  52  Final
Sep. 4 Westminster (Pa.)  0  Ohio Northern  31  Final
Sep. 4 Randolph-Macon  20  Chowan  10  Final
Sep. 4 Muskingum  6  Wooster  27  Final PH
Sep. 4 Lake Forest  16  Carleton  10  Final
Sep. 5 Mass-Dartmouth  13  Merrimack  37  Final
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading