2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

25

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 22 No. 20 Franklin  62  Otterbein  45  Final
NCAA Division III Playoffs First Round
Nov. 22 Curry  26  No. 24 Ithaca  21  Final
NCAA playoffs - first round
Nov. 22 No. 19 Wheaton (Ill.)  14  Trine  0  Final
NCAA Playoffs: First Round
Nov. 22 No. 25 St. John Fisher  17  Husson  7  Final
ECAC Northeast Bowl
Nov. 22 Lycoming  15  No. 8 Hobart  33  Final
NCAA Playoffs: First Round
Nov. 22 Randolph-Macon  0  No. 1 Mount Union  56  Final
NCAA Playoffs: First Round
Nov. 22 Catholic  18  No. 10 Johns Hopkins  17  Final
ECAC Southeast Bowl
Nov. 22 No. 15 Wesley  20  Muhlenberg  0  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
Nov. 22 No. 17 Wabash  20  Case Western Reserve  17  Final BX
NCAA Playoffs - First Round
Nov. 22 LaGrange  26  No. 23 Millsaps  51  Final
NCAA Division III Playoffs
Nov. 22 No. 21 Thomas More  23  No. 4 North Central (Ill.)  44  Final
NCAA Playoffs: First Round
Nov. 22 Hardin-Simmons  35  No. 3 Mary Hardin-Baylor  38  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
Nov. 22 St. John's  7  No. 5 UW-Whitewater  37  Final
NCAA playoffs - first round
Nov. 21 Malone  44  Northwestern (Minn.)  49  Final
@ Metrodome
Nov. 22 Kean  7  Delaware Valley  16  Final
Nov. 22 Brockport  70  Hartwick  68  Final
ECAC Northwest Bowl
Nov. 22 Christopher Newport  29  Washington and Jefferson  35  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
Nov. 22 Albright  42  Montclair State  14  Final
ECAC South Central Bowl
Nov. 22 Salisbury  21  Moravian  17  Final
ECAC Southwest Bowl Championship
Nov. 22 Alfred  31  RPI  34  Final
ECAC North Atlantic Bowl
Nov. 22 Plymouth State  14  Cortland  31  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
Nov. 22 Alma  27  Hope  45  Final
Nov. 22 Wartburg  26  UW-Stevens Point  21  Final
2008 NCAA Division III Playoffs First Round
Nov. 22 Aurora  13  Monmouth  42  Final
NCAA playoffs - first round
Nov. 22 Occidental  33  Willamette  48  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
Video Live Stats
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Video Live Stats
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
Audio
1:00 PM
Hobart at Brockport
Live Stats Audio
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
Video
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Albright at Salisbury
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
Audio
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Video Live Stats Audio
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
Central at Whitworth
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats