2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 19 Franklin and Marshall  20  Dickinson  34  Final
Sep. 19 Nichols  33  Worcester State  25  Final
Sep. 20 Bridgewater State  42  Salve Regina  18  Final
Sep. 20 Randolph-Macon  30  SUNY-Maritime  21  Final
Sep. 20 TCNJ  42  Buffalo State  32  Final
Sep. 20 Westfield State  16  Curry  42  Final
Sep. 20 Hope  6  UW-Eau Claire  28  Final
Sep. 20 Sul Ross State  21  East Texas Baptist  35  Final
Sep. 20 Anderson  47  Earlham  14  Final
Sep. 20 McDaniel  7  Catholic  31  Final
Sep. 20 Alfred  20  St. Lawrence  3  Final
Sep. 20 Merchant Marine  13  William Paterson  21  Final
Sep. 20 Gallaudet  0  Greensboro  34  Final
Sep. 20 Moravian  23  Lebanon Valley  16  Final
Sep. 20 Brockport State  14  Frostburg State  27  Final
Sep. 20 Christopher Newport  21  Salisbury  38  Final
Sep. 20 Case Western Reserve  48  Oberlin  21  Final BX
Sep. 20 Hiram  45  Kenyon  39  Final - OT
Sep. 20 Ohio Wesleyan  2  Wooster  20  Final
Sep. 20 Bates  7  Trinity (Conn.)  17  Final
Sep. 20 Hamilton  6  Amherst  30  Final
Sep. 20 King's  6  Hampden-Sydney  22  Final
Sep. 20 Bluffton  7  Adrian  34  Final
Sep. 20 Montclair State  12  Morrisville State  7  Final
Sep. 20 Ferrum  21  Bridgewater (Va.)  14  Final
Sep. 20 Rockford  21  Alma  59  Final
Sep. 20 MIT  38  Framingham State  42  Final
Sep. 20 Cortland State  27  Rowan  20  Final
Sep. 20 Maine Maritime  42  Western New England  35  Final
Sep. 20 Bowdoin  28  Middlebury  42  Final
Sep. 20 Wesleyan  14  Tufts  20  Final
Sep. 20 Western Connecticut  26  Kean  43  Final
Sep. 20 Manchester  42  Kalamazoo  21  Final
Sep. 20 Emory and Henry  16  N.C. Wesleyan  17  Final
Sep. 20 Muhlenberg  31  Union  14  Final
Sep. 20 Becker  7  WPI  47  Final
Sep. 20 Guilford  24  Averett  31  Final BX
Sep. 20 Colby  0  Williams  28  Final
Sep. 20 Juniata  17  Ursinus  21  Final
Sep. 20 Principia  0  Crown  40  Final
Sep. 20 Washington and Jefferson  34  Thiel  24  Final
Sep. 20 LaGrange  38  Maryville (Tenn.)  14  Final
Sep. 20 Colorado College  0  Sewanee  19  Final
Sep. 20 DePauw  27  Centre  14  Final
Sep. 20 St. Vincent  24  Westminster (Pa.)  31  Final
Sep. 20 Susquehanna  16  Lycoming  28  Final
Sep. 20 Muskingum  7  Otterbein  48  Final
Sep. 20 Plymouth State  26  Coast Guard  7  Final
Sep. 20 Trine  42  Defiance  14  Final
Sep. 20 RPI  24  Utica  10  Final
Sep. 20 Greenville  25  Rose-Hulman  15  Final
Sep. 20 Husson  25  Norwich  19  Final
Sep. 20 Endicott  20  Massachusetts Maritime  17  Final
Sep. 20 Hamline  14  Gustavus Adolphus  21  Final
Sep. 20 Wartburg  19  Central  17  Final
Sep. 20 Birmingham-Southern  7  Rhodes  35  Final
Sep. 20 Simpson  28  Buena Vista  41  Final
Sep. 20 Coe  35  Cornell  14  Final
Sep. 20 Carthage  27  Lakeland  21  Final
Sep. 20 Monmouth  51  Beloit  3  Final
Sep. 20 Carroll  31  Grinnell  12  Final
Sep. 20 St. Norbert  44  Lawrence  18  Final
Sep. 20 Ripon  27  Knox  13  Final
Sep. 20 Albion  13  Millikin  30  Final
Sep. 20 Northwestern (Minn.)  41  UW-River Falls  34  Final
Sep. 20 Olivet  59  Concordia-Chicago  0  Final
Sep. 20 Dubuque  14  Luther  23  Final
Sep. 20 St. Scholastica  29  Wisconsin Lutheran  36  Final
Sep. 20 Maranatha Baptist  14  Macalester  28  Final
Sep. 20 Illinois College  23  Lake Forest  28  Final
Sep. 20 Claremont-Mudd-Scripps  28  Puget Sound  34  Final - 3OT
Sep. 20 Blackburn  14  Martin Luther  55  Final
@ Watertown, Wis.
Sep. 20 Howard Payne  6  Bacone  13  Final
Sep. 20 MacMurray  0  Haskell Indian Nations  1  Final
MacMurray won 44-26, later forfeited
Sep. 20 Pomona-Pitzer  62  Lewis and Clark  35  Final
Sep. 20 Newport News  28  George Mason Club  10  Final
Sep. 20 Marietta  7  Wilmington  34  Final
Sep. 20 Fitchburg State  17  Mass-Dartmouth  45  Final
Sep. 20 Southern Oregon  23  Willamette  31  Final
Sep. 20 Bethany  35  Grove City  41  Final
Sep. 20 Shenandoah  7  Albright  17  Final
Sep. 20 Southern Virginia  28  Washington and Lee  35  Final
Sep. 20 Hardin-Simmons  36  Louisiana College  28  Final
Sep. 20 McMurry  7  Mississippi College  44  Final
Sep. 20 Missouri S&T  31  UW-Stout  24  Final
Sep. 20 UW-La Crosse  10  Azusa Pacific  13  Final
Sep. 20 Menlo  28  Occidental  38  Final
Sep. 20 Whitworth  7  Redlands  38  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading