2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Nov. 14 King's  16  FDU-Florham  8  Final
Nov. 15 Chicago  21  Carnegie Mellon  28  Final
Nov. 15 Mount Ida  8  Morrisville State  39  Final
Nov. 15 Plymouth State  46  Maine Maritime  16  Final
NEFC Championship Game
Nov. 15 WPI  21  St. Lawrence  20  Final
Nov. 15 Rowan  42  TCNJ  3  Final
Nov. 15 Montclair State  17  Kean  21  Final
Nov. 15 Albright  9  Delaware Valley  34  Final
Nov. 15 RPI  21  Merchant Marine  23  Final
Nov. 15 Lebanon Valley  15  Lycoming  23  Final
Nov. 15 Randolph-Macon  31  Hampden-Sydney  21  Final
Nov. 15 Ferrum  10  Christopher Newport  13  Final
Nov. 15 Muhlenberg  24  Moravian  27  Final - OT
Nov. 15 Rhodes  17  Sewanee  0  Final
Nov. 15 Franklin and Marshall  21  Gettysburg  54  Final
Nov. 15 Thiel  14  Grove City  20  Final
Nov. 15 Hope  42  Kalamazoo  16  Final
Nov. 15 Ohio Wesleyan  7  Allegheny  10  Final - OT
Nov. 15 Oberlin  19  Hiram  28  Final
Nov. 15 Wilkes  30  Widener  27  Final
Nov. 15 Springfield  28  Norwich  16  Final
Nov. 15 St. Vincent  14  Bethany  44  Final
Nov. 15 Methodist  22  Shenandoah  30  Final
Nov. 15 Wilmington  6  Ohio Northern  24  Final
Nov. 15 Maryville (Tenn.)  17  Averett  20  Final
Nov. 15 Greensboro  3  N.C. Wesleyan  35  Final
Nov. 15 Albion  22  Alma  34  Final
Nov. 15 Union  51  Susquehanna  45  Final
Nov. 15 Buffalo State  16  Brockport State  44  Final
Nov. 15 Utica  21  Hartwick  31  Final
Nov. 15 Dickinson  30  Ursinus  12  Final
Nov. 15 Guilford  7  Emory and Henry  44  Final BX
Nov. 15 Huntingdon  17  LaGrange  27  Final
Nov. 15 Bridgewater (Va.)  37  Catholic  26  Final
Nov. 15 Denison  25  Earlham  10  Final
Nov. 15 Western Connecticut  20  William Paterson  34  Final
Nov. 15 Southern Virginia  14  Newport News  37  Final
Nov. 15 Buena Vista  30  Cornell  12  Final
Nov. 15 Lakeland  6  Aurora  24  Final
Nov. 15 Case Western Reserve  17  Washington U.  0  Final BX
Nov. 15 Coe  32  Dubuque  14  Final
Nov. 15 Mississippi College  52  Texas Lutheran  7  Final
Nov. 15 Defiance  27  Bluffton  13  Final
Nov. 15 Trine  34  Ky. Christian  12  Final
Nov. 15 Capital  0  Baldwin-Wallace  17  Final
Nov. 15 Washington and Jefferson  42  Waynesburg  9  Final
Nov. 15 Manchester  35  Anderson  14  Final
Nov. 15 Westminster (Pa.)  26  Geneva  29  Final
Nov. 15 St. Olaf  31  Hamline  10  Final
Nov. 15 Luther  29  Loras  34  Final
Nov. 15 Minnesota-Morris  13  Lawrence  21  Final
Nov. 15 Millikin  13  Augustana  34  Final
Nov. 15 UW-La Crosse  7  UW-Stevens Point  21  Final
Nov. 15 Concordia-Chicago  28  Benedictine  51  Final
Nov. 15 Wisconsin Lutheran  35  Maranatha Baptist  20  Final
Nov. 15 St. John's  14  Carleton  10  Final
Nov. 15 East Texas Baptist  35  Howard Payne  21  Final
Nov. 15 Rockford  24  Concordia (Wis.)  44  Final
Nov. 15 Louisiana College  17  McMurry  14  Final
Nov. 15 Simpson  24  Central  17  Final - OT
Nov. 15 UW-Eau Claire  17  UW-Stout  6  Final
Nov. 15 Centre  20  Colorado College  7  Final
Nov. 15 Austin  14  Trinity (Texas)  38  Final
Nov. 15 Lewis and Clark  14  Puget Sound  58  Final
Nov. 15 Claremont-Mudd-Scripps  18  Pomona-Pitzer  6  Final
Nov. 15 Whittier  14  Occidental  48  Final
Nov. 15 Cal Lutheran  24  Redlands  17  Final
Nov. 15 Menlo  3  Willamette  28  Final
Nov. 15 Adrian  19  Olivet  7  Final
Nov. 15 Salisbury  55  Frostburg State  14  Final
Regents Cup @ Annapolis, Md.
Nov. 15 La Verne  14  Chapman  33  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.