2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Nov. 7 Williamson Trade  6  Gallaudet  40  Final
Nov. 8 Hamilton  22  Bates  23  Final
Nov. 8 St. Lawrence  20  Rochester  34  Final
Nov. 8 Worcester State  0  Westfield State  41  Final
Nov. 8 Trinity (Texas)  17  Centre  26  Final
Nov. 8 Trinity (Conn.)  38  Wesleyan  14  Final
Nov. 8 Husson  48  Becker  13  Final
Nov. 8 Morrisville State  20  Buffalo State  52  Final
Nov. 8 Fitchburg State  32  Maine Maritime  66  Final
Nov. 8 SUNY-Maritime  28  Mount Ida  35  Final
Nov. 8 Susquehanna  51  WPI  21  Final
Nov. 8 TCNJ  30  Western Connecticut  20  Final
Nov. 8 Hartwick  31  Springfield  45  Final
Nov. 8 Curry  40  Mass-Dartmouth  20  Final
Nov. 8 Massachusetts Maritime  7  Bridgewater State  34  Final
Nov. 8 Williams  24  Amherst  23  Final
Nov. 8 Merchant Marine  14  Union  42  Final
Nov. 8 Texas Lutheran  7  Louisiana College  29  Final
Nov. 8 Carnegie Mellon  13  Case Western Reserve  38  Final BX
Nov. 8 Tufts  24  Middlebury  38  Final
Nov. 8 Bowdoin  20  Colby  6  Final
Nov. 8 Kalamazoo  20  Albion  23  Final
Nov. 8 Catholic  49  Guilford  34  Final BX
Nov. 8 Ohio Wesleyan  7  Earlham  14  Final
Nov. 8 Ursinus  8  Muhlenberg  45  Final
Nov. 8 Western New England  42  Nichols  14  Final
Nov. 8 Averett  13  Christopher Newport  19  Final
Nov. 8 Newport News  7  Frostburg State  20  Final
Nov. 8 Salve Regina  7  Plymouth State  34  Final
Nov. 8 Dickinson  53  Juniata  41  Final
Nov. 8 Greensboro  10  Methodist  20  Final
Nov. 8 Delaware Valley  28  Wilkes  20  Final
Nov. 8 Kenyon  7  Denison  21  Final
Nov. 8 Capital  21  Ohio Northern  36  Final
Nov. 8 Bridgewater (Va.)  18  Randolph-Macon  40  Final
Nov. 8 William Paterson  21  Kean  28  Final
Nov. 8 Rowan  14  Montclair State  30  Final
Nov. 8 Wooster  27  Oberlin  7  Final
Nov. 8 Mount St. Joseph  14  Defiance  21  Final
Nov. 8 Widener  10  Albright  21  Final
Nov. 8 Brockport State  30  Cortland State  42  Final
Nov. 8 N.C. Wesleyan  41  Ferrum  14  Final
Nov. 8 Trine  9  Adrian  0  Final
Nov. 8 Gettysburg  38  McDaniel  9  Final
Nov. 8 Rhodes  12  DePauw  28  Final
Nov. 8 FDU-Florham  3  Lebanon Valley  38  Final
Nov. 8 Minnesota-Morris  20  Waldorf  0  Final
Nov. 8 Emory and Henry  17  Washington and Lee  14  Final - OT
Nov. 8 Lycoming  7  King's  24  Final
Nov. 8 Framingham State  25  Coast Guard  23  Final
Nov. 8 Washington U.  14  Chicago  17  Final
Nov. 8 Cornell  0  Luther  7  Final
Nov. 8 Hampden-Sydney  38  Huntingdon  34  Final
Nov. 8 Concordia (Wis.)  7  Lakeland  37  Final
Nov. 8 Greenville  49  Eureka  26  Final
Nov. 8 Aurora  63  Concordia-Chicago  6  Final
Nov. 8 MacMurray  0  Principia  1  Final
MacMurray won 13-6, later forfeited
Nov. 8 Anderson  35  Rose-Hulman  31  Final
Nov. 8 Baldwin-Wallace  21  Wilmington  27  Final
Nov. 8 Bethany  7  Washington and Jefferson  54  Final
Nov. 8 Grove City  21  Westminster (Pa.)  24  Final
Nov. 8 Hanover  42  Bluffton  19  Final
Nov. 8 Norwich  25  Utica  28  Final
Nov. 8 Waynesburg  50  Thiel  35  Final
Nov. 8 Shenandoah  20  Maryville (Tenn.)  23  Final
Nov. 8 Elmhurst  24  Millikin  21  Final
Nov. 8 Martin Luther  49  St. Scholastica  20  Final
@ Public Schools Stadium
Nov. 8 Carroll  27  Lake Forest  12  Final
Nov. 8 Benedictine  14  Wisconsin Lutheran  10  Final
Nov. 8 Maranatha Baptist  0  Rockford  20  Final
Nov. 8 Ripon  42  Lawrence  14  Final
Nov. 8 Beloit  34  Grinnell  12  Final
Nov. 8 Dubuque  13  Wartburg  20  Final - OT
Nov. 8 Gustavus Adolphus  20  St. Olaf  27  Final - 2OT
Nov. 8 Westminster (Mo.)  37  Blackburn  6  Final
Nov. 8 UW-Stevens Point  21  UW-Eau Claire  20  Final
Nov. 8 Central  23  Buena Vista  14  Final
Nov. 8 Illinois College  27  St. Norbert  42  Final
Nov. 8 Augsburg  21  St. John's  28  Final
Nov. 8 Crown  61  Trinity Bible  20  Final
Nov. 8 Sul Ross State  10  Mississippi College  41  Final
Nov. 8 Knox  10  Monmouth  56  Final
Nov. 8 Loras  6  Simpson  21  Final
Nov. 8 Macalester  7  Hamline  52  Final
Nov. 8 Carthage  48  North Park  19  Final
Nov. 8 UW-River Falls  19  UW-La Crosse  49  Final
Nov. 8 Sewanee  0  Birmingham-Southern  49  Final
Nov. 8 McMurry  20  Hardin-Simmons  45  Final
Nov. 8 Lewis and Clark  7  Whitworth  42  Final
Nov. 8 Chapman  7  Redlands  21  Final
Nov. 8 Puget Sound  27  Willamette  49  Final
Nov. 8 Whittier  6  Claremont-Mudd-Scripps  31  Final
Nov. 8 La Verne  3  Cal Lutheran  37  Final
Nov. 8 Endicott  39  MIT  18  Final
Nov. 8 East Texas Baptist  21  Azusa Pacific  33  Final
Nov. 8 Pomona-Pitzer  33  Occidental  64  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.