2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 10 Gallaudet  0  SUNY-Maritime  27  Final
Oct. 11 Bowdoin  17  Hamilton  28  Final
Oct. 11 Plymouth State  36  Endicott  14  Final
Oct. 11 Nichols  12  Salve Regina  28  Final BX
Oct. 11 Kean  45  Buffalo State  25  Final
Oct. 11 Westfield State  34  Massachusetts Maritime  3  Final
Oct. 11 Maine Maritime  31  Worcester State  32  Final
Oct. 11 Olivet  30  Kalamazoo  35  Final
Oct. 11 Hope  21  Albion  28  Final
Oct. 11 MIT  27  Curry  59  Final
Oct. 11 Widener  17  King's  3  Final
Oct. 11 Rochester  13  Susquehanna  28  Final
Oct. 11 Springfield  21  Husson  39  Final
Oct. 11 Montclair State  17  Cortland State  23  Final
Oct. 11 Greenville  6  LaGrange  20  Final
Oct. 11 Washington and Lee  29  Catholic  48  Final
Oct. 11 Lebanon Valley  14  Delaware Valley  26  Final
Oct. 11 Kenyon  8  Ohio Wesleyan  24  Final
Oct. 11 Mass-Dartmouth  31  Western New England  38  Final
Oct. 11 Moravian  41  Gettysburg  48  Final
Oct. 11 Juniata  7  Muhlenberg  38  Final
Oct. 11 Emory and Henry  0  Hampden-Sydney  17  Final
Oct. 11 Wilkes  24  FDU-Florham  14  Final
Oct. 11 Frostburg State  21  Southern Virginia  13  Final
Oct. 11 Morrisville State  14  William Paterson  27  Final
Oct. 11 Wesleyan  35  Bates  8  Final
Oct. 11 Western Connecticut  18  Rowan  49  Final
Oct. 11 Greensboro  7  Christopher Newport  40  Final
Oct. 11 Colby  2  Amherst  23  Final
Oct. 11 Newport News  38  Lake Erie  47  Final
Oct. 11 Denison  31  Hiram  13  Final
Oct. 11 Bridgewater State  42  Framingham State  35  Final
Oct. 11 TCNJ  48  Brockport State  51  Final
Oct. 11 Birmingham-Southern  21  DePauw  31  Final
Oct. 11 Alma  20  Trine  45  Final
Oct. 11 Averett  31  Methodist  17  Final
Oct. 11 Huntingdon  62  Eureka  0  Final
Oct. 11 Wooster  7  Case Western Reserve  28  Final BX
Oct. 11 Rose-Hulman  44  Hanover  33  Final
Oct. 11 Tufts  27  Trinity (Conn.)  28  Final - OT
Oct. 11 Defiance  7  Manchester  20  Final
Oct. 11 Baldwin-Wallace  28  Otterbein  42  Final
Oct. 11 Mount Ida  8  Utica  40  Final
Oct. 11 Westminster (Pa.)  26  Waynesburg  63  Final
Oct. 11 Albright  13  Lycoming  23  Final
Oct. 11 Bethany  44  Thiel  50  Final - 4OT
Oct. 11 Muskingum  20  Wilmington  22  Final
Oct. 11 Middlebury  45  Williams  50  Final
Oct. 11 Geneva  13  Grove City  38  Final
Oct. 11 Anderson  10  Mount St. Joseph  9  Final
Oct. 11 Ursinus  13  Franklin and Marshall  51  Final
Oct. 11 Coast Guard  29  Fitchburg State  44  Final
Oct. 11 Maryville (Tenn.)  10  Ferrum  24  Final
Oct. 11 Alfred  19  Hartwick  24  Final
Oct. 11 Lakeland  26  Wisconsin Lutheran  7  Final
Oct. 11 Hamline  7  St. John's  40  Final
Oct. 11 St. Scholastica  21  Macalester  27  Final - OT
Oct. 11 Beloit  0  Ripon  30  Final
Oct. 11 Knox  14  Grinnell  21  Final
Oct. 11 Aurora  45  Maranatha Baptist  6  Final
Oct. 11 Monmouth  31  St. Norbert  22  Final
Oct. 11 Lake Forest  20  Lawrence  12  Final
Oct. 11 Concordia (Wis.)  17  Benedictine  15  Final
Oct. 11 Simpson  34  Cornell  14  Final
Oct. 11 Westminster (Mo.)  45  MacMurray  24  Final
Oct. 11 Luther  31  Waldorf  0  Final
Oct. 11 Carroll  42  Illinois College  12  Final
Oct. 11 Elmhurst  29  Carthage  26  Final
Oct. 11 Buena Vista  23  Loras  20  Final
Oct. 11 Concordia-Chicago  38  Rockford  41  Final - OT
Oct. 11 Sewanee  22  Austin  33  Final
Oct. 11 Dubuque  21  Central  24  Final
Oct. 11 Principia  0  Blackburn  14  Final
Oct. 11 Martin Luther  10  Northwestern (Minn.)  45  Final
Oct. 11 Augsburg  41  Carleton  49  Final
Oct. 11 Wartburg  27  Coe  21  Final
Oct. 11 Minnesota-Morris  21  Crown  28  Final
Oct. 11 Oberlin  7  Chicago  33  Final
Oct. 11 Rhodes  0  Trinity (Texas)  17  Final
Oct. 11 East Texas Baptist  12  Hardin-Simmons  40  Final
Oct. 11 Puget Sound  28  Menlo  35  Final
Oct. 11 Carnegie Mellon  41  Allegheny  14  Final
Oct. 11 WPI  23  Merchant Marine  10  Final
Oct. 11 Pomona-Pitzer  13  Cal Lutheran  44  Final
Oct. 11 Lewis and Clark  10  Willamette  76  Final
Oct. 11 Sul Ross State  14  Texas Lutheran  24  Final
Oct. 11 UW-Eau Claire  35  UW-La Crosse  21  Final
Oct. 11 Howard Payne  45  McMurry  33  Final
Oct. 11 Chapman  35  Whittier  21  Final
Oct. 11 Occidental  28  Redlands  15  Final
Oct. 11 La Verne  14  Claremont-Mudd-Scripps  44  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.