2016 Division III football schedule

Previous: 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | Empire 8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | Liberty League | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 7 Mass-Dartmouth    Bridgewater State    7:00 PM
Oct. 8 Williams    Bates    TBA
Oct. 8 Amherst    Middlebury    TBA
Oct. 8 Wesleyan    Colby    TBA
Oct. 8 Tufts    Bowdoin    TBA
Oct. 8 Trinity (Conn.)    Hamilton    TBA
Oct. 8 Marietta    John Carroll    TBA
Oct. 8 UW-Platteville    UW-Stevens Point    TBA LS
Oct. 8 Pacific Lutheran    Willamette    TBA
Oct. 8 Springfield    Union    12:00 PM
Oct. 8 Grove City    Thomas More    12:00 PM LS
Oct. 8 Gallaudet    Husson    12:00 PM
Oct. 8 Western Connecticut    Massachusetts Maritime    12:00 PM V LS
Oct. 8 Chicago    Berry    12:00 PM
Oct. 8 St. Lawrence    Rochester    12:00 PM
Oct. 8 Denison    Hiram    1:00 PM
Oct. 8 Southern Virginia    Montclair State    1:00 PM
Oct. 8 Lycoming    FDU-Florham    1:00 PM
Oct. 8 LaGrange    Greensboro    1:00 PM
Oct. 8 SUNY-Maritime    Anna Maria    1:00 PM
Oct. 8 DePauw    Wittenberg    1:00 PM
Oct. 8 Bridgewater    Randolph-Macon    1:00 PM
Oct. 8 Lakeland    Adrian    1:00 PM
Oct. 8 Shenandoah    Emory and Henry    1:00 PM
Oct. 8 TCNJ    Wesley    1:00 PM
Oct. 8 Merchant Marine    WPI    1:00 PM V LS
Oct. 8 Albion    Trine    1:00 PM
Oct. 8 Washington and Lee    Catholic    1:00 PM
Oct. 8 Alfred State    Dean    1:00 PM
Oct. 8 Fitchburg State    Worcester State    1:00 PM
Oct. 8 Guilford    Hampden-Sydney    1:00 PM
Oct. 8 Buffalo State    Cortland    1:00 PM
Oct. 8 William Paterson    Frostburg State    1:00 PM
Oct. 8 Averett    Methodist    1:00 PM
Oct. 8 St. Vincent    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Oct. 8 Widener    Lebanon Valley    1:00 PM
Oct. 8 Kenyon    Ohio Wesleyan    1:00 PM
Oct. 8 Hartwick    Ithaca    1:00 PM
Oct. 8 Hobart    RPI    1:00 PM
Oct. 8 Misericordia    King's    1:00 PM
Oct. 8 Castleton    Mount Ida    1:00 PM
Oct. 8 Otterbein    Muskingum    1:00 PM LS
Oct. 8 MacMurray    Northwestern (Minn.)    1:00 PM
Oct. 8 Crown    Greenville    1:00 PM
Oct. 8 Ohio Northern    Capital    1:30 PM A
Oct. 8 Hope    Alma    1:30 PM
Oct. 8 Earlham    Franklin    1:30 PM LS
Oct. 8 Millsaps    Centre    1:30 PM
Oct. 8 Heidelberg    Mount Union    1:30 PM LS A
Oct. 8 Rose-Hulman    Mount St. Joseph    1:30 PM
Oct. 8 Geneva    Waynesburg    1:30 PM
Oct. 8 Defiance    Manchester    1:30 PM LS
Oct. 8 N.C. Wesleyan    Maryville (Tenn.)    1:30 PM
Oct. 8 Bluffton    Anderson    1:30 PM
Oct. 8 Baldwin Wallace    Wilmington    2:00 PM LS
Oct. 8 Case Western Reserve    Bethany    2:00 PM
Oct. 8 Carnegie Mellon    Washington and Jefferson    2:00 PM
Oct. 8 Kalamazoo    Olivet    2:00 PM
Oct. 8 Norwich    Becker    2:00 PM V LS
Oct. 8 Oberlin    Wabash    2:00 PM
Oct. 8 Salisbury    Rowan    2:00 PM
Oct. 8 Ferrum    Huntingdon    2:00 PM
Oct. 8 Washington U.    Rhodes    2:00 PM
Oct. 8 St. Scholastica    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Oct. 8 Benedictine    Concordia (Wis.)    2:00 PM V LS
Oct. 8 Concordia-Chicago    Aurora    2:00 PM
Oct. 8 Austin    Southwestern    2:00 PM
Oct. 8 Wisconsin Lutheran    Rockford    2:00 PM
Oct. 8 Eureka    Westminster (Mo.)    2:00 PM V LS
Oct. 8 Bethel    Carleton    2:00 PM
Oct. 8 St. John's    Augsburg    2:00 PM
Oct. 8 UW-Oshkosh    UW-Whitewater    2:00 PM
Oct. 8 UW-Eau Claire    UW-River Falls    2:00 PM
Oct. 8 Luther    Simpson    2:00 PM
Oct. 8 St. Norbert    Beloit    2:00 PM
Oct. 8 Illinois College    Cornell    2:00 PM
Oct. 8 Central    Coe    2:00 PM
Oct. 8 Nebraska Wesleyan    Dubuque    2:00 PM
Oct. 8 Loras    Wartburg    2:00 PM
Oct. 8 Millikin    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Oct. 8 East Texas Baptist    McMurry    2:00 PM
Oct. 8 Hendrix    Birmingham-Southern    2:00 PM
Oct. 8 Augustana    Illinois Wesleyan    2:00 PM
Oct. 8 North Central (Ill.)    North Park    2:00 PM
Oct. 8 Lawrence    Macalester    2:00 PM
Oct. 8 Knox    Grinnell    2:00 PM
Oct. 8 Mary Hardin-Baylor    Howard Payne    2:00 PM
Oct. 8 Finlandia    Trinity Bible    2:00 PM
Oct. 8 St. Thomas    Concordia-Moorhead    2:10 PM LS
Oct. 8 Carroll    Elmhurst    3:00 PM
Oct. 8 Ripon    Lake Forest    3:00 PM
Oct. 8 UW-La Crosse    UW-Stout    3:00 PM
Oct. 8 Brockport    Utica    4:00 PM
Oct. 8 Redlands    La Verne    4:00 PM
Oct. 8 Puget Sound    Whitworth    4:00 PM
Oct. 8 Linfield    Pacific    4:00 PM
Oct. 8 Morrisville State    St. John Fisher    6:00 PM
Oct. 8 Martin Luther    Minnesota-Morris    7:00 PM
Oct. 8 Hardin-Simmons    Louisiana College    7:00 PM
Oct. 8 Trinity (Texas)    Texas Lutheran    7:00 PM
Oct. 8 Belhaven    Sul Ross State    7:00 PM
Oct. 8 St. Olaf    Hamline    8:00 PM
Oct. 8 Chapman    Whittier    10:00 PM
Oct. 8 Pomona-Pitzer    Cal Lutheran    10:00 PM
Oct. 8 Claremont-Mudd-Scripps    Occidental    10:00 PM
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos