2017 Division III football schedule

Previous: 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference: Top 25 | ASC | Centennial | CCIW | E8 | ECFC | HCAC | IIAC | Independents | LL | MAC | MASCAC | MIAA | MIAC | MWC | NACC | NCAC | NEFC | NESCAC | NJAC | NWC | OAC | ODAC | PAC | SAA | SCAC | SCIAC | UMAC | USAC | WIAC

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 2 N.C. Wesleyan    No. 2 Mount Union    12:30 PM LS A
Sep. 2 No. 3 UW-Whitewater    Illinois Wesleyan    2:00 PM
Sep. 2 No. 4 UW-Oshkosh    No. 8 John Carroll    1:00 PM V LS A
Sep. 2 UW-Eau Claire    No. 5 St. Thomas    2:10 PM LS A
Sep. 2 No. 6 Wheaton (Ill.)    Benedictine    8:00 PM
Sep. 2 Robert Morris-Chicago    No. 7 North Central (Ill.)    8:00 PM V LS A
Sep. 2 St. Scholastica    No. 10 St. John's    2:00 PM V LS A
Aug. 31 No. 11 Wesley    No. 20 Delaware Valley    7:00 PM
Sep. 1 No. 13 Johns Hopkins    Washington and Lee    7:00 PM V LS
Sep. 2 Brockport    No. 14 Hobart    12:00 PM
Sep. 2 George Fox    No. 15 UW-Platteville    2:00 PM LS
Sep. 2 No. 16 Wittenberg    Westminster (Pa.)    1:00 PM
Aug. 31 No. 18 Stevenson    No. 17 Frostburg State    7:00 PM V LS
Sep. 2 Franklin    No. 19 Thomas More    1:00 PM LS
Sep. 2 No. 21 Alfred    Ithaca    1:00 PM
Sep. 2 No. 22 Case Western Reserve    Chicago    1:00 PM V LS
Sep. 2 No. 23 St. John Fisher    Washington and Jefferson    1:00 PM
Sep. 2 Springfield    No. 24 Western New England    1:00 PM
Sep. 2 Trinity (Texas)    No. 25 Redlands    10:00 PM
Aug. 31 Moravian    King's    7:00 PM LS
Aug. 31 Methodist    Campbell    7:00 PM
Aug. 31 Alfred State    Coast Guard    7:00 PM LS
Aug. 31 Allegheny    Thiel    7:00 PM LS
Aug. 31 Mayville St.    Buena Vista    7:00 PM
Aug. 31 Manchester    Trine    7:30 PM V LS
Aug. 31 McMurry    Okla. Panhandle    8:00 PM
Aug. 31 Millsaps    Belhaven    8:00 PM
Aug. 31 Greenville    Millikin    8:00 PM
Sep. 1 Salisbury    Albright    7:00 PM
Sep. 1 Mount Ida    Mass-Dartmouth    7:00 PM V LS
Sep. 1 Fitchburg State    Curry    7:00 PM V LS
Sep. 1 FDU-Florham    TCNJ    7:00 PM
Sep. 1 MIT    Becker    7:00 PM V LS
Sep. 1 Westfield State    Nichols    7:00 PM V LS
Sep. 1 Anna Maria    WPI    7:30 PM V LS
Sep. 1 Gettysburg    Bridgewater    7:30 PM V LS
Sep. 2 Grove City    Juniata    12:00 PM LS A
Sep. 2 Framingham State    Endicott    12:00 PM V LS
Sep. 2 Worcester State    Salve Regina    12:00 PM LS
Sep. 2 Maine Maritime    SUNY-Maritime    12:00 PM LS
Sep. 2 Norwich    Morrisville State    12:00 PM LS
Sep. 2 Bethany    Ursinus    12:00 PM V LS
Sep. 2 Augustana    Cortland    12:00 PM
Sep. 2 Bridgewater State    Buffalo State    12:00 PM V LS
Sep. 2 Carnegie Mellon    Washington U.    12:00 PM V LS LS
Sep. 2 Wilkes    Muhlenberg    1:00 PM
Sep. 2 Kalamazoo    Oberlin    1:00 PM V LS
Sep. 2 Catholic    McDaniel    1:00 PM V LS
Sep. 2 Heidelberg    Olivet    1:00 PM LS
Sep. 2 Franklin and Marshall    Lebanon Valley    1:00 PM
Sep. 2 Alma    St. Vincent    1:00 PM
Sep. 2 Castleton    Plymouth State    1:00 PM V LS
Sep. 2 Lycoming    Susquehanna    1:00 PM
Sep. 2 Misericordia    Merchant Marine    1:00 PM V LS
Sep. 2 Albion    Wabash    1:00 PM V LS
Sep. 2 Dickinson    Randolph-Macon    1:00 PM V LS
Sep. 2 Bluffton    Wooster    1:00 PM V LS A
Sep. 2 Union    Husson    1:00 PM V LS
Sep. 2 Ferrum    Emory and Henry    1:00 PM V LS A
Sep. 2 Averett    Hampden-Sydney    1:00 PM V LS A
Sep. 2 Berry    Maryville (Tenn.)    1:00 PM V LS
Sep. 2 Waynesburg    Muskingum    1:00 PM LS
Sep. 2 William Paterson    RPI    1:00 PM
Sep. 2 Greensboro    Apprentice    1:00 PM
Sep. 2 Kenyon    Sewanee    1:00 PM
Sep. 2 Centre    Hanover    1:30 PM
Sep. 2 Mount St. Joseph    Capital    1:30 PM V LS
Sep. 2 Baldwin Wallace    Defiance    1:30 PM LS
Sep. 2 Earlham    Wilmington    1:30 PM LS
Sep. 2 Birmingham-Southern    LaGrange    2:00 PM V LS A
Sep. 2 St. Norbert    UW-Stevens Point    2:00 PM
Sep. 2 Carthage    Aurora    2:00 PM V LS
Sep. 2 Hope    Monmouth    2:00 PM V LS A
Sep. 2 Guilford    Huntingdon    2:00 PM
Sep. 2 UW-Stout    Simpson    2:00 PM
Sep. 2 Concordia-Moorhead    Nebraska Wesleyan    2:00 PM V LS A
Sep. 2 Rockford    MacMurray    2:00 PM
Sep. 2 Finlandia    Concordia (Wis.)    2:00 PM V LS
Sep. 2 Dubuque    Bethel    2:00 PM
Sep. 2 Westminster (Mo.)    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Sep. 2 Macalester    Carleton    2:00 PM
Sep. 2 Grinnell    St. Olaf    2:00 PM
Sep. 2 Hamline    Crown    2:00 PM
Sep. 2 Whitworth    Central    2:00 PM
Sep. 2 Coe    UW-River Falls    2:00 PM
Sep. 2 Loras    Elmhurst    2:00 PM
Sep. 2 Concordia-Chicago    Ripon    2:00 PM V LS
Sep. 2 Presentation    Lawrence    2:00 PM V
Sep. 2 Lake Forest    Beloit    2:00 PM
Sep. 2 Austin    Bacone    3:00 PM
Sep. 2 Puget Sound    La Verne    4:00 PM
Sep. 2 Western Connecticut    Hartwick    5:00 PM
Sep. 2 Ohio Northern    Adrian    6:00 PM LS A
Sep. 2 North Park    Anderson    6:00 PM
Sep. 2 Christopher Newport    Southern Virginia    7:00 PM LS
Sep. 2 Brevard    Davidson    7:00 PM
Sep. 2 Gallaudet    Shenandoah    7:00 PM LS
Sep. 2 Otterbein    Ohio Wesleyan    7:00 PM
Sep. 2 Marietta    Geneva    7:00 PM
Sep. 2 Widener    Rowan    7:00 PM
Sep. 2 St. Lawrence    Utica    7:00 PM
Sep. 2 Southwestern    Denison    7:00 PM
Sep. 2 Martin Luther    Minnesota-Morris    7:00 PM
Sep. 2 Carroll    Lakeland    7:00 PM
Sep. 2 Rose-Hulman    Illinois College    7:00 PM V LS
Sep. 2 Trinity Int'l    Wisconsin Lutheran    7:00 PM V LS
Sep. 2 Sul Ross State    Texas-Permian Basin    7:00 PM
Sep. 2 Luther    UW-La Crosse    7:00 PM
Sep. 2 Wayland Baptist    Louisiana College    7:00 PM
Sep. 2 Knox    Eureka    7:00 PM V LS
Sep. 2 Northwestern (Minn.)    Augsburg    8:00 PM
Sep. 2 Iowa Wesleyan    Cornell    8:00 PM
Sep. 2 Lyon    Hendrix    8:00 PM
Sep. 2 Howard Payne    Southwestern Assemblies    8:00 PM
Sep. 2 Rhodes    Willamette    10:00 PM LS