2013 D3football.com preseason All-Americans

A current Heidelberg running back, a former Heidelberg running back, three defensive players from Linfield and two from Hobart and Wesley highlight the 2013 preseason D3football.com All-American team.
For much more 2013 preseason, subscribe to Kickoff, available Aug. 27.

Pos. First Team Second Team
Offense  
QB Kevin Burke, Jr., Mount Union Jonny West, Sr., Franklin
RB Cartel Brooks, Jr., Heidelberg Cole Myhra, Sr., UW-Oshkosh
RB Germany Woods, Jr., Mount Union Melikke Van Alstyne, Sr., Framingham St.
WR Kyle Linville, Sr., Franklin Brandon Boyle, Sr., Castleton State
WR Anthony Davis, Jr., Widener Ryley Bailey, Sr., UW-Platteville
TE Adam Carl, Sr., Augsburg Calvin Cagney, Jr., Ohio Wesleyan
T Armand Jennifer, Sr., Johns Hopkins Connor Hollenbeck, Sr., Washington & Lee
G Andrew Webster, Sr., Trine Nathan Cheek, Sr., Carnegie Mellon
C Spencer Clark, Jr., Wheaton (Ill.) Ben Cranston, Sr., Johns Hopkins
G Nathan Yelton, Sr., Coe Sean Jones, Jr., Concordia (Wis.)
T Jace Werkheiser, Sr., North Central (Ill.) Quentin Rembert, Sr., Heidelberg



Defense  
DE Brynnan Hyland, Sr., Linfield Patrick Seesholtz, Sr., Otterbein
DT Matt Fechko, Sr., Mount Union Tyler Steele, Sr., Linfield
DT Mychael Tuiasosopo, Sr., Pacific Lutheran Silvio Diaz, Sr., Mary Hardin-Baylor
DE Tyre Coleman, Jr., Hobart Loussaint Minett, Sr., UW-Whitewater
LB Devin Worthington, Sr., Hobart Andre Carter, Sr., LaGrange
LB Sosthene Kapepula, Jr., Wesley Dom Forrest, Sr., Linfield
LB Seth Mathis, Sr., Bethel Tremayne Williams, Sr., St. Thomas
CB Keith Villafranco, Sr., Mississippi College Zack Corpe, Sr., Franklin
S Jared Morris, Sr., Wesley Andrew Kukesh, Sr., Bates
S Tanner Troutman, Jr., Lycoming Shane Dierking, Sr., North Central (Ill.)
CB Phil Terio, Jr., Salve Regina Andre Carter, Sr., Salisbury



Special teams  
K Kevin Grady, Sr., Redlands Will Jeffcoat, Sr., LaGrange
P Michael Parks, Sr., Franklin Garrett Maloney, Sr., St. Thomas
RET Phil Terio, Jr., Salve Regina Brad Vogel, Sr., Simpson
comments powered by Disqus
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading