2009 D3football.com All-America team

Offensive Player of the Year: Cecil Shorts, WR, Mount Union
Defensive Player of the Year: Eddie Vallery, DE, Wittenberg
Coach of the Year: Lance Leipold, UW-Whitewater


First Team Second Team

Offense

QB Dan Whalen, Sr., Case Western Reserve Alex Tanney, Jr., Monmouth
RB Levell Coppage, So., UW-Whitewater Caleb Jennings, Jr., Emory and Henry
RB Ben Wartman, Jr., St. Thomas Jim Bower, Sr., Maine Maritime
WR Cecil Shorts, Sr., Mount Union Jeff Koeneman, Sr., Carthage
WR Alex Koors, Jr., DePauw Michael Zweifel, Jr., Dubuque
TE Renard Ellis, Sr., Mississippi College Kyle Miller, Sr., Mount Union
T Blaine Westemeyer, Sr., Augustana Sean Tetreault, Sr., Lebanon Valley
G Matt Weber, Jr., UW-Whitewater Andrew Benchic, Sr., Ohio Northern
C Dillon Hollin, Sr., Wittenberg Josh Ostrue, Jr., St. Thomas
G Scott Millenbach, Sr., Linfield Josh Lankford, Sr., Mississippi College
T Caleb Crowl, Sr., Mount Union Evan Isaacs, Sr., Wabash

Defense

DE Eddie Vallery, Jr., Wittenberg Joe Millings, Sr., Mount Union
DT Gerard Bryant, Sr., St. Lawrence Matt Grieves, Sr., Heidelberg
DT Matt Williamson, Sr., Mount Union Mike Ward, Sr., Wesley
DE Marcus Ball, Sr., UW-Stout Alex Wertheimer, Jr., Occidental
LB Kyle Gesswein, Jr., Delaware Valley Nick Nikolich, Sr., Illinois Wesleyan
LB Sam Kershaw, Jr., Mount Union Kyle Supianoski, Jr., UW-Whitewater
LB Will Hawkins, Jr., Millsaps Brad Steinmetz, Sr., Thomas More
CB Josh Mathieu, Sr., Westfield State Dominique Dixon, Sr., Montclair State
S Addrian Frederick, Sr., Wabash Fred Argir, Sr., Amherst
S Bill Doody, Jr., Hampden-Sydney Aaron Benson, Jr., Wesley
CB Brandon Hudson, Sr., Salisbury Brett Parker, Sr., Mary Hardin-Baylor

Specialists

AP Bryson Tucker, Sr., Mary Hardin-Baylor  
K Jeff Schebler, Sr., UW-Whitewater Dan Winsey, Jr., Concordia (Wis.)
P Alex Groh, Sr., Occidental Tyler Funk, Sr., Carthage
RET Fritz Waldvogel, So., St. Thomas Jeremy Dixon, Jr., Averett

 


Third Team Honorable Mention

Offense

QB Kurt Rocco, Sr., Mount Union Jeff Donovan, Sr., UW-Whitewater
RB Brent Donley, Jr., Ohio Northern Dave Paveletz, Sr., Susquehanna
RB Andrew Kase, Sr., Johns Hopkins DeRon Brown, Sr., MIT
WR Nate Romig, Sr., Albright Pat Noone, So., Bowdoin
WR Craig Besong, Sr., Washington and Jefferson Earl Peoples, Jr., Randolph-Macon
TE Zach Friedrich, Sr., Greenville Sean McAndrew, Jr., Wesley
T Josh Delancy, Sr., North Central (Ill.) Zac Duval, Sr., Plymouth State
G Colin Berry, Sr., Union Tony Opperman, So., Case Western Reserve
C Dustin Davis, Jr., Mary Hardin-Baylor Garth Coats, Sr., UW-Whitewater
G Travis McBride, Sr., Redlands Anthony Walsh, Sr., Mount St. Joseph
T Travis Boothe, Sr., Illinois Wesleyan Mike Long, Jr., Delaware Valley

Defense

DE James Herbert, Sr., Mount Union Frank Weymiller, Fr., Coe
DT Chris Merkle, Sr., Montclair State Ben Tomaino, Sr., Hartwick
DT Kyle Schroeder, Sr., St. John's LeeRon Boykin, Sr., North Carolina Wesleyan
DE Chris Mayes, So., Wesley Will Riggenbach, Jr., Hampden-Sydney
LB Ralph Pineda, Jr., Willamette Kyle Chewning, Sr., Maryville (Tenn.)
LB Quartez Ashmore, Sr., Mississippi College Andy Episcopo, Sr., St. John Fisher
LB Judd Lutz, Sr., Mount Union Andrew Sellers, Sr., Hampden-Sydney
CB Troney Shumpert, Sr., UW-Whitewater Kendall Wade, Sr., UW-Stout
S Drew McClain, Sr., Mount Union Jarin Davis, Sr., Concordia (Ill.)
S Don Bladt, Sr., Cornell Drew Fisher, So., Linfield
CB Zach Autenreib, Fr., Thomas More Corry Stewart, Sr., Hanover
Specialists
K Garrett Biel, Fr., Trinity (Texas) Tony Smidl, Sr., UW-Platteville
P Kyle Trella, Fr., Trinity (Texas) Chris Stengel, Jr., Westfield State
RET Jarred Burrell, Sr., Springfield Wes Chamblee, Jr., Wabash
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos