2008 D3football.com All-America team

Offensive Player of the Year: Nate Kmic, RB, Mount Union
Defensive Player of the Year: Jace Rindahl, LB, UW-Whitewater
Coach of the Year: Lance Leipold, UW-Whitewater


First Team Second Team
Offense
QB Greg Micheli, Sr., Mount Union Chad Rupp, Sr., Franklin
RB Nate Kmic, Sr., Mount Union DeRon Brown, Jr., MIT
RB Tunde Ogun, Jr., Christopher Newport Adam Anderson, Jr., Whitworth
WR Jack Phelan, Sr., Hartwick Merben Woo, Sr., Willamette
WR Royce Winford, Sr., Augsburg Mychal Carillo, Sr., Hardin-Simmons
TE Jon Lanouette, Sr, Wesley Brad Kalsow, Sr., UW-Stevens Point
T Luke Summers, Sr., Mount Union John Szawlowski, Sr., Williams
G Josh Littlejohn, Sr., Mary Hardin-Baylor Josh Kotecki, Jr., Monmouth
C Ryan Hunter, Sr., Hardin-Simmons Josh Ostrue, Jr., St. Thomas
G Mike Sherman, Sr., UW-Whitewater Sam Emerson, Sr., Occidental
T Jesse Scott, Sr., Wheaton (Ill.) Jake Forshey, Sr., Willamette
Defense
DE Jarrell Chandler, Sr, Salisbury Marcus Ball, Jr., UW-Stout
DT Brad Vickroy, Sr., UW-Stevens Point Darryl Kennon, Sr., Wabash
DT Gerard Bryant, Jr., St. Lawrence Jake Fallis, Sr., Ohio Northern
DE James Herbert, Jr., Mount Union Brock Arndt, Sr., Redlands
LB Eric Henri, Sr., Mary Hardin-Baylor Sean Matthews, Sr., Wesley
LB Matt Scalice, Sr., Ithaca Justin Hager, Sr., Hobart
LB Jace Rindahl, Sr., UW-Whitewater Matt Wenger, Jr., North Central
CB Pete Ittersagen, Sr., Wheaton (Ill.) Kendale Rayford, Sr., Lousiana College
S Drew Ziller, Sr., Carleton Matt Warnasch, Sr., Hardin-Simmons
S Derrick Williams, Sr., Mary Hardin-Baylor John Lunardi, Sr., Susquehanna
CB Jason Chier, Sr., Ithaca Matt Meyer, Sr., Aurora
Specialists
K Scott Birkhofer, Sr., Linfield Jeff Schebler, Jr., UW-Whitewater
P Alex Groh, Jr., Occidental Bobby Eppleman, So., Susquehanna
RET Larry Beavers, Sr., Wesley Pete Ittersagen, Sr., Wheaton

 


Third Team Honorable Mention
Offense
QB Juan Joseph, Sr., Millsaps Bobby Swallow, Sr., Washington & Jefferson
RB Levell Coppage, Fr., UW-Whitewater Alex McGrew, Sr., Loras
RB John DeLuca, Sr., Muhlenberg Andrew Giuliano, Sr., Cortland State
WR Kevin Vaughn, Sr., Guilford Michael Jennings, Jr., Illinois College
WR Cecil Shorts, Jr., Mount Union Pat O'Connor, Jr., Dickinson
TE Brian Weverbergh, Sr., Ithaca Jerrad Grisham, Sr., Hardin-Simmons
T Andy Fries, Sr., Otterbein Ralph Stambaugh, Sr., Delaware Valley
G John Shivers, Jr., Millsaps Dustin Tervelt, Sr., UW-Stout
C Brendan Kelly, Sr., Middlebury Tony Neymeyier, Sr., Wabash
G Chris Gray, Sr., Ithaca James Olenik, Sr., MIT
T Brian Fitzgerald, Sr., Hardin-Simmons Chris Gould, Sr., Kean
Defense
DE Ben Nagle, Sr., Cortland State Anthony White, Jr., UW-Whitewater
DT Luke Stover, Sr., Simpson Jake Zeh, Sr., Carroll
DT Ryan Aruck, Sr., Hobart Matt Williamson, Jr., Mount Union
DE Dan McManus, Sr., Franklin Jacob Calderon, Sr., Cal Lutheran
LB Courtney Pearson, Sr., Trine Cornell Hunt, Sr., Montclair State
LB Matt Rathbun, Sr., Muhlenberg Jim Smith, Sr., Cortland State
LB Randy Wright, So., Elmhurst Drew Kiefer, Sr., UW-La Crosse
CB Daryl Ely, Sr., Mount Union Troney Shumpert, Jr., UW-Whitewater
S Joe Welch, Jr., Gustavus Adolphus Tom Tassinari, Jr., Tufts
S Carlo Melaragno, Sr., John Carroll Josh Kraemer, Sr., Ripon
CB Victor Edwards, Jr., Cal Lutheran Nick Olivero, Sr., Catholic
Specialists
K Alan Munoz, So., Mary Hardin-Baylor Jackson Damron, Fr., Cal Lutheran
P T.J. Grzesikowski, So., Ferrum Ryan Patten, Jr., Olivet
RET Scott Cree, Jr., Waynesburg Caleb Jennings, So., Emory and Henry
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos