Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2011 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Central  28  UW-Oshkosh  31  Final RC RC
  Buena Vista  3  UW-Platteville  38  Final
  Black Hills St.  7  UW-Stout  19  Final
  UW-Stevens Point  8  Willamette  6  Final
  UW-Whitewater  26  UW-La Crosse  7  Final RC RC
  UW-Eau Claire  21  Bethel (Tenn.)  26  Final RC

Sep. 10 UW-Whitewater  45  Franklin  0  Final RC
  UW-Oshkosh  17  Mount Union  41  Final RC RC
  UW-Platteville  26  UW-Stevens Point  3  Final
  UW-Eau Claire  47  St. John's  19  Final RC
  St. Thomas  45  UW-River Falls  22  Final RC
  UW-Stout  20  Jamestown  17  Final RC
  UW-La Crosse  20  Mary Hardin-Baylor  27  Final

Sep. 17 UW-River Falls  20  Trine  42  Final RC
  Campbellsville  14  UW-Whitewater  54  Final RC
  Wheaton (Ill.)  23  UW-Platteville  14  Final

Sep. 22 UW-Oshkosh  56  UW-Stout  10  Final RC RC

Sep. 24 UW-Stevens Point  14  Albion  3  Final
  UW-La Crosse  14  UW-Platteville  17  Final
  UW-River Falls  17  UW-Eau Claire  38  Final RC

Oct. 1 UW-Stevens Point  28  UW-La Crosse  31  Final RC
  UW-Eau Claire  24  UW-Stout  10  Final RC
  UW-Platteville  14  UW-Whitewater  34  Final RC
  UW-River Falls  7  UW-Oshkosh  42  Final RC

Oct. 8 UW-Stout  22  UW-Stevens Point  19  Final RC
  UW-Whitewater  42  UW-River Falls  10  Final RC
  Jamestown  6  UW-La Crosse  42  Final RC
  UW-Oshkosh  23  UW-Eau Claire  16  Final RC RC

Oct. 14 UW-Stout  21  UW-Whitewater  42  Final RC

Oct. 15 UW-Eau Claire  31  UW-La Crosse  21  Final RC RC
  UW-River Falls  10  UW-Stevens Point  31  Final
  UW-Oshkosh  24  UW-Platteville  3  Final RC RC

Oct. 22 UW-Stevens Point  28  UW-Eau Claire  24  Final RC
  UW-Whitewater  20  UW-Oshkosh  17  Final RC RC
  UW-Platteville  34  UW-River Falls  31  Final RC
  UW-La Crosse  0  UW-Stout  10  Final

Oct. 29 UW-Stevens Point  16  UW-Whitewater  31  Final RC
  UW-Stout  16  UW-River Falls  10  Final
  UW-Eau Claire  21  UW-Platteville  31  Final RC
  UW-La Crosse  30  UW-Oshkosh  24  Final - OT RC

Nov. 5 UW-Oshkosh  38  UW-Stevens Point  24  Final RC
  UW-River Falls  28  UW-La Crosse  21  Final - OT RC
  UW-Platteville  27  UW-Stout  17  Final RC
  UW-Whitewater  37  UW-Eau Claire  22  Final RC RC

Nov. 12 UW-Stevens Point  7  UW-Platteville  51  Final RC
  UW-Eau Claire  27  UW-River Falls  21  Final RC
  UW-La Crosse  3  UW-Whitewater  17  Final RC
  UW-Stout  3  UW-Oshkosh  35  Final RC

Nov. 19 Albion  0  UW-Whitewater  59  Final RC
NCAA playoffs, first round

Nov. 26 Franklin  14  UW-Whitewater  41  Final RC
NCAA playoffs, second round

Dec. 3 Salisbury  14  UW-Whitewater  34  Final RC
NCAA Tournament - Quarterfinals

Dec. 10 St. Thomas  0  UW-Whitewater  20  Final RC RC
NCAA playoffs, semifinals

Dec. 16 Mount Union  10  UW-Whitewater  13  Final RC RC
Stagg Bowl XXXIX @ Salem, VA
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading