Ohio Athletic Conference Link to official site

2010 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 UW-River Falls  21  Ohio Northern  35  Final
  Wooster  14  Baldwin-Wallace  38  Final

Sep. 3 Otterbein  38  Husson  0  Final RC

Sep. 4 Heidelberg  42  Alma  23  Final
  Defiance  13  Muskingum  19  Final - 2OT RC
  Marietta  28  Thiel  7  Final
  Wilmington  7  Mount St. Joseph  24  Final
  John Carroll  13  Case Western Reserve  30  Final

Sep. 11 Mount Union  45  UW-Oshkosh  28  Final RC RC
  Capital  7  Baldwin-Wallace  10  Final

Sep. 18 Mount Union  51  John Carroll  7  Final RC
  Ohio Northern  34  Otterbein  10  Final RC RC
  Baldwin-Wallace  35  Heidelberg  20  Final
  Muskingum  31  Marietta  23  Final
  Capital  10  Wilmington  7  Final

Sep. 25 Wesley  42  Capital  21  Final RC
  Mount Union  51  Wilmington  0  Final RC
  Muskingum  0  Ohio Northern  36  Final RC
  Otterbein  35  Heidelberg  34  Final RC
  Marietta  18  John Carroll  24  Final

Oct. 2 Ohio Northern  0  Mount Union  27  Final RC
  John Carroll  28  Otterbein  56  Final RC
  Heidelberg  50  Capital  60  Final
  Wilmington  0  Muskingum  3  Final
  Marietta  9  Baldwin-Wallace  39  Final RC

Oct. 9 Capital  10  Ohio Northern  44  Final RC
  Mount Union  28  Marietta  14  Final RC
  Wilmington  17  John Carroll  38  Final
  Muskingum  21  Heidelberg  33  Final RC
  Otterbein  34  Baldwin-Wallace  35  Final RC

Oct. 16 Baldwin-Wallace  21  Ohio Northern  41  Final RC RC
  Heidelberg  7  Mount Union  45  Final RC
  John Carroll  24  Muskingum  17  Final RC
  Otterbein  13  Capital  23  Final
  Marietta  31  Wilmington  28  Final

Oct. 23 Wilmington  0  Baldwin-Wallace  38  Final RC
  Capital  0  Mount Union  38  Final RC
  Marietta  26  Heidelberg  49  Final
  Muskingum  14  Otterbein  49  Final RC
  Ohio Northern  35  John Carroll  14  Final RC

Oct. 30 Baldwin-Wallace  27  Muskingum  16  Final RC
  Ohio Northern  45  Marietta  6  Final RC
  Mount Union  28  Otterbein  10  Final RC
  John Carroll  28  Capital  20  Final
  Heidelberg  36  Wilmington  3  Final

Nov. 6 Mount Union  41  Baldwin-Wallace  13  Final RC
  Wilmington  6  Ohio Northern  44  Final
  John Carroll  35  Heidelberg  37  Final
  Otterbein  21  Marietta  14  Final
  Capital  27  Muskingum  24  Final

Nov. 13 Heidelberg  14  Ohio Northern  35  Final RC
  Baldwin-Wallace  28  John Carroll  31  Final RC
  Muskingum  0  Mount Union  52  Final RC
  Marietta  31  Capital  34  Final
  Otterbein  37  Wilmington  14  Final

Nov. 20 St. Lawrence  0  Mount Union  49  Final RC
  Wittenberg  14  Ohio Northern  37  Final RC
NCAA Playoffs 1st Round

Nov. 27 Delaware Valley  3  Mount Union  31  Final RC
  Ohio Northern  9  North Central (Ill.)  28  Final RC

Dec. 4 Alfred  7  Mount Union  37  Final RC

Dec. 11 Bethel  14  Mount Union  34  Final RC

Dec. 18 UW-Whitewater  31  Mount Union  21  Final RC
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.