Eastern Collegiate Football Conference Link to official site

2010 ECFC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Massachusetts Maritime  12  SUNY-Maritime  15  Final RC

Sep. 3 Otterbein  38  Husson  0  Final RC

Sep. 4 Plymouth State  16  Castleton  14  Final RC
  Bridgewater State  34  Mount Ida  25  Final RC
  Western New England  7  Norwich  35  Final RC
  Utica  78  Becker  19  Final RC
  Gallaudet  34  Merchant Marine  35  Final RC
  Anna Maria  21  Worcester State  49  Final RC
Moved From 9/2

Sep. 10 SUNY-Maritime  41  Western Connecticut  28  Final RC

Sep. 11 Becker  13  MIT  21  Final
  Mount Ida  41  Plymouth State  16  Final RC
  Springfield  51  Husson  0  Final
  Utica  59  Castleton  22  Final RC
  Maine Maritime  47  Anna Maria  0  Final
  Norwich  25  St. Lawrence  14  Final RC

Sep. 18 Salisbury  84  Husson  7  Final RC
  Merchant Marine  34  SUNY-Maritime  41  Final RC
  Hartwick  27  Norwich  42  Final RC
  Anna Maria  0  Malone  69  Final
  Becker  0  WPI  55  Final RC

Sep. 25 Castleton  31  Gallaudet  28  Final RC RC
  Norwich  21  Mount Ida  22  Final RC
  Husson  21  SUNY-Maritime  47  Final RC
  Anna Maria  32  Becker  43  Final

Oct. 2 Gallaudet  13  Husson  6  Final RC RC
  Mount Ida  34  Castleton  38  Final RC
  Norwich  64  Becker  7  Final RC
  SUNY-Maritime  43  Anna Maria  20  Final RC

Oct. 9 SUNY-Maritime  41  Castleton  28  Final RC
  Becker  6  Mount Ida  41  Final
  Husson  53  Anna Maria  38  Final RC
  Gallaudet  23  Norwich  31  Final RC RC

Oct. 16 Mount Ida  22  Gallaudet  16  Final RC
  Becker  0  SUNY-Maritime  23  Final RC
  Castleton  49  Anna Maria  35  Final RC
  Husson  7  Norwich  52  Final RC

Oct. 23 Gallaudet  40  Becker  12  Final RC
  SUNY-Maritime  37  Mount Ida  35  Final
  Norwich  81  Anna Maria  7  Final RC RC
  Castleton  55  Husson  51  Final RC

Oct. 30 Becker  6  Castleton  53  Final RC
  Norwich  2  SUNY-Maritime  20  Final RC
  Mount Ida  25  Husson  23  Final RC
  Anna Maria  6  Gallaudet  33  Final

Nov. 6 Anna Maria  18  Mount Ida  69  Final
  Husson  23  Becker  27  Final
  Castleton  41  Norwich  50  Final RC RC
  SUNY-Maritime  21  Gallaudet  14  Final RC

Nov. 13 Mount Ida  12  Hartwick  27  Final

Nov. 20 Framingham State  27  Norwich  21  Final - OT RC
ECAC Northeast Bowl
  Alfred  60  SUNY-Maritime  0  Final RC
NCAA First Round @ Alfred
  Mount Ida  17  Springfield  26  Final
ECAC North Atlantic Bowl
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos