Upper Midwest Athletic Conference Link to official site

2012 UMAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Westminster (Mo.)  40  Rockford  0  Final
  Martin Luther  36  Maranatha Baptist  12  Final
  Northwestern (Minn.)  7  St. John's  52  Final
  Hamline  37  Minnesota-Morris  31  Final
  Millikin  50  Greenville  17  Final RC
Edwardsville, Ill.
  Eureka  62  Knox  55  Final RC
  Whitworth  28  St. Scholastica  13  Final RC
  Crown  6  Macalester  53  Final RC
  MacMurray  0  Wartburg  73  Final

Sep. 8 Eureka  10  St. Scholastica  35  Final RC
  Crown  35  MacMurray  28  Final
  Martin Luther  0  Minnesota-Morris  10  Final
  Northwestern (Minn.)  49  Westminster (Mo.)  7  Final

Sep. 15 Eureka  17  Crown  14  Final
  Westminster (Mo.)  26  Martin Luther  7  Final
  Minnesota-Morris  24  MacMurray  21  Final
  Northwestern (Minn.)  35  Presentation  10  Final
  Greenville  3  St. Scholastica  45  Final RC

Sep. 22 Simpson  54  Eureka  0  Final
  Westminster (Mo.)  30  Crown  12  Final
  St. Scholastica  21  Martin Luther  7  Final RC
  MacMurray  14  Northwestern (Minn.)  54  Final
  Greenville  49  Minnesota-Morris  24  Final

Sep. 29 Crown  18  Greenville  49  Final
  St. Scholastica  43  MacMurray  6  Final RC
  Eureka  31  Westminster (Mo.)  18  Final
  Minnesota-Morris  14  Northwestern (Minn.)  38  Final
  Martin Luther  17  Presentation  13  Final

Oct. 6 Presentation  20  Crown  41  Final
  Martin Luther  12  Eureka  22  Final
  MacMurray  27  Greenville  34  Final
  Westminster (Mo.)  20  Minnesota-Morris  54  Final
  Northwestern (Minn.)  14  St. Scholastica  13  Final RC

Oct. 13 Northwestern (Minn.)  34  Crown  0  Final
  Greenville  46  Martin Luther  39  Final
  St. Scholastica  20  Westminster (Mo.)  6  Final RC
  Minnesota-Morris  27  Eureka  23  Final

Oct. 20 Presentation  28  Minnesota-Morris  35  Final
  Crown  13  St. Scholastica  45  Final RC
  Martin Luther  26  Northwestern (Minn.)  47  Final
  Westminster (Mo.)  22  MacMurray  24  Final
  Eureka  35  Greenville  42  Final

Oct. 27 Minnesota-Morris  30  Crown  29  Final - OT
  Martin Luther  30  MacMurray  27  Final
  Greenville  34  Westminster (Mo.)  22  Final
  Northwestern (Minn.)  21  Eureka  17  Final
  St. Scholastica  20  Presentation  17  Final - OT RC

Nov. 3 Crown  14  Martin Luther  41  Final
  MacMurray  29  Eureka  14  Final
  Greenville  27  Northwestern (Minn.)  16  Final
  St. Scholastica  28  Minnesota-Morris  21  Final RC

Nov. 10 MacMurray  13  Westminster (Mo.)  35  Final
@ St. Louis, Mo.

Nov. 17 Northwestern (Minn.)  27  Greenville  28  Final - OT
Victory Bowl (NCCAA)
  St. Scholastica  10  UW-Oshkosh  55  Final RC RC
NCAA Division III Championship - First Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Norwich at RPI
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.