USA South Athletic Conference Link to official site

2010 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Hampden-Sydney  45  Averett  30  Final
  Randolph-Macon  54  Methodist  14  Final
  Emory and Henry  23  Ferrum  17  Final - 2OT
  Wesley  34  Christopher Newport  6  Final
  Maryville (Tenn.)  3  Huntingdon  54  Final RC
  N.C. Wesleyan  7  Salisbury  13  Final
  Catholic  16  Shenandoah  13  Final RC
  Greensboro  17  Guilford  15  Final RC

Sep. 11 Shenandoah  31  Bridgewater  38  Final RC
  Emory and Henry  28  Greensboro  6  Final
  N.C. Wesleyan  19  Hampden-Sydney  21  Final
  Centre  35  Maryville (Tenn.)  0  Final
  Christopher Newport  10  Salisbury  58  Final
  Methodist  26  Guilford  21  Final RC

Sep. 18 Southern Virginia  20  Ferrum  17  Final
  Christopher Newport  31  Frostburg State  33  Final
  Shenandoah  14  Randolph-Macon  42  Final RC RC
  Guilford  9  Averett  45  Final
  Greensboro  7  Newport News  9  Final RC
  LaGrange  17  Maryville (Tenn.)  20  Final - 3OT RC

Sep. 25 Methodist  6  Emory and Henry  49  Final
  Averett  20  Washington and Lee  10  Final RC
  LaGrange  24  N.C. Wesleyan  35  Final
  Ferrum  24  Bridgewater  35  Final RC

Oct. 2 Greensboro  0  Averett  50  Final
  Maryville (Tenn.)  14  Methodist  17  Final
  N.C. Wesleyan  24  Ferrum  14  Final
  Christopher Newport  28  Shenandoah  13  Final RC

Oct. 9 Ferrum  51  Methodist  45  Final - 3OT RC
  Averett  17  Christopher Newport  9  Final
  Greensboro  12  N.C. Wesleyan  48  Final
  Shenandoah  7  Maryville (Tenn.)  6  Final RC

Oct. 16 Maryville (Tenn.)  21  Averett  14  Final
  Christopher Newport  23  N.C. Wesleyan  15  Final RC
  Ferrum  28  Greensboro  20  Final
  Methodist  18  Shenandoah  21  Final RC

Oct. 23 Shenandoah  20  Ferrum  56  Final RC
  Averett  7  Methodist  3  Final
  Greensboro  7  Christopher Newport  37  Final RC
  N.C. Wesleyan  34  Maryville (Tenn.)  16  Final

Oct. 30 Ferrum  21  Christopher Newport  27  Final RC
  Maryville (Tenn.)  40  Greensboro  6  Final
  Methodist  6  N.C. Wesleyan  56  Final
  Averett  14  Shenandoah  24  Final RC

Nov. 6 Christopher Newport  42  Maryville (Tenn.)  10  Final
  Ferrum  34  Averett  13  Final
  N.C. Wesleyan  38  Shenandoah  0  Final RC
  Greensboro  22  Methodist  19  Final

Nov. 13 Maryville (Tenn.)  23  Ferrum  21  Final
  Methodist  10  Christopher Newport  49  Final RC
  Averett  13  N.C. Wesleyan  28  Final
  Shenandoah  44  Greensboro  16  Final RC

Nov. 20 Christopher Newport  7  Mary Hardin-Baylor  59  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos