Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2000 MIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 St. John's  49  UW-Eau Claire  14  Final
  Concordia-Moorhead  20  Minn. St. Moorhead  21  Final

Sep. 8 Aurora  7  Bethel  34  Final

Sep. 9 St. Olaf  21  Martin Luther  9  Final
  Carleton  21  Northwestern (Minn.)  28  Final
  Gustavus Adolphus  7  Trinity (Texas)  14  Final
  St. Norbert  34  Hamline  22  Final
  St. Thomas  9  Bemidji St.  32  Final
  UW-Eau Claire  17  Augsburg  13  Final

Sep. 16 Concordia-Moorhead  22  St. Thomas  38  Final
  Bethel  42  Macalester  8  Final
  Hamline  15  Gustavus Adolphus  32  Final
  St. John's  42  St. Olaf  6  Final
  Carleton  15  Augsburg  24  Final

Sep. 23 St. Olaf  28  Hamline  18  Final
  Augsburg  7  St. John's  40  Final
  Macalester  14  Concordia-Moorhead  24  Final
  Gustavus Adolphus  13  Bethel  14  Final
  St. Thomas  36  Carleton  13  Final

Sep. 30 Bethel  24  Hamline  20  Final
  Carleton  27  Macalester  14  Final
  St. John's  17  St. Thomas  0  Final
  Concordia-Moorhead  22  Gustavus Adolphus  39  Final
  Augsburg  6  St. Olaf  28  Final

Oct. 7 Hamline  9  Concordia-Moorhead  26  Final
  Macalester  6  St. John's  48  Final
  St. Thomas  16  Augsburg  0  Final
  St. Olaf  3  Bethel  32  Final
  Gustavus Adolphus  42  Carleton  14  Final

Oct. 14 Concordia-Moorhead  21  Bethel  60  Final
  Augsburg  20  Macalester  17  Final
  St. Thomas  15  St. Olaf  24  Final
  St. John's  38  Gustavus Adolphus  17  Final
  Carleton  14  Hamline  17  Final

Oct. 21 St. Olaf  27  Concordia-Moorhead  24  Final
  Bethel  46  Carleton  8  Final
  Macalester  28  St. Thomas  38  Final
  Gustavus Adolphus  20  Augsburg  13  Final
  Hamline  0  St. John's  61  Final

Oct. 28 St. John's  36  Bethel  43  Final
  Carleton  14  Concordia-Moorhead  38  Final
  St. Thomas  34  Gustavus Adolphus  24  Final
  Macalester  10  St. Olaf  34  Final
  Augsburg  12  Hamline  7  Final

Nov. 3 Bethel  49  St. Thomas  31  Final
  Hamline  35  Macalester  28  Final

Nov. 4 Gustavus Adolphus  45  St. Olaf  28  Final
  Augsburg  13  Concordia-Moorhead  37  Final
  Carleton  7  St. John's  58  Final

Nov. 11 Concordia-Moorhead  14  St. John's  35  Final
  Gustavus Adolphus  38  Macalester  27  Final
  Hamline  13  St. Thomas  19  Final
  St. Olaf  42  Carleton  35  Final
  Bethel  25  Augsburg  20  Final

Nov. 18 St. John's  26  UW-Stout  19  Final
  Pacific Lutheran  41  Bethel  13  Final

Nov. 25 St. John's  28  Pacific Lutheran  21  Final

Dec. 2 St. John's  21  Central  18  Final

Dec. 9 St. John's  38  Hardin-Simmons  14  Final

Dec. 16 St. John's  7  Mount Union  10  Final
@ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading