Middle Atlantic Conference Link to official site

1999 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 FDU-Florham  3  Susquehanna  20  Final
  King's  28  Hartwick  18  Final
  William Paterson  38  Delaware Valley  33  Final

Sep. 11 Lycoming  19  Juniata  13  Final
  Ursinus  25  Lebanon Valley  7  Final
  Albright  15  Wilkes  36  Final
  Widener  25  FDU-Florham  23  Final
  Delaware Valley  26  Moravian  20  Final

Sep. 18 Widener  0  Lycoming  30  Final
  King's  26  Susquehanna  27  Final
  FDU-Florham  19  Wilkes  32  Final
  Moravian  8  Albright  21  Final
  Juniata  36  Lebanon Valley  3  Final

Sep. 25 King's  0  Lycoming  42  Final
  Albright  3  FDU-Florham  24  Final
  Wilkes  21  Juniata  38  Final
  Lebanon Valley  24  Moravian  13  Final
  Delaware Valley  27  Widener  40  Final
  Susquehanna  42  Dickinson  6  Final

Oct. 2 Susquehanna  0  Wilkes  26  Final
  FDU-Florham  38  Delaware Valley  19  Final
  Juniata  45  Albright  24  Final
  Moravian  14  Widener  40  Final
  Lebanon Valley  5  King's  24  Final

Oct. 9 King's  21  Moravian  19  Final
  FDU-Florham  17  William Paterson  7  Final
  Wilkes  54  Delaware Valley  0  Final
  Lebanon Valley  7  Lycoming  41  Final
  Widener  35  Albright  27  Final
  Susquehanna  27  Juniata  7  Final

Oct. 16 Albright  21  Lebanon Valley  7  Final
  Widener  7  Susquehanna  28  Final
  Lycoming  20  Wilkes  15  Final
  Delaware Valley  0  King's  21  Final
  Moravian  38  Juniata  37  Final

Oct. 23 Wilkes  10  Ursinus  16  Final
  Lebanon Valley  17  Susquehanna  14  Final
  King's  14  Widener  45  Final
  Lycoming  43  Albright  9  Final
  Moravian  10  FDU-Florham  13  Final
  Juniata  42  Delaware Valley  6  Final

Oct. 30 Albright  33  King's  37  Final
  Wilkes  27  Lebanon Valley  25  Final
  FDU-Florham  18  Juniata  45  Final
  Delaware Valley  0  Lycoming  34  Final
  Widener  20  Western Maryland  57  Final
  Widener  20  McDaniel  57  Final
  Susquehanna  27  Moravian  24  Final

Nov. 6 FDU-Florham  26  King's  20  Final
  Lycoming  36  Susquehanna  7  Final
  Widener  32  Lebanon Valley  0  Final
  Wilkes  22  Moravian  28  Final
  Albright  37  Delaware Valley  13  Final
  Carnegie Mellon  30  Juniata  7  Final

Nov. 13 Lycoming  27  FDU-Florham  3  Final
  Lebanon Valley  3  Delaware Valley  10  Final
  King's  6  Wilkes  30  Final
  Susquehanna  27  Albright  20  Final
  Juniata  59  Widener  45  Final
  Moravian  26  Muhlenberg  52  Final

Nov. 20 Washington and Jefferson  14  Lycoming  7  Final
  FDU-Florham  6  Wilkes  27  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris University (Ill.) at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading