Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

2010 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Taylor (Ind.)  42  Anderson  20  Final
  Manchester  7  Trine  55  Final RC

Sep. 4 Defiance  13  Muskingum  19  Final - 2OT RC
  Sewanee  33  Earlham  14  Final
  Bluffton  30  Kalamazoo  28  Final
  Franklin  27  Carthage  30  Final RC
  Wilmington  7  Mount St. Joseph  24  Final
  Hanover  28  Centre  27  Final - OT

Sep. 11 Manchester  27  Kalamazoo  10  Final
  Rose-Hulman  16  DePauw  45  Final RC
  Valparaiso  7  Franklin  42  Final
  Thomas More  56  Hanover  12  Final
  Trine  76  Bluffton  6  Final RC
  Earlham  20  Denison  41  Final
  Anderson  35  Greenville  41  Final
@ Edwardsville, Ill.
  Defiance  14  Adrian  40  Final

Sep. 18 Kalamazoo  17  Rose-Hulman  41  Final
  Bluffton  9  Franklin  56  Final RC
  Defiance  24  Hanover  10  Final RC
  Earlham  7  Manchester  28  Final
  Anderson  35  Mount St. Joseph  42  Final

Sep. 25 Mount St. Joseph  31  Bluffton  10  Final
  Franklin  42  Defiance  7  Final RC
  Anderson  56  Earlham  20  Final
  Rose-Hulman  31  Hanover  52  Final

Oct. 2 Hanover  28  Anderson  23  Final
  Franklin  41  Mount St. Joseph  10  Final
  Bluffton  26  Earlham  7  Final
  Manchester  7  Rose-Hulman  10  Final

Oct. 9 Earlham  23  Hanover  51  Final
  Mount St. Joseph  14  Defiance  22  Final RC
  Rose-Hulman  17  Franklin  56  Final
  Manchester  27  Bluffton  29  Final

Oct. 16 Rose-Hulman  13  Mount St. Joseph  7  Final
  Franklin  40  Manchester  3  Final RC
  Bluffton  23  Anderson  28  Final
  Defiance  33  Earlham  0  Final

Oct. 23 Bluffton  13  Rose-Hulman  40  Final
  Mount St. Joseph  54  Earlham  6  Final
  Hanover  35  Manchester  25  Final
  Anderson  7  Defiance  49  Final RC

Oct. 30 Manchester  13  Mount St. Joseph  24  Final
  Rose-Hulman  21  Defiance  41  Final RC
  Hanover  27  Bluffton  20  Final
  Franklin  69  Anderson  10  Final RC

Nov. 6 Earlham  0  Franklin  60  Final RC
  Anderson  14  Rose-Hulman  48  Final
  Mount St. Joseph  15  Hanover  25  Final
  Defiance  10  Manchester  7  Final RC

Nov. 13 Earlham  15  Rose-Hulman  40  Final
  Hanover  25  Franklin  48  Final RC
  Mount St. Joseph  0  Thomas More  33  Final RC
  Manchester  34  Anderson  37  Final - OT
  Defiance  16  Bluffton  21  Final RC

Nov. 20 Franklin  21  UW-Whitewater  52  Final RC
NCAA Tournament First Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos