American Southwest Conference Link to official site

2000 ASC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Millsaps  20  Mississippi College  19  Final
  Howard Payne  14  UW-Whitewater  28  Final
  Southwest Assemblies of God  0  Louisiana College  60  Final
  Trinity (Texas)  40  Texas Lutheran  21  Final

Sep. 9 East Texas Baptist  42  Southwest Assemblies of God  6  Final
  William Jewell  14  McMurry  35  Final
  Belhaven  17  Mary Hardin-Baylor  34  Final
  UW-Whitewater  8  Hardin-Simmons  37  Final

Sep. 16 East Texas Baptist  6  Mississippi College  50  Final
  Howard Payne  36  Louisiana College  14  Final
  Texas Lutheran  23  Sul Ross State  21  Final
  Hardin-Simmons  27  Austin  14  Final
  Mary Hardin-Baylor  20  McMurry  6  Final

Sep. 23 Louisiana College  11  Sul Ross State  42  Final
  Austin  0  Mary Hardin-Baylor  27  Final
  Mississippi College  25  Howard Payne  35  Final
  Texas Lutheran  14  Hardin-Simmons  42  Final
  McMurry  14  East Texas Baptist  28  Final

Sep. 30 Sul Ross State  7  Mississippi College  34  Final
  Mary Hardin-Baylor  42  Texas Lutheran  28  Final
  East Texas Baptist  0  Howard Payne  35  Final
  Hardin-Simmons  45  Louisiana College  12  Final
  McMurry  21  Austin  24  Final

Oct. 7 Austin  34  East Texas Baptist  28  Final
  Howard Payne  27  Sul Ross State  7  Final
  Mississippi College  21  Hardin-Simmons  35  Final
  Texas Lutheran  10  McMurry  51  Final
  Louisiana College  16  Mary Hardin-Baylor  38  Final

Oct. 14 Austin  35  Texas Lutheran  14  Final
  Mary Hardin-Baylor  24  Mississippi College  6  Final
  McMurry  26  Louisiana College  0  Final
  Sul Ross State  40  East Texas Baptist  21  Final
  Hardin-Simmons  10  Howard Payne  9  Final

Oct. 21 Louisiana College  3  Austin  21  Final
  Howard Payne  14  Mary Hardin-Baylor  19  Final
  Sul Ross State  6  Hardin-Simmons  42  Final
  Mississippi College  21  McMurry  34  Final
  East Texas Baptist  7  Texas Lutheran  35  Final

Oct. 28 Hardin-Simmons  44  East Texas Baptist  7  Final
  McMurry  34  Howard Payne  26  Final
  Mary Hardin-Baylor  52  Sul Ross State  14  Final
  Texas Lutheran  45  Louisiana College  28  Final
  Austin  33  Mississippi College  30  Final

Nov. 4 Sul Ross State  28  McMurry  56  Final
  East Texas Baptist  14  Louisiana College  31  Final
  Howard Payne  17  Austin  0  Final
  Hardin-Simmons  21  Mary Hardin-Baylor  7  Final
  Mississippi College  32  Texas Lutheran  34  Final

Nov. 11 Louisiana College  21  Mississippi College  35  Final
  McMurry  3  Hardin-Simmons  13  Final
  Austin  28  Sul Ross State  27  Final
  Mary Hardin-Baylor  52  East Texas Baptist  7  Final
  Texas Lutheran  13  Howard Payne  45  Final

Nov. 25 Western Maryland  10  Hardin-Simmons  32  Final
  McDaniel  10  Hardin-Simmons  32  Final

Dec. 2 Trinity (Texas)  30  Hardin-Simmons  33  Final

Dec. 9 St. John's  38  Hardin-Simmons  14  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos