Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2009 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 UW-La Crosse  28  East Texas Baptist  13  Final
  Buena Vista  10  UW-Platteville  15  Final
  UW-Oshkosh  40  Ripon  16  Final
  St. John's  28  UW-River Falls  24  Final
  Simpson  7  UW-Stout  35  Final
  UW-Whitewater  38  Dickinson St.  3  Final
  Bethel (Tenn.)  7  UW-Eau Claire  21  Final

Sep. 12 Midland Lutheran  0  UW-Whitewater  58  Final
  UW-Eau Claire  27  St. John's  35  Final
  Azusa Pacific  24  UW-La Crosse  49  Final
  UW-Stout  24  Jamestown  14  Final
  UW-Stevens Point  21  Central  22  Final
  UW-Platteville  28  Dubuque  20  Final

Sep. 19 UW-Eau Claire  52  Hope  45  Final - 2OT
  Huntingdon  13  UW-Oshkosh  31  Final
  UW-River Falls  20  Northwestern (Minn.)  17  Final
  UW-Stevens Point  21  Missouri S&T  17  Final
  UW-Platteville  12  Augustana  31  Final

Sep. 26 Puget Sound  7  UW-Whitewater  42  Final
  Ohio Dominican  31  UW-Oshkosh  29  Final
  Alma  27  UW-River Falls  40  Final
  Eureka  6  UW-Stout  40  Final
  Missouri S&T  0  UW-La Crosse  48  Final
  UW-Stevens Point  7  Azusa Pacific  23  Final

Oct. 3 UW-Platteville  3  UW-Whitewater  35  Final
  UW-River Falls  12  UW-Stout  13  Final - OT
  UW-Eau Claire  33  UW-Stevens Point  48  Final
Spud Bowl
  UW-Oshkosh  25  UW-La Crosse  32  Final

Oct. 10 UW-River Falls  29  UW-Oshkosh  31  Final
  UW-Stout  6  UW-Stevens Point  7  Final
  UW-La Crosse  13  UW-Platteville  26  Final
  UW-Eau Claire  14  UW-Whitewater  38  Final

Oct. 17 UW-La Crosse  49  UW-River Falls  47  Final - 3OT
  UW-Platteville  26  UW-Eau Claire  34  Final
  UW-Stevens Point  24  UW-Oshkosh  17  Final
  UW-Whitewater  38  UW-Stout  3  Final

Oct. 24 UW-River Falls  14  UW-Whitewater  38  Final
  UW-Stevens Point  26  UW-La Crosse  14  Final
  UW-Stout  36  UW-Eau Claire  15  Final
  UW-Oshkosh  23  UW-Platteville  20  Final

Oct. 31 UW-Platteville  28  UW-River Falls  31  Final - OT
  UW-Whitewater  41  UW-Stevens Point  12  Final
  UW-Stout  35  UW-La Crosse  28  Final
  UW-Eau Claire  44  UW-Oshkosh  35  Final

Nov. 7 UW-La Crosse  17  UW-Eau Claire  27  Final
  UW-Platteville  10  UW-Stout  43  Final
  UW-Oshkosh  7  UW-Whitewater  40  Final
  UW-River Falls  15  UW-Stevens Point  45  Final

Nov. 14 UW-Stevens Point  41  UW-Platteville  27  Final
  UW-Whitewater  58  UW-La Crosse  21  Final
  UW-Eau Claire  49  UW-River Falls  35  Final
  UW-Stout  27  UW-Oshkosh  24  Final

Nov. 21 Lakeland  7  UW-Whitewater  70  Final
NCAA playoffs first round

Nov. 28 Illinois Wesleyan  7  UW-Whitewater  45  Final
NCAA Division III Playoffs second round

Dec. 5 Wittenberg  13  UW-Whitewater  31  Final
NCAA Quarterfinals

Dec. 12 Linfield  17  UW-Whitewater  27  Final RC
Division III national semifinals

Dec. 19 Mount Union  28  UW-Whitewater  38  Final
@ Salem Stadium
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.