Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2008 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 St. Xavier  9  UW-Whitewater  24  Final

Sep. 6 Ripon  13  UW-Oshkosh  14  Final
  UW-Platteville  21  Buena Vista  14  Final
  Webber International  21  UW-Stevens Point  23  Final
  UW-Stout  13  Menlo  10  Final - OT
  Hardin-Simmons  24  UW-La Crosse  23  Final
  UW-Eau Claire  11  Bethel (Tenn.)  6  Final

Sep. 13 UW-Whitewater  16  UW-Eau Claire  14  Final
  UW-River Falls  6  St. John's  22  Final
  UW-La Crosse  7  North Dakota  45  Final
  Jamestown  13  UW-Stout  37  Final
  UW-Platteville  17  St. Ambrose  34  Final
  Iowa Wesleyan  7  UW-Stevens Point  45  Final

Sep. 20 UW-Oshkosh  17  Ohio Dominican  16  Final
  Hope  6  UW-Eau Claire  28  Final
  Northwestern (Minn.)  41  UW-River Falls  34  Final
  Missouri S&T  31  UW-Stout  24  Final
  UW-La Crosse  10  Azusa Pacific  13  Final

Sep. 27 UW-River Falls  25  Alma  20  Final
  Azusa Pacific  9  UW-Stevens Point  10  Final
  UW-Whitewater  60  Puget Sound  7  Final
  Augustana  9  UW-Platteville  13  Final

Oct. 4 UW-La Crosse  0  UW-Whitewater  31  Final
  UW-Stevens Point  30  UW-River Falls  36  Final
  UW-Oshkosh  0  UW-Eau Claire  34  Final
  UW-Stout  46  UW-Platteville  31  Final

Oct. 11 UW-Oshkosh  9  UW-Stout  7  Final
  UW-Platteville  0  UW-Stevens Point  3  Final
  UW-Whitewater  52  UW-River Falls  24  Final
  UW-Eau Claire  35  UW-La Crosse  21  Final

Oct. 18 UW-Stevens Point  19  UW-Stout  9  Final
  UW-Platteville  6  UW-La Crosse  37  Final
  UW-River Falls  27  UW-Eau Claire  19  Final
  UW-Whitewater  44  UW-Oshkosh  3  Final

Oct. 25 UW-La Crosse  35  UW-Oshkosh  7  Final
  UW-Stout  29  UW-River Falls  19  Final
  UW-Eau Claire  20  UW-Platteville  10  Final
  UW-Stevens Point  17  UW-Whitewater  16  Final

Nov. 1 UW-Eau Claire  10  UW-Whitewater  40  Final
  UW-La Crosse  14  UW-Stout  26  Final
  UW-River Falls  0  UW-Platteville  7  Final
  UW-Oshkosh  33  UW-Stevens Point  34  Final - OT

Nov. 8 UW-Stout  10  UW-Whitewater  17  Final
  UW-Platteville  28  UW-Oshkosh  0  Final
  UW-Stevens Point  21  UW-Eau Claire  20  Final
  UW-River Falls  19  UW-La Crosse  49  Final

Nov. 15 UW-Oshkosh  13  UW-River Falls  12  Final
  UW-Eau Claire  17  UW-Stout  6  Final
  UW-La Crosse  7  UW-Stevens Point  21  Final
  UW-Whitewater  52  UW-Platteville  13  Final

Nov. 22 Wartburg  26  UW-Stevens Point  21  Final
2008 NCAA Division III Playoffs First Round
  St. John's  7  UW-Whitewater  37  Final
NCAA playoffs - first round

Nov. 29 UW-Whitewater  30  Willamette  27  Final
NCAA playoffs, second round

Dec. 6 Wartburg  17  UW-Whitewater  34  Final
NCAA playoffs - quarterfinals

Dec. 13 UW-Whitewater  39  Mary Hardin-Baylor  13  Final
NCAA Division III Football Semifinal

Dec. 20 UW-Whitewater  26  Mount Union  31  Final
Amos Alonzo Stagg Bowl @ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.