Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2007 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Aug. 30 UW-Eau Claire  42  Southwest Minn. St.  13  Final

Aug. 31 Menlo  19  UW-Stout  24  Final

Sep. 1 UW-River Falls  54  Hope  24  Final
  UW-Whitewater  41  Lakeland  7  Final
  UW-Oshkosh  44  Ripon  6  Final
  UW-Stevens Point  13  Webber International  7  Final
  UW-La Crosse  47  Hardin-Simmons  21  Final

Sep. 8 UW-Oshkosh  34  Huntingdon  3  Final
  UW-Eau Claire  14  Black Hills St.  3  Final
  St. Ambrose  6  UW-Platteville  16  Final
  St. John's  21  UW-River Falls  10  Final
  UW-Stout  10  Missouri S&T  28  Final

Sep. 15 UW-Stevens Point  54  Iowa Wesleyan  13  Final
  Lakeland  7  UW-Oshkosh  62  Final
  Azusa Pacific  20  UW-La Crosse  27  Final - OT
  Alma  14  UW-Eau Claire  30  Final
  Pacific Lutheran  48  UW-River Falls  37  Final
  UW-Whitewater  16  St. Cloud St.  26  Final
  Drake  20  UW-Platteville  7  Final

Sep. 22 UW-Platteville  24  Augustana  34  Final
  UW-Eau Claire  0  UW-Whitewater  27  Final
  Waldorf  0  UW-Stevens Point  55  Final
  UW-Stout  21  Whitworth  23  Final

Sep. 29 UW-River Falls  42  UW-Stevens Point  45  Final
  UW-Eau Claire  21  UW-Oshkosh  20  Final
  UW-Platteville  7  UW-Stout  28  Final
  UW-Whitewater  35  UW-La Crosse  28  Final

Oct. 6 UW-La Crosse  29  UW-Eau Claire  31  Final
  UW-River Falls  12  UW-Whitewater  38  Final
  UW-Stout  13  UW-Oshkosh  23  Final
  UW-Stevens Point  34  UW-Platteville  31  Final

Oct. 13 UW-Stout  23  UW-Stevens Point  26  Final
  UW-La Crosse  34  UW-Platteville  37  Final
  UW-Oshkosh  14  UW-Whitewater  26  Final
  UW-Eau Claire  20  UW-River Falls  27  Final

Oct. 20 UW-River Falls  27  UW-Stout  28  Final
  UW-Platteville  33  UW-Eau Claire  40  Final
  UW-Oshkosh  0  UW-La Crosse  24  Final
  UW-Whitewater  31  UW-Stevens Point  14  Final

Oct. 27 Mary Hardin-Baylor  14  UW-Whitewater  41  Final
  UW-Stevens Point  10  UW-Oshkosh  27  Final
  UW-Platteville  36  UW-River Falls  42  Final - OT
  UW-Stout  31  UW-La Crosse  28  Final

Nov. 3 UW-Whitewater  26  UW-Stout  10  Final
  UW-Eau Claire  28  UW-Stevens Point  7  Final
  UW-Oshkosh  35  UW-Platteville  20  Final
  UW-La Crosse  49  UW-River Falls  34  Final

Nov. 10 UW-Stevens Point  21  UW-La Crosse  24  Final
  UW-River Falls  20  UW-Oshkosh  23  Final
  UW-Stout  14  UW-Eau Claire  17  Final
  UW-Platteville  7  UW-Whitewater  21  Final

Nov. 17 UW-Eau Claire  24  St. Norbert  20  Final
  Capital  14  UW-Whitewater  34  Final

Nov. 24 UW-Eau Claire  12  Bethel  21  Final
  North Central (Ill.)  28  UW-Whitewater  59  Final

Dec. 1 Wabash  7  UW-Whitewater  47  Final

Dec. 8 Mary Hardin-Baylor  7  UW-Whitewater  16  Final

Dec. 15 UW-Whitewater  31  Mount Union  21  Final
Stagg Bowl XXXV @ Salem
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.