Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2002 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 UW-Eau Claire  40  Bethel  0  Final

Sep. 7 UW-La Crosse  31  Washburn  17  Final
  Wartburg  24  UW-Oshkosh  20  Final
  St. John's  21  UW-Eau Claire  28  Final
  Augustana  17  UW-Stevens Point  20  Final
  UW-Platteville  17  Olivet Nazarene  6  Final
  UW-River Falls  7  Chadron St.  15  Final
  Mount Union  44  UW-Whitewater  21  Final

Sep. 14 UW-Whitewater  9  Eastern Ore.  7  Final
  Illinois Wesleyan  35  UW-La Crosse  31  Final
  UW-Oshkosh  35  Concordia (Wis.)  25  Final
  UW-Eau Claire  37  Augsburg  13  Final
  UW-River Falls  21  Concordia-St. Paul  26  Final
  UW-Stout  30  Millsaps  6  Final
  UW-Stevens Point  31  Ohio Northern  17  Final

Sep. 21 Hope  32  UW-Platteville  20  Final
  UW-Eau Claire  14  UW-Stout  39  Final
  UW-Whitewater  18  St. John's  42  Final
  Lakeland  14  UW-Oshkosh  33  Final
  UW-Stevens Point  29  Butler  43  Final
  UW-La Crosse  17  Drake  45  Final

Sep. 28 UW-Stout  28  St. Thomas  7  Final
  UW-Oshkosh  10  UW-Eau Claire  12  Final
  UW-River Falls  23  St. Ambrose  14  Final
  Augustana    UW-Platteville    Postponed

Oct. 5 UW-La Crosse  31  UW-Stevens Point  25  Final
  UW-Stout  31  UW-Platteville  34  Final
  UW-Whitewater  35  UW-River Falls  14  Final

Oct. 12 UW-Oshkosh  3  UW-Stout  24  Final
  UW-Platteville  28  UW-La Crosse  35  Final
  UW-Stevens Point  17  UW-Whitewater  14  Final
  UW-River Falls  12  UW-Eau Claire  34  Final

Oct. 19 UW-Whitewater  36  UW-Platteville  33  Final
  UW-Stevens Point  38  UW-River Falls  27  Final
  UW-La Crosse  34  UW-Oshkosh  26  Final
  Concordia-Moorhead  21  UW-Stout  27  Final

Oct. 26 UW-Stout  21  UW-River Falls  7  Final
  UW-La Crosse  20  UW-Whitewater  23  Final
  UW-Eau Claire  42  UW-Platteville  35  Final
  UW-Oshkosh  10  UW-Stevens Point  12  Final

Nov. 2 UW-River Falls  16  UW-La Crosse  29  Final
  UW-Platteville  31  UW-Oshkosh  35  Final
  UW-Whitewater  23  UW-Eau Claire  30  Final
  UW-Stevens Point  13  UW-Stout  37  Final

Nov. 9 UW-Oshkosh  12  UW-River Falls  13  Final
  UW-Stout  21  UW-Whitewater  24  Final
  UW-Platteville  28  UW-Stevens Point  34  Final
  UW-Eau Claire  9  UW-La Crosse  26  Final

Nov. 16 UW-La Crosse  28  UW-Stout  27  Final
  UW-Stevens Point  10  UW-Eau Claire  21  Final
  UW-River Falls  34  UW-Platteville  29  Final
  UW-Whitewater  20  UW-Oshkosh  21  Final

Nov. 23 UW-La Crosse  18  Coe  21  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos