Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Link to official site

2001 WIAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Aug. 31 Lakeland  24  UW-Stout  48  Final

Sep. 1 UW-Oshkosh  10  Wartburg  31  Final
  UW-Whitewater  36  St. Xavier  10  Final
  Chadron St.  45  UW-River Falls  18  Final
  Washburn  18  UW-La Crosse  37  Final
  UW-Eau Claire  25  St. John's  10  Final

Sep. 8 Ohio Northern  10  UW-Stevens Point  14  Final
  UW-Oshkosh  31  Simpson  27  Final
  UW-River Falls  13  Central  42  Final
  Mount Senario  0  UW-Platteville  64  Final
  Eastern Ore.  14  UW-Whitewater  44  Final
  UW-Stout  27  Franklin  7  Final
  UW-La Crosse  22  Winona St.  31  Final
  Augsburg  14  UW-Eau Claire  37  Final

Sep. 15 UW-Platteville  0  Augustana  23  Final
  UW-La Crosse  12  St. Francis (Ind.)  20  Final
  UW-Whitewater  56  Lambuth  50  Final - 3OT
  UW-Eau Claire  31  Valparaiso  9  Final

Sep. 22 UW-Stevens Point  51  UW-Platteville  13  Final

Sep. 29 UW-Platteville  14  UW-Stout  28  Final
  UW-Stevens Point  17  UW-La Crosse  16  Final
  UW-River Falls  34  UW-Whitewater  31  Final
  UW-Eau Claire  40  UW-Oshkosh  26  Final

Oct. 6 UW-Stout  7  UW-Oshkosh  19  Final
  UW-Whitewater  28  UW-Stevens Point  27  Final
  UW-La Crosse  29  UW-Platteville  36  Final
  UW-Eau Claire  23  UW-River Falls  24  Final

Oct. 13 UW-Oshkosh  21  UW-La Crosse  30  Final
  UW-Platteville  27  UW-Whitewater  26  Final
  UW-River Falls  7  UW-Stevens Point  12  Final
  UW-Stout  0  UW-Eau Claire  33  Final

Oct. 20 UW-Stevens Point  31  UW-Oshkosh  38  Final
  UW-River Falls  23  UW-Stout  26  Final
  UW-Whitewater  0  UW-La Crosse  21  Final
  UW-Platteville  14  UW-Eau Claire  23  Final
- Homecoming

Oct. 27 UW-La Crosse  31  UW-River Falls  9  Final
  UW-Oshkosh  24  UW-Platteville  47  Final
  UW-Stout  24  UW-Stevens Point  34  Final
  UW-Eau Claire  31  UW-Whitewater  18  Final

Nov. 3 UW-Whitewater  25  UW-Stout  28  Final
  UW-Stevens Point  28  UW-Platteville  14  Final
  UW-River Falls  38  UW-Oshkosh  17  Final
  UW-La Crosse  7  UW-Eau Claire  10  Final

Nov. 10 UW-Stout  10  UW-La Crosse  7  Final
  UW-Platteville  13  UW-River Falls  38  Final
  UW-Oshkosh  0  UW-Whitewater  42  Final
  UW-Eau Claire  27  UW-Stevens Point  30  Final

Nov. 17 Bethel  27  UW-Stevens Point  37  Final

Nov. 24 UW-Stevens Point  7  St. John's  9  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.