USA South Athletic Conference Link to official site

2013 USAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 N.C. Wesleyan  9  Stevenson  19  Final RC

Sep. 7 Guilford  31  Greensboro  28  Final RC
Gate City Soup Bowl
  Ferrum  13  Emory and Henry  49  Final
  Averett  12  Hampden-Sydney  42  Final
  Methodist  33  Southern Virginia  20  Final
  Birmingham-Southern  59  LaGrange  38  Final
  Christopher Newport  17  Salisbury  10  Final RC RC
  Maryville (Tenn.)  37  Berry  0  Final

Sep. 14 Shenandoah  43  Ferrum  29  Final
  Randolph-Macon  33  Averett  6  Final
  Guilford  34  Methodist  41  Final RC
  Bridgewater (Va.)  38  Greensboro  13  Final RC
(Jamieson Stadium - Grimsley High School)
  Southern Virginia  24  N.C. Wesleyan  21  Final
  Maryville (Tenn.)  21  Emory and Henry  27  Final
  LaGrange  24  Millsaps  28  Final
  Hampden-Sydney  7  Christopher Newport  17  Final RC
  Huntingdon  35  Mississippi College  7  Final

Sep. 21 Greensboro  34  Apprentice School  21  Final
  Salisbury  28  N.C. Wesleyan  10  Final
  Ferrum  28  Bridgewater (Va.)  51  Final RC
  Emory and Henry  61  Methodist  22  Final
  Maryville (Tenn.)  42  Sewanee  30  Final RC
  Louisiana College  27  Huntingdon  34  Final RC
  Averett  30  Guilford  27  Final RC
  Shenandoah  6  Christopher Newport  34  Final RC

Sep. 28 Greensboro  21  LaGrange  35  Final
  N.C. Wesleyan  27  Averett  24  Final
  Methodist  26  Maryville (Tenn.)  35  Final
  Ferrum  35  Huntingdon  56  Final

Oct. 5 Huntingdon  28  Wesley  38  Final RC
  LaGrange  50  N.C. Wesleyan  26  Final
  Christopher Newport  21  Methodist  24  Final RC
  Averett  0  Maryville (Tenn.)  48  Final
  Greensboro  21  Ferrum  31  Final

Oct. 12 Methodist  41  Averett  33  Final
  Maryville (Tenn.)  47  LaGrange  35  Final
  Huntingdon  48  Greensboro  40  Final
  N.C. Wesleyan  8  Christopher Newport  20  Final

Oct. 19 Averett  20  Ferrum  42  Final
  Greensboro  44  N.C. Wesleyan  42  Final
  Huntingdon  40  LaGrange  44  Final
  Maryville (Tenn.)  30  Christopher Newport  17  Final

Oct. 26 LaGrange  41  Methodist  43  Final RC
  Ferrum  14  Maryville (Tenn.)  53  Final
  N.C. Wesleyan  35  Huntingdon  59  Final
  Christopher Newport  42  Greensboro  13  Final
(Jamieson Stadium - Grimsley High School)

Nov. 2 Ferrum  16  N.C. Wesleyan  33  Final
  Methodist  51  Greensboro  50  Final RC
  Huntingdon  50  Averett  20  Final
  Christopher Newport  13  LaGrange  10  Final

Nov. 9 LaGrange  10  Ferrum  3  Final
  Greensboro  15  Maryville (Tenn.)  47  Final RC
  Methodist  52  Huntingdon  41  Final
  Averett  7  Christopher Newport  24  Final

Nov. 16 N.C. Wesleyan  62  Methodist  69  Final RC
  LaGrange  37  Averett  9  Final RC
  Christopher Newport  58  Ferrum  12  Final
  Maryville (Tenn.)  38  Huntingdon  45  Final

Nov. 23 Maryville (Tenn.)  34  Hampden-Sydney  42  Final
NCAA Division III playoffs, first round
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Norwich at RPI
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Guilford at Greensboro
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
3:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.