Southern Collegiate Athletic Conference Link to official site

2000 SCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 DePauw  12  Rhodes  17  Final
  Millsaps  20  Mississippi College  19  Final
  Earlham  24  Rose-Hulman  3  Final
  Trinity (Texas)  40  Texas Lutheran  21  Final
  Hampden-Sydney  11  Sewanee  24  Final

Sep. 9 Centre  39  Earlham  22  Final
  Rhodes  26  Maryville (Tenn.)  21  Final
  Gustavus Adolphus  7  Trinity (Texas)  14  Final
  Hanover  24  DePauw  21  Final
  Millsaps  23  Austin  31  Final
  Rose-Hulman  16  Sewanee  41  Final

Sep. 16 Centre  3  Rhodes  6  Final
  Hope  30  DePauw  24  Final - OT
  Davidson  14  Sewanee  0  Final
  Hardin-Simmons  27  Austin  14  Final
  Willamette  0  Trinity (Texas)  21  Final
  Rose-Hulman  7  Chicago  30  Final

Sep. 23 Washington and Lee  45  Centre  7  Final
  Trinity (Texas)  30  DePauw  26  Final
  Austin  0  Mary Hardin-Baylor  27  Final
  Bethel (Tenn.)  0  Millsaps  17  Final
  Kalamazoo  31  Rose-Hulman  7  Final
  Stillman  24  Sewanee  27  Final

Sep. 30 Millsaps  23  Maryville (Tenn.)  3  Final
  Washington U.  48  Rhodes  7  Final
  Sewanee  24  Centre  3  Final
  Rose-Hulman  7  Trinity (Texas)  39  Final
  McMurry  21  Austin  24  Final

Oct. 7 Austin  34  East Texas Baptist  28  Final
  Sewanee  16  DePauw  19  Final
  Centre  29  Millsaps  17  Final
  Rhodes  10  Rose-Hulman  24  Final
  Trinity (Texas)  18  Washington U.  17  Final

Oct. 14 Austin  35  Texas Lutheran  14  Final
  Millsaps  58  Rose-Hulman  16  Final
  DePauw  48  Blackburn  7  Final
  Rhodes  6  Sewanee  32  Final
  Centre  21  Maryville (Tenn.)  17  Final

Oct. 21 Trinity (Texas)  21  Centre  25  Final
  Louisiana College  3  Austin  21  Final
  DePauw  14  Millsaps  13  Final
  Sewanee  24  Washington and Lee  27  Final
  Rose-Hulman  27  Case Western Reserve  14  Final
  Colorado College  6  Rhodes  23  Final

Oct. 28 DePauw  30  Centre  23  Final
  Rhodes  0  Trinity (Texas)  24  Final
  Millsaps  13  Sewanee  45  Final
  Austin  33  Mississippi College  30  Final

Nov. 4 Sewanee  26  Trinity (Texas)  43  Final
  Rose-Hulman  0  DePauw  10  Final
  Centre  17  Davidson  20  Final
  Millsaps  6  Rhodes  9  Final
  Howard Payne  17  Austin  0  Final

Nov. 11 Austin  28  Sul Ross State  27  Final
  Centre  27  Rose-Hulman  14  Final
  Trinity (Texas)  28  Millsaps  35  Final
  DePauw  27  Wabash  17  Final

Nov. 18 Wesley  3  Trinity (Texas)  21  Final

Nov. 25 Bridgewater (Va.)  41  Trinity (Texas)  47  Final

Dec. 2 Trinity (Texas)  30  Hardin-Simmons  33  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.