Old Dominion Athletic Conference Link to official site

2005 ODAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Guilford  7  Ferrum  41  Final
  McDaniel  36  Bridgewater  35  Final
  Emory and Henry  7  Marietta  25  Final
  Shenandoah  12  Catholic  0  Final
  Sewanee  7  Hampden-Sydney  52  Final
  Chowan  16  Randolph-Macon  13  Final

Sep. 10 Ferrum  29  Emory and Henry  13  Final
  Gettysburg  40  Hampden-Sydney  56  Final
  Alfred  22  Washington and Lee  36  Final
  Augustana  52  Catholic  26  Final
  Methodist  42  Guilford  25  Final
  Bridgewater  49  Shenandoah  20  Final
  Randolph-Macon  0  Johns Hopkins  24  Final

Sep. 17 Catholic  36  McDaniel  37  Final
  Bridgewater  56  Hanover  42  Final
@ Madison HS
  Averett  28  Guilford  21  Final
  Washington and Lee  10  Sewanee  7  Final
  Randolph-Macon  10  Shenandoah  20  Final

Sep. 24 Washington and Jefferson  50  Emory and Henry  0  Final
  Hampden-Sydney  47  Guilford  45  Final
  Randolph-Macon  24  Catholic  28  Final
  Centre  35  Washington and Lee  26  Final

Oct. 1 Emory and Henry  21  Methodist  55  Final
  Bridgewater  31  Hampden-Sydney  24  Final
  Guilford  36  Greensboro  35  Final
  Washington and Lee  44  Randolph-Macon  7  Final

Oct. 8 Catholic  24  Washington and Lee  27  Final
  Hampden-Sydney  44  Emory and Henry  6  Final

Oct. 15 Washington and Lee  38  Hampden-Sydney  34  Final
  La Salle  34  Catholic  41  Final
  Guilford  46  Bridgewater  62  Final
  Emory and Henry  3  Randolph-Macon  27  Final

Oct. 22 Bridgewater  31  Emory and Henry  17  Final
  Hampden-Sydney  28  Catholic  21  Final
  Washington and Lee  26  Guilford  28  Final
  McDaniel  10  Randolph-Macon  34  Final

Oct. 29 Bridgewater  17  Washington and Lee  13  Final
  Hampden-Sydney  66  Dickinson  27  Final
  Emory and Henry  24  Catholic  21  Final
@ Howard U.
  Randolph-Macon  29  Guilford  37  Final

Nov. 5 Washington and Lee  45  Emory and Henry  7  Final
  Johns Hopkins  20  Hampden-Sydney  49  Final
  Guilford  49  Catholic  42  Final
  Randolph-Macon  20  Bridgewater  53  Final

Nov. 12 Catholic  30  Bridgewater  50  Final
  Case Western Reserve  10  Washington and Lee  34  Final
  Emory and Henry  6  Guilford  42  Final
  Hampden-Sydney  50  Randolph-Macon  17  Final

Nov. 19 Washington and Jefferson  21  Bridgewater  30  Final

Nov. 26 Bridgewater  24  Thiel  13  Final

Dec. 3 Bridgewater  7  Wesley  46  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos