Ohio Athletic Conference Link to official site

2005 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Heidelberg  14  Adrian  61  Final
  Allegheny  17  Baldwin-Wallace  23  Final
  Mount St. Joseph  21  Wilmington  18  Final
  Emory and Henry  7  Marietta  25  Final
  Defiance  0  Otterbein  14  Final
@ Westerville South HS
  Ohio Northern  48  Westminster (Pa.)  3  Final
  Washington U.  7  Mount Union  33  Final
  Capital  54  Wittenberg  0  Final
  Wooster  13  Muskingum  10  Final

Sep. 10 Hope  13  John Carroll  38  Final

Sep. 17 Muskingum  3  Wilmington  14  Final
  Baldwin-Wallace  17  Ohio Northern  30  Final
  Capital  14  Otterbein  17  Final
  Marietta  46  Heidelberg  21  Final
  Mount Union  70  John Carroll  0  Final

Sep. 24 Wilmington  6  Baldwin-Wallace  28  Final
  Ohio Northern  34  Muskingum  10  Final
  John Carroll  48  Marietta  17  Final
  Heidelberg  0  Capital  66  Final
  Otterbein  7  Mount Union  55  Final

Oct. 1 Wilmington  28  Heidelberg  14  Final
  Otterbein  31  Marietta  17  Final
  Baldwin-Wallace  10  Muskingum  16  Final
  Ohio Northern  25  John Carroll  50  Final
  Capital  24  Mount Union  42  Final

Oct. 8 Baldwin-Wallace  7  Otterbein  10  Final
  Muskingum  0  John Carroll  34  Final
  Marietta  10  Capital  41  Final
  Heidelberg  6  Ohio Northern  68  Final
  Mount Union  41  Wilmington  6  Final

Oct. 15 John Carroll  31  Wilmington  14  Final
  Capital  30  Muskingum  13  Final
  Otterbein  26  Ohio Northern  44  Final
  Heidelberg  22  Baldwin-Wallace  35  Final
  Mount Union  59  Marietta  7  Final

Oct. 22 John Carroll  49  Heidelberg  21  Final
  Muskingum  17  Marietta  18  Final
  Baldwin-Wallace  0  Capital  34  Final
  Wilmington  14  Otterbein  47  Final
  Ohio Northern  21  Mount Union  14  Final

Oct. 29 Muskingum  49  Heidelberg  9  Final
  Marietta  18  Wilmington  3  Final
  Otterbein  6  John Carroll  32  Final
  Capital  16  Ohio Northern  14  Final
  Baldwin-Wallace  3  Mount Union  17  Final

Nov. 5 John Carroll  7  Capital  19  Final
  Wilmington  0  Ohio Northern  63  Final
  Heidelberg  35  Otterbein  65  Final
  Marietta  32  Baldwin-Wallace  31  Final
  Mount Union  45  Muskingum  0  Final

Nov. 12 John Carroll  14  Baldwin-Wallace  17  Final
  Otterbein  13  Muskingum  9  Final
  Ohio Northern  58  Marietta  7  Final
  Wilmington  10  Capital  48  Final
  Mount Union  63  Heidelberg  0  Final

Nov. 19 Capital  21  North Central (Ill.)  19  Final
  Mount St. Joseph  6  Mount Union  49  Final
NCAA Playoffs- First Round

Nov. 26 Capital  14  Wabash  11  Final
  Augustana  7  Mount Union  44  Final
NCAA Playoffs- Second Round

Dec. 3 Capital  31  Mount Union  34  Final
NCAA Playoffs- Third Round

Dec. 10 Rowan  7  Mount Union  19  Final
NCAA Playoffs- Semifinals

Dec. 17 Mount Union  35  UW-Whitewater  28  Final
NCAA Div III National Championship Game @ Salem, VA
iCalendar RSS Feed
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading