Ohio Athletic Conference Link to official site

2000 OAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Marietta  31  Waynesburg  29  Final
  Mount Union  48  Allegheny  21  Final
  Mount St. Joseph  14  Muskingum  42  Final
  Catholic  3  John Carroll  37  Final
  Thiel  18  Capital  42  Final

Sep. 9 Adrian  3  Baldwin-Wallace  49  Final
  Wilmington  24  Alma  27  Final
  Otterbein  35  Mount St. Joseph  0  Final
  Ohio Northern  31  Dayton  52  Final
  Wittenberg  33  Heidelberg  14  Final

Sep. 16 Mount Union  37  Otterbein  14  Final
  Marietta  35  John Carroll  42  Final
  Baldwin-Wallace  24  Wilmington  30  Final
  Muskingum  0  Ohio Northern  49  Final
  Capital  37  Heidelberg  7  Final

Sep. 23 Ohio Northern  25  Baldwin-Wallace  9  Final
  Heidelberg  7  Marietta  34  Final
  John Carroll  31  Mount Union  41  Final
  Otterbein  9  Capital  12  Final

Sep. 24 Wilmington  21  Muskingum  14  Final

Sep. 30 Capital  11  Baldwin-Wallace  53  Final
  Otterbein  14  Wilmington  24  Final
  Mount Union  48  Ohio Northern  24  Final
  Heidelberg  11  John Carroll  39  Final
  Marietta  29  Muskingum  31  Final

Oct. 7 Wilmington  24  John Carroll  19  Final
  Baldwin-Wallace  38  Heidelberg  31  Final
  Ohio Northern  45  Otterbein  21  Final
  Marietta  14  Mount Union  54  Final
  Muskingum  38  Capital  35  Final

Oct. 14 Ohio Northern  48  Heidelberg  0  Final
  Otterbein  21  Baldwin-Wallace  27  Final
  John Carroll  41  Muskingum  3  Final
  Capital  20  Marietta  52  Final
  Wilmington  7  Mount Union  42  Final

Oct. 21 Marietta  17  Otterbein  21  Final
  John Carroll  35  Ohio Northern  38  Final
  Heidelberg  38  Wilmington  48  Final
  Muskingum  7  Baldwin-Wallace  52  Final
  Mount Union  58  Capital  17  Final

Oct. 28 Baldwin-Wallace  34  Marietta  14  Final
  Ohio Northern  38  Wilmington  30  Final
  Capital  7  John Carroll  48  Final
  Muskingum  7  Mount Union  62  Final
  Otterbein  16  Heidelberg  14  Final

Nov. 4 Ohio Northern  52  Capital  46  Final
  Heidelberg  35  Muskingum  45  Final
  Wilmington  39  Marietta  23  Final
  John Carroll  28  Otterbein  21  Final
  Mount Union  41  Baldwin-Wallace  0  Final

Nov. 11 Capital  27  Wilmington  34  Final
  Muskingum  26  Otterbein  30  Final
  Baldwin-Wallace  17  John Carroll  20  Final
  Heidelberg  7  Mount Union  60  Final
  Marietta  27  Ohio Northern  68  Final

Nov. 18 Millikin  21  Ohio Northern  47  Final

Nov. 25 Ohio Northern  28  Mount Union  59  Final

Dec. 2 Wittenberg  15  Mount Union  32  Final

Dec. 9 Widener  30  Mount Union  70  Final

Dec. 16 St. John's  7  Mount Union  10  Final
@ Salem, Va.
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.