Northwest Conference Link to official site

2009 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Whitworth  31  Hardin-Simmons  48  Final
  Willamette  17  Concordia-Moorhead  24  Final
  Occidental  17  Menlo  0  Final

Sep. 12 Whitworth  21  La Verne  9  Final
  St. Olaf  46  Pacific Lutheran  7  Final
  Claremont-Mudd-Scripps  22  Lewis and Clark  7  Final
  Pomona-Pitzer  20  Puget Sound  14  Final - OT
  Hardin-Simmons  22  Linfield  37  Final
  Cal Lutheran  13  Willamette  20  Final
  Menlo  7  Chapman  21  Final

Sep. 19 Puget Sound  6  Claremont-Mudd-Scripps  14  Final
  Humboldt St.  44  Menlo  16  Final
  Redlands  29  Whitworth  24  Final
  Pacific Lutheran  7  Cal Lutheran  49  Final
  Lewis and Clark  28  Pomona-Pitzer  33  Final
  Willamette  22  Southern Oregon  15  Final
  Linfield  31  Occidental  27  Final

Sep. 26 Puget Sound  7  UW-Whitewater  42  Final
  Chapman  8  Whitworth  23  Final
  Linfield  37  Southern Oregon  21  Final
  Menlo  28  Whittier  24  Final
  La Verne  7  Willamette  52  Final

Oct. 3 Linfield  31  Menlo  7  Final
  Lewis and Clark  14  Pacific Lutheran  43  Final
  Whitworth  13  Willamette  42  Final

Oct. 10 Pacific Lutheran  33  Gustavus Adolphus  34  Final
  Menlo  14  Puget Sound  3  Final
  Linfield  38  Whitworth  20  Final
  Willamette  69  Lewis and Clark  24  Final

Oct. 17 Whitworth  24  Puget Sound  15  Final
  Lewis and Clark  14  Linfield  59  Final
  Pacific Lutheran  17  Willamette  35  Final

Oct. 24 Puget Sound  13  Pacific Lutheran  35  Final
  Menlo  14  Whitworth  10  Final
  Crown  35  Lewis and Clark  57  Final
  Linfield  30  Willamette  27  Final

Oct. 31 Lewis and Clark  14  Menlo  26  Final
  Pacific Lutheran  21  Whitworth  24  Final - 2OT
  Puget Sound  36  Linfield  54  Final

Nov. 7 Menlo  17  Pacific Lutheran  35  Final
  Whitworth  34  Lewis and Clark  7  Final
  Willamette  50  Puget Sound  6  Final

Nov. 14 Willamette  48  Menlo  10  Final
  Pacific Lutheran  44  Linfield  62  Final
  Puget Sound  27  Lewis and Clark  30  Final

Nov. 21 Cal Lutheran  17  Linfield  38  Final
NCAA Tournament - First Round

Nov. 28 Mary Hardin-Baylor  21  Linfield  53  Final
NCAA Division III Playoffs Second Round

Dec. 5 St. Thomas  20  Linfield  31  Final
NCAA Division III quarterfinals

Dec. 12 Linfield  17  UW-Whitewater  27  Final RC
Division III national semifinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos