Northwest Conference Link to official site

2000 NWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 9 Willamette  32  Chapman  20  Final
  Cal Lutheran  7  Pacific Lutheran  49  Final
  Menlo  30  Linfield  31  Final
  Simon Fraser  24  Puget Sound  20  Final
  Whitworth  7  Redlands  20  Final

Sep. 16 Redlands  17  Lewis and Clark  21  Final
  Chapman  22  Whitworth  49  Final
  Occidental  20  Menlo  42  Final
  Puget Sound  30  Claremont-Mudd-Scripps  27  Final
  Willamette  0  Trinity (Texas)  21  Final
  Simon Fraser  28  Pacific Lutheran  42  Final
  Southern Ore.  11  Linfield  23  Final

Sep. 23 Lewis and Clark  13  Pomona-Pitzer  37  Final
  Puget Sound  17  Willamette  14  Final
  Pacific Lutheran  34  Whitworth  28  Final
  Menlo  37  San Diego  39  Final

Sep. 30 Claremont-Mudd-Scripps  20  Lewis and Clark  3  Final
  Linfield  38  Pacific Lutheran  28  Final
  Whitworth  30  Simon Fraser  29  Final
  Western Ore.  23  Willamette  0  Final
  Whittier  9  Menlo  37  Final

Oct. 7 Linfield  43  Whittier  7  Final
  Southern Ore.  24  Willamette  27  Final
  Menlo  32  Cal Lutheran  37  Final
  Eastern Ore.  35  Pacific Lutheran  61  Final
  Lewis and Clark  35  Puget Sound  42  Final

Oct. 14 Menlo  34  St. Mary's (Calif.)  71  Final
  Linfield  43  Eastern Ore.  28  Final
  Pacific Lutheran  62  Lewis and Clark  6  Final
  Pomona-Pitzer  7  Puget Sound  17  Final
  Willamette  0  Whitworth  9  Final

Oct. 21 Linfield  61  Lewis and Clark  20  Final
  Whitworth  16  Puget Sound  8  Final
  Eastern Ore.  25  Willamette  34  Final
  Pomona-Pitzer  32  Menlo  42  Final

Oct. 28 Puget Sound  7  Linfield  42  Final
  Menlo  47  Azusa Pacific  37  Final
  Eastern Ore.  13  Whitworth  17  Final
  Willamette  12  Pacific Lutheran  48  Final
  Lewis and Clark  31  Colorado College  13  Final

Nov. 4 Puget Sound  7  Eastern Ore.  3  Final
  Lewis and Clark  33  Willamette  30  Final
  Pacific Lutheran  33  Southern Ore.  0  Final
  Linfield  24  Whitworth  21  Final
  Menlo  56  La Verne  21  Final

Nov. 11 Pacific Lutheran  40  Puget Sound  16  Final
  Whitworth  33  Lewis and Clark  26  Final
  Chapman  28  Menlo  70  Final
  Willamette  7  Linfield  28  Final

Nov. 18 Pacific Lutheran  41  Bethel  13  Final

Nov. 25 St. John's  28  Pacific Lutheran  21  Final
  Central  20  Linfield  17  Final RC
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos