North Coast Athletic Conference Link to official site

2002 NCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Earlham  0  Rose-Hulman  23  Final
  Waynesburg  28  Denison  7  Final
  Grove City  30  Hiram  7  Final
  Franklin and Marshall  13  Oberlin  6  Final
  Baldwin-Wallace  22  Allegheny  2  Final
  Kenyon  15  Centre  38  Final
  Albion  7  Wittenberg  44  Final
  Wooster  14  Hope  9  Final

Sep. 14 Case Western Reserve  42  Denison  13  Final
  Ohio Wesleyan  25  Olivet  21  Final
  Hiram  0  Bluffton  45  Final
  Kalamazoo  20  Wabash  27  Final
  Washington and Jefferson  25  Allegheny  28  Final
  Earlham  7  Manchester  17  Final
  Kenyon  7  Bethany  55  Final
  Wittenberg  37  Urbana  10  Final

Sep. 21 Kalamazoo  53  Kenyon  6  Final
  Hiram  0  Mount St. Joseph  51  Final
  Oberlin  11  Case Western Reserve  37  Final
  Wabash  44  Earlham  7  Final
  Denison  20  Ohio Wesleyan  38  Final
  Bethany  28  Wooster  38  Final

Sep. 28 Wabash  58  Kenyon  0  Final
  Ohio Wesleyan  0  Albion  16  Final
  Allegheny  13  Westminster (Pa.)  24  Final
  Hiram  14  Oberlin  35  Final
  Wittenberg  31  Thomas More  6  Final
  Case Western Reserve  22  Wooster  27  Final

Oct. 5 Frostburg State  48  Oberlin  14  Final
  Allegheny  14  Wabash  24  Final
  Earlham  49  Kenyon  19  Final
  Denison  7  Wittenberg  53  Final
  Wooster  37  Ohio Wesleyan  14  Final

Oct. 12 Ohio Wesleyan  21  Earlham  14  Final
  Hiram  0  Allegheny  56  Final
  Kenyon  7  Denison  41  Final
  Wabash  46  Wittenberg  43  Final RC
  Oberlin  10  Wooster  49  Final

Oct. 19 Oberlin  56  Kenyon  17  Final
  Denison  0  Earlham  35  Final
  Ohio Wesleyan  7  Wabash  27  Final
  Wittenberg  77  Hiram  0  Final
  Wooster  21  Allegheny  7  Final

Oct. 26 Allegheny  50  Denison  16  Final
  Wabash  51  Oberlin  6  Final
  Hiram  10  Kenyon  22  Final
  Wittenberg  58  Ohio Wesleyan  17  Final
  Earlham  20  Wooster  49  Final

Nov. 2 Denison  14  Hiram  0  Final
  Kenyon  3  Ohio Wesleyan  42  Final
  Oberlin  21  Earlham  28  Final
  Allegheny  3  Wittenberg  49  Final
  Wooster  22  Wabash  42  Final

Nov. 9 Earlham  7  Allegheny  28  Final
  Ohio Wesleyan  14  Oberlin  13  Final
  Wabash  54  Hiram  7  Final
  Kenyon  0  Wittenberg  79  Final
  Denison  7  Wooster  56  Final

Nov. 16 Denison  22  Oberlin  30  Final
  Allegheny  30  Ohio Wesleyan  16  Final
  DePauw  7  Wabash  35  Final
  Hiram  3  Earlham  28  Final
  Wittenberg  14  Wooster  9  Final

Nov. 23 MacMurray  7  Wabash  42  Final
  Wittenberg  34  Hanover  33  Final

Nov. 30 Wittenberg  14  Wabash  25  Final

Dec. 7 Wabash  16  Mount Union  45  Final
NCAA Playoffs- Second Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos