North Coast Athletic Conference Link to official site

1999 NCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 4 Oberlin  6  Swarthmore  42  Final
  Denison  13  Carnegie Mellon  31  Final
  Allegheny  0  Malone  7  Final
  Wooster  31  Grove City  28  Final

Sep. 11 Ohio Northern  38  Wabash  6  Final
  Allegheny  13  Washington and Jefferson  19  Final
  Thiel  63  Oberlin  12  Final
  Franklin  48  Earlham  7  Final
  Bluffton  47  Hiram  26  Final
  Muskingum  33  Denison  0  Final
  Centre  34  Kenyon  14  Final
  Ohio Wesleyan  14  Grove City  9  Final
  Kalamazoo  0  Wooster  23  Final
  Baldwin-Wallace  21  Wittenberg  26  Final

Sep. 18 Mount Union  59  Hiram  0  Final
  Denison  13  Allegheny  30  Final
  Earlham  29  Oberlin  27  Final
  Kenyon  7  Thiel  21  Final
  Wabash  20  Washington U.  24  Final
  Wooster  11  Ohio Wesleyan  14  Final
  UW-Oshkosh  14  Wittenberg  28  Final

Sep. 25 Hiram  6  Heidelberg  50  Final
  Wabash  34  Mount St. Joseph  21  Final
  Pomona-Pitzer  65  Oberlin  0  Final
  Ohio Wesleyan  3  Allegheny  17  Final
  Wittenberg  62  Earlham  6  Final
  Kenyon  8  Wooster  45  Final

Oct. 2 Earlham  14  Kenyon  6  Final
  Ohio Wesleyan  27  Case Western Reserve  7  Final
  Hiram  21  Baldwin-Wallace  36  Final
  Oberlin  7  Denison  63  Final
  Anderson  13  Wabash  31  Final
  Wooster  13  Allegheny  10  Final - OT
  St. Francis (Ill.)  7  Wittenberg  56  Final

Oct. 9 Case Western Reserve  16  Earlham  0  Final
  Muskingum  56  Hiram  20  Final
  Kenyon  7  Ohio Wesleyan  21  Final
  Bluffton  7  Wabash  27  Final
  Wooster  71  Oberlin  0  Final
  Denison  7  Wittenberg  42  Final

Oct. 16 Defiance  15  Ohio Wesleyan  36  Final
  Hiram  27  Capital  41  Final
  Oberlin  7  Kenyon  49  Final
  Case Western Reserve  14  Denison  21  Final
  Wabash  23  Manchester  3  Final
  Earlham  6  Wooster  46  Final
  Wittenberg  20  Allegheny  17  Final

Oct. 23 Grove City  45  Kenyon  26  Final
  Hiram  0  Ohio Northern  54  Final
  Denison  21  Ohio Wesleyan  34  Final
  Allegheny  67  Earlham  0  Final
  Wilmington  32  Wabash  30  Final
  Wittenberg  49  Case Western Reserve  21  Final

Oct. 30 Case Western Reserve  42  Oberlin  6  Final
  Earlham  12  Rose-Hulman  26  Final
  Marietta  38  Hiram  14  Final
  Allegheny  42  Kenyon  0  Final
  Franklin  21  Wabash  31  Final
  Denison  0  Wooster  45  Final
  Ohio Wesleyan  0  Wittenberg  14  Final

Nov. 6 Earlham  0  Denison  38  Final
  Wabash  18  Hanover  28  Final
  Hiram  9  Otterbein  60  Final
  Buffalo State  8  Allegheny  48  Final
  Oberlin  0  Ohio Wesleyan  47  Final
  Kenyon  3  Wittenberg  48  Final
  Wooster  31  Case Western Reserve  27  Final

Nov. 13 Alfred  55  Oberlin  6  Final
  Kenyon  17  Denison  24  Final
  Ohio Wesleyan  36  Earlham  0  Final
  St. Francis (Ill.)  55  Allegheny  61  Final
  John Carroll  50  Hiram  14  Final
  Wabash  7  DePauw  21  Final
  Wittenberg  28  Wooster  14  Final

Nov. 20 Alma  19  Wittenberg  42  Final

Nov. 27 Ohio Northern  58  Wittenberg  24  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.