Midwest Conference Link to official site

2009 MWC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Loras  20  Monmouth  39  Final
  Beloit  39  MacMurray  22  Final
  Cornell  28  Grinnell  21  Final
  Illinois College  28  Millikin  44  Final
  UW-Oshkosh  40  Ripon  16  Final
  Wartburg  35  St. Norbert  42  Final - OT
  Knox  13  Eureka  28  Final
  Lake Forest  7  Aurora  14  Final
  Carroll  10  North Park  17  Final

Sep. 12 Ripon  35  Lake Forest  7  Final
  St. Norbert  14  Grinnell  11  Final
  Monmouth  56  Lawrence  3  Final
  Illinois College  42  Knox  24  Final
  Carroll  7  Beloit  25  Final

Sep. 19 Beloit  0  Monmouth  58  Final
  Grinnell  21  Carroll  28  Final
  Knox  0  Ripon  47  Final
  Lawrence  3  St. Norbert  45  Final
  Lake Forest  7  Illinois College  21  Final

Sep. 26 Ripon  14  Illinois College  0  Final
  Beloit  42  Knox  14  Final
  Monmouth  41  Carroll  3  Final
  Lawrence  0  Grinnell  42  Final
  St. Norbert  35  Lake Forest  14  Final

Oct. 3 Lake Forest  22  Beloit  29  Final
  Carroll  14  Ripon  31  Final
  Grinnell  0  Monmouth  59  Final
  Knox  13  St. Norbert  56  Final
  Illinois College  35  Lawrence  19  Final

Oct. 10 Ripon  20  Beloit  6  Final
  Grinnell  27  Knox  12  Final
  St. Norbert  24  Monmouth  52  Final
  Lawrence  14  Lake Forest  28  Final
  Illinois College  14  Carroll  34  Final

Oct. 17 Illinois College  50  Beloit  42  Final
  St. Norbert  28  Carroll  20  Final
  Lake Forest  35  Grinnell  28  Final
  Monmouth  35  Ripon  13  Final
  Knox  13  Lawrence  17  Final

Oct. 24 Lawrence  14  Beloit  44  Final
  Carroll  28  Knox  7  Final
  Illinois College  55  Grinnell  34  Final
  Ripon  28  St. Norbert  41  Final
  Monmouth  51  Lake Forest  14  Final

Oct. 31 Beloit  0  St. Norbert  44  Final
  Carroll  26  Lawrence  3  Final
  Ripon  38  Grinnell  17  Final
  Illinois College  17  Monmouth  44  Final
  Knox  12  Lake Forest  7  Final

Nov. 7 Grinnell  7  Beloit  41  Final
  Lake Forest  3  Carroll  9  Final
  Lawrence  17  Ripon  41  Final
  St. Norbert  49  Illinois College  0  Final
  Monmouth  42  Knox  0  Final

Nov. 14 Lawrence  21  Minnesota-Morris  17  Final

Nov. 21 St. Thomas  43  Monmouth  21  Final
NCAA Division III Playoffs 1st Round
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos