Middle Atlantic Conference Link to official site

2011 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 3 Moravian  6  Widener  44  Final RC
  Rowan  6  Lycoming  8  Final RC
  Wilkes  30  Susquehanna  33  Final - OT
  Gettysburg  42  Lebanon Valley  57  Final RC
  Muhlenberg  9  Delaware Valley  10  Final - OT RC
  William Paterson  13  King's  6  Final
  Albright  24  Ursinus  17  Final
  Stevenson  21  Shenandoah  49  Final

Sep. 10 Wilkes    Waynesburg    Cancelled
PAC-MAC challenge
  FDU-Florham  3  St. Vincent  55  Final
PAC-MAC challenge
  Lycoming  41  Westminster (Pa.)  3  Final RC
PAC-MAC challenge
  Widener  44  Thiel  14  Final
PAC-MAC challenge
  Lebanon Valley  27  Grove City  7  Final RC
PAC-MAC challenge
  Delaware Valley  20  Washington and Jefferson  19  Final RC
PAC-MAC challenge
  Geneva  10  Albright  46  Final
PAC-MAC Challenge
  Christopher Newport  43  Stevenson  46  Final - 2OT RC RC

Sep. 16 FDU-Florham  21  TCNJ  49  Final

Sep. 17 Wilkes  26  Albright  65  Final RC
  King's  51  Stevenson  26  Final
  Lycoming  28  Widener  31  Final
  Lebanon Valley  10  Delaware Valley  34  Final RC

Sep. 24 Albright  57  King's  17  Final
  Widener  27  Wilkes  35  Final
  Stevenson  37  Lebanon Valley  61  Final RC
  Delaware Valley  50  FDU-Florham  7  Final RC

Oct. 1 King's  0  Widener  70  Final
  Stevenson  13  Delaware Valley  58  Final RC
  Wilkes  45  FDU-Florham  25  Final
  Albright  13  Lycoming  35  Final

Oct. 8 Lebanon Valley  24  Albright  17  Final RC
  FDU-Florham  3  Widener  55  Final
  Delaware Valley  14  Wilkes  6  Final RC
  Lycoming  42  King's  10  Final

Oct. 15 Delaware Valley  20  Albright  10  Final RC
  Widener  54  Stevenson  19  Final
  FDU-Florham  7  Lebanon Valley  51  Final RC
  Wilkes  7  Lycoming  40  Final RC

Oct. 21 Albright  35  FDU-Florham  10  Final

Oct. 22 Lebanon Valley  33  Widener  57  Final
  Lycoming  48  Stevenson  14  Final
  King's  13  Delaware Valley  54  Final RC

Oct. 29 Lycoming  10  Lebanon Valley  7  Final RC
  Widener  60  Albright  20  Final
  Stevenson  36  FDU-Florham  13  Final
  Wilkes  13  King's  6  Final

Nov. 5 Albright  57  Stevenson  21  Final
  Delaware Valley  28  Lycoming  21  Final RC
  Lebanon Valley  42  Wilkes  35  Final
  FDU-Florham  17  King's  3  Final

Nov. 12 Stevenson  34  Wilkes  43  Final RC
  Widener  28  Delaware Valley  56  Final RC
  King's  7  Lebanon Valley  54  Final
  FDU-Florham  7  Lycoming  54  Final

Nov. 19 Albright  0  Cortland State  14  Final RC
ECAC Div. III Southeast Bowl
  Norwich  10  Delaware Valley  62  Final RC RC
NCAA playoffs, first round
  St. Vincent  15  Lebanon Valley  23  Final
ECAC Southwest Bowl
  King's  0  Bethany  48  Final
PAC-MAC Challenge, makeup of postponed game
  Waynesburg  27  Widener  48  Final
ECAC South Atlantic Bowl

Nov. 26 St. John Fisher  27  Delaware Valley  14  Final RC RC
NCAA playoffs, second round
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Norwich at RPI
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Guilford at Greensboro
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.