Middle Atlantic Conference Link to official site

2001 MAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Wilkes  0  Montclair State  28  Final
  Lebanon Valley  9  Gettysburg  23  Final
  Hartwick  33  King's  26  Final

Sep. 8 Lebanon Valley  0  Lycoming  40  Final
  King's  14  Moravian  13  Final
  FDU-Florham  26  Juniata  28  Final
  Wilkes  13  Widener  52  Final
  Albright  34  Delaware Valley  6  Final
  Susquehanna  27  McDaniel  63  Final

Sep. 15 Widener  48  Lebanon Valley  20  Final
  Juniata  6  Albright  38  Final
  Lycoming  45  Susquehanna  20  Final
  Delaware Valley  28  King's  38  Final

Sep. 22 Albright  27  Dickinson  12  Final
  FDU-Florham  37  Lebanon Valley  21  Final
  Delaware Valley  39  Susquehanna  26  Final
  King's  14  Lycoming  20  Final
  Wilkes  34  Juniata  20  Final
  Moravian  26  Widener  44  Final

Sep. 29 New Jersey City  6  Delaware Valley  26  Final
  Juniata  6  King's  28  Final
  Lebanon Valley  20  Moravian  34  Final
  Susquehanna  24  Albright  23  Final
  FDU-Florham  7  Wilkes  24  Final
  Widener  35  Lycoming  0  Final

Oct. 6 Lycoming  47  FDU-Florham  0  Final
  Widener  25  Susquehanna  13  Final
  Wilkes  41  Delaware Valley  25  Final
  Albright  16  Lebanon Valley  0  Final
  Moravian  35  Juniata  39  Final

Oct. 13 Juniata  41  Lebanon Valley  21  Final
  Delaware Valley  0  Moravian  41  Final
  Albright  34  Wilkes  11  Final
  Susquehanna  21  FDU-Florham  3  Final
  King's  14  Widener  48  Final

Oct. 20 Wilkes  15  Moravian  25  Final
  FDU-Florham  7  King's  45  Final
  Delaware Valley  27  Widener  48  Final
  Lycoming  21  Albright  10  Final
  Susquehanna  20  Juniata  46  Final

Oct. 27 Moravian  21  Albright  30  Final
  King's  24  Susquehanna  6  Final
  Lycoming  27  Wilkes  24  Final
  Lebanon Valley  56  Delaware Valley  48  Final
  Widener  42  FDU-Florham  7  Final
  Juniata  34  Waynesburg  28  Final

Nov. 2 Ursinus  31  FDU-Florham  14  Final

Nov. 3 Delaware Valley  12  Lycoming  51  Final
  Wilkes  20  Lebanon Valley  0  Final
  Juniata  26  Widener  69  Final
  Albright  32  King's  35  Final
  Susquehanna  41  Moravian  14  Final

Nov. 10 FDU-Florham  7  Delaware Valley  25  Final
  Lebanon Valley  13  Susquehanna  40  Final
  Lycoming  42  Juniata  14  Final
  King's  28  Wilkes  12  Final
  Widener  47  Albright  33  Final
  Moravian  17  Muhlenberg  7  Final

Nov. 17 Moravian  27  FDU-Florham  0  Final
  Muhlenberg  29  King's  32  Final
  Albright  49  Wesley  35  Final
  Christopher Newport  7  Widener  56  Final

Nov. 24 Washington and Jefferson  30  Widener  46  Final

Dec. 1 Widener  32  Bridgewater (Va.)  57  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Norwich at RPI
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Guilford at Greensboro
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.