Independent Link to official site

2013 IND schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 Widener  21  Wesley  33  Final RC

Sep. 7 Alfred State  0  Ohio Northern  55  Final
  Methodist  33  Southern Virginia  20  Final
  Maranatha Baptist  56  Martin Luther  54  Final
  Macalester  31  Crown  14  Final

Sep. 14 Salisbury  27  Wesley  30  Final RC
  Alfred State  21  Concordia (Mich.)  35  Final
  Southern Virginia  24  N.C. Wesleyan  21  Final
  Macalester  10  Concordia (Wis.)  20  Final
  Trinity Bible  38  Maranatha Baptist  20  Final

Sep. 21 Alfred State  0  Husson  13  Final RC
  Southern Virginia  33  Virginia-Lynchburg  30  Final
City Stadium (Lynchburg, Va.)
  Macalester  30  Maranatha Baptist  6  Final
  Wesley  7  Mary Hardin-Baylor  35  Final

Sep. 28 Southern Virginia  2  TCNJ  7  Final
  Apprentice School  41  Alfred State  55  Final
  Wesley  46  Birmingham-Southern  12  Final RC

Oct. 5 Huntingdon  28  Wesley  38  Final RC
  Maranatha Baptist  41  Aurora  84  Final
  Mayville St.  26  Macalester  18  Final RC

Oct. 12 Virginia-Lynchburg  0  Wesley  40  Final RC
  Warner  20  Southern Virginia  35  Final
  Alfred State  13  Rochester  38  Final RC
  Carleton  56  Macalester  17  Final RC
  Concordia (Wis.)  70  Maranatha Baptist  14  Final

Oct. 19 Apprentice School  7  Southern Virginia  34  Final
  Wesley  17  Rowan  24  Final
  Maranatha Baptist  14  Lakeland  55  Final
  Macalester  7  Chicago  26  Final

Oct. 26 Menlo  13  Wesley  20  Final RC
  Bluefield Col.  18  Southern Virginia  44  Final
  Washington U.  7  Macalester  0  Final RC
  Rockford  34  Maranatha Baptist  13  Final

Nov. 2 Southern Virginia  38  Apprentice School  6  Final
  Maranatha Baptist  6  Wisconsin Lutheran  56  Final
  Trinity Bible  13  Macalester  44  Final RC

Nov. 9 Wesley  35  Charlotte  28  Final RC
  Alfred State  0  Southern Virginia  30  Final
  Benedictine  55  Maranatha Baptist  13  Final
  Macalester  16  Augsburg  34  Final

Nov. 16 Alfred State  0  Wesley  47  Final RC
  Southwestern  0  Southern Virginia  40  Final
  Maranatha Baptist  22  Concordia-Chicago  48  Final
  Hamline  0  Macalester  7  Final RC

Nov. 23 Wesley  29  Johns Hopkins  24  Final RC RC
NCAA Division III playoffs, first round

Nov. 30 Ithaca  15  Wesley  23  Final RC
NCAA Division III playoffs, second round

Dec. 7 Wesley  59  Mount Union  62  Final RC
NCAA Division III playoffs, quarterfinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos