Heartland Collegiate Athletic Conference Link to official site

2002 HCAC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 7 Wilmington  45  Mount St. Joseph  20  Final
  Manchester  7  MacMurray  44  Final
  Urbana  14  Hanover  47  Final
  Bluffton  27  Marietta  28  Final
  Anderson  25  Capital  24  Final
  Olivet  30  Defiance  22  Final

Sep. 14 Taylor  31  Anderson  30  Final
  Defiance  17  Adrian  14  Final
  Millikin  54  Franklin  21  Final
  Hiram  0  Bluffton  45  Final
  Thomas More  3  Hanover  36  Final
  Earlham  7  Manchester  17  Final

Sep. 21 Hiram  0  Mount St. Joseph  51  Final
  Anderson  60  Concordia-Chicago  7  Final
  Hanover  31  DePauw  21  Final
  Grove City  14  Defiance  37  Final
  Bluffton  6  Thiel  37  Final
  Franklin  14  Adrian  21  Final
  Alma  52  Manchester  18  Final

Sep. 28 Millikin  65  Anderson  7  Final
  North Central (Ill.)  44  Franklin  27  Final
  Manchester  3  Olivet  35  Final
  Mount St. Joseph  13  Kalamazoo  27  Final
  Defiance  7  Alma  49  Final

Oct. 5 Anderson  32  Defiance  24  Final
  Mount St. Joseph  28  Franklin  13  Final
  Hanover  49  Manchester  7  Final
  Urbana  14  Bluffton  31  Final

Oct. 12 Franklin  20  Thomas More  28  Final
  Manchester  17  Mount St. Joseph  23  Final
  Defiance  35  Hanover  57  Final
  Bluffton  17  Anderson  41  Final

Oct. 19 Franklin  31  Manchester  25  Final
  Mount St. Joseph  21  Defiance  6  Final
  Hanover  47  Bluffton  21  Final

Oct. 26 Bluffton  35  Mount St. Joseph  37  Final
  Defiance  23  Franklin  24  Final
  Anderson  23  Hanover  41  Final

Nov. 2 Manchester  18  Defiance  14  Final
  Washington and Jefferson  14  Hanover  35  Final
  Franklin  21  Bluffton  34  Final
  Mount St. Joseph  15  Anderson  46  Final

Nov. 9 Hanover  49  Mount St. Joseph  14  Final
  Anderson  34  Franklin  17  Final
  Bluffton  6  Manchester  18  Final

Nov. 16 Manchester  12  Anderson  35  Final
  Mount St. Joseph  7  Thomas More  30  Final
  Defiance  29  Bluffton  6  Final
  Franklin  12  Hanover  57  Final

Nov. 23 Wittenberg  34  Hanover  33  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading