Centennial Conference Link to official site

2009 CC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 5 Albright  28  Ursinus  3  Final
  St. Vincent  37  McDaniel  52  Final
  Lebanon Valley  47  Gettysburg  42  Final
  Juniata  0  Allegheny  13  Final
  Moravian  0  Susquehanna  24  Final
  Franklin and Marshall  29  Washington and Lee  27  Final
  Muhlenberg  12  Wilkes  14  Final
  Dickinson  52  Grove City  47  Final
  Johns Hopkins  7  Delaware Valley  23  Final

Sep. 12 Hobart  3  Dickinson  26  Final
  McDaniel  16  Moravian  21  Final
  Gettysburg  43  Hampden-Sydney  46  Final - OT
  Randolph-Macon  31  Johns Hopkins  35  Final
  Susquehanna  43  Juniata  13  Final
Goal Post Game
  Ursinus  20  Lebanon Valley  27  Final
  Catholic  21  Franklin and Marshall  42  Final

Sep. 18 Gettysburg  23  Johns Hopkins  41  Final

Sep. 19 Ursinus  31  Juniata  0  Final
  Dickinson  45  Franklin and Marshall  43  Final
  Catholic  17  McDaniel  21  Final
  Lebanon Valley  32  Moravian  3  Final
  Union  7  Muhlenberg  17  Final

Sep. 26 Muhlenberg  3  Gettysburg  20  Final
  Franklin and Marshall  34  Juniata  7  Final
  McDaniel  7  Dickinson  35  Final
  Moravian  0  Johns Hopkins  27  Final

Oct. 3 Gettysburg  50  Ursinus  55  Final
  Juniata  3  McDaniel  30  Final
  Dickinson  21  Moravian  3  Final
  Johns Hopkins  40  Muhlenberg  27  Final

Oct. 10 Gettysburg  34  Moravian  3  Final
  Muhlenberg  14  Juniata  0  Final
  Johns Hopkins  23  Dickinson  12  Final
  Franklin and Marshall  21  Ursinus  14  Final

Oct. 17 Juniata  14  Gettysburg  59  Final
  Ursinus  16  Johns Hopkins  14  Final
  Moravian  13  Franklin and Marshall  29  Final
  McDaniel  16  Muhlenberg  9  Final

Oct. 24 Dickinson  38  Gettysburg  28  Final
  Juniata  10  Moravian  3  Final
  Ursinus  48  McDaniel  13  Final
  Muhlenberg  7  Franklin and Marshall  20  Final

Oct. 31 Johns Hopkins  58  Juniata  7  Final
  Dickinson  17  Muhlenberg  16  Final
  Moravian  20  Ursinus  19  Final
  Franklin and Marshall  41  McDaniel  20  Final

Nov. 6 Juniata  14  Dickinson  41  Final

Nov. 7 McDaniel  22  Gettysburg  20  Final
  Muhlenberg  10  Ursinus  24  Final
  Franklin and Marshall  13  Johns Hopkins  51  Final

Nov. 14 Ursinus  35  Dickinson  32  Final
  Gettysburg  23  Franklin and Marshall  33  Final
  Johns Hopkins  38  McDaniel  14  Final
  Moravian  0  Muhlenberg  7  Final

Nov. 21 Ursinus  14  Kean  35  Final
ECAC Southeast Bowl
  Wilkes  24  Franklin and Marshall  29  Final
ECAC South Atlantic Bowl
  Johns Hopkins  23  Hampden-Sydney  7  Final
NCAA playoffs first round

Nov. 28 Johns Hopkins  31  Thomas More  29  Final RC
NCAA Division III Playoffs second round

Dec. 5 Johns Hopkins  0  Wesley  12  Final
NCAA Quarterfinals
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos