Centennial Conference Link to official site

2008 CC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 6 St. Lawrence  3  Johns Hopkins  34  Final
  Grove City  7  Dickinson  34  Final
  Gettysburg  13  Lebanon Valley  19  Final
  Washington and Lee  0  Franklin and Marshall  24  Final
  Ursinus  34  Alfred  27  Final
  Allegheny  34  Juniata  18  Final
  McDaniel  38  St. Vincent  7  Final
  Susquehanna  14  Moravian  27  Final
  Wilkes  21  Muhlenberg  34  Final

Sep. 13 Dickinson  21  Hobart  28  Final
  Hampden-Sydney  45  Gettysburg  40  Final
  Franklin and Marshall  7  Catholic  14  Final
  Lebanon Valley  31  Ursinus  19  Final
  Juniata  3  Susquehanna  10  Final
  Moravian  42  McDaniel  3  Final
  Johns Hopkins  39  Randolph-Macon  31  Final - 3OT

Sep. 19 Franklin and Marshall  20  Dickinson  34  Final

Sep. 20 Muhlenberg  31  Union  14  Final
  Johns Hopkins  49  Gettysburg  37  Final
  Moravian  23  Lebanon Valley  16  Final
  Juniata  17  Ursinus  21  Final
  McDaniel  7  Catholic  31  Final

Sep. 27 Dickinson  13  McDaniel  20  Final
  Juniata  0  Franklin and Marshall  14  Final
  Johns Hopkins  10  Moravian  33  Final
  Gettysburg  21  Muhlenberg  42  Final

Oct. 4 Moravian  7  Dickinson  16  Final
  Ursinus  7  Gettysburg  38  Final
  McDaniel  10  Juniata  12  Final
  Muhlenberg  28  Johns Hopkins  23  Final

Oct. 10 Dickinson  34  Johns Hopkins  36  Final

Oct. 11 Moravian  41  Gettysburg  48  Final
  Juniata  7  Muhlenberg  38  Final
  Ursinus  13  Franklin and Marshall  51  Final

Oct. 18 Gettysburg  24  Juniata  20  Final
  Franklin and Marshall  20  Moravian  23  Final
  Johns Hopkins  14  Ursinus  0  Final
  Muhlenberg  49  McDaniel  6  Final

Oct. 25 Franklin and Marshall  6  Muhlenberg  17  Final
  Gettysburg  16  Dickinson  29  Final
  Moravian  23  Juniata  17  Final - 3OT
  McDaniel  7  Ursinus  26  Final

Nov. 1 Muhlenberg  31  Dickinson  25  Final
  McDaniel  0  Franklin and Marshall  20  Final
  Juniata  0  Johns Hopkins  12  Final
  Ursinus  7  Moravian  17  Final

Nov. 8 Dickinson  53  Juniata  41  Final
  Gettysburg  38  McDaniel  9  Final
  Johns Hopkins  26  Franklin and Marshall  25  Final
  Ursinus  8  Muhlenberg  45  Final

Nov. 15 Dickinson  30  Ursinus  12  Final
  Franklin and Marshall  21  Gettysburg  54  Final
  McDaniel  10  Johns Hopkins  27  Final
  Muhlenberg  24  Moravian  27  Final - OT

Nov. 22 Wesley  20  Muhlenberg  0  Final
NCAA Div. III Championships - 1st Round
  Catholic  18  Johns Hopkins  17  Final
ECAC Southeast Bowl
  Salisbury  21  Moravian  17  Final
ECAC Southwest Bowl Championship
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos