Centennial Conference Link to official site

2006 CC schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 2 Rochester  20  Johns Hopkins  10  Final
  Juniata  0  Dickinson  14  Final
  Gettysburg  12  Lebanon Valley  13  Final
  Bridgewater (Va.)  41  McDaniel  0  Final
  Susquehanna  0  Ursinus  6  Final
  TCNJ  14  Muhlenberg  24  Final

Sep. 9 Seton Hill  17  McDaniel  7  Final
  Hampden-Sydney  20  Gettysburg  28  Final
  Washington and Lee  7  Franklin and Marshall  21  Final
  Johns Hopkins  21  Randolph-Macon  14  Final
  William Paterson  17  Muhlenberg  24  Final
  Dickinson  28  Hobart  31  Final
  Ursinus  32  Albright  13  Final

Sep. 16 La Salle  2  Ursinus  6  Final
  Muhlenberg  7  Union  34  Final
  Merchant Marine  7  Dickinson  20  Final
  McDaniel  14  Catholic  13  Final
  Gettysburg  42  Rochester  54  Final
  Kean  21  Franklin and Marshall  13  Final

Sep. 23 Johns Hopkins  20  St. Lawrence  21  Final
  Denison  14  Gettysburg  31  Final
  Franklin and Marshall  14  Carnegie Mellon  34  Final

Sep. 30 McDaniel  0  Ursinus  20  Final
  Dickinson  21  Johns Hopkins  13  Final
  Franklin and Marshall  24  Muhlenberg  10  Final

Oct. 7 Ursinus  16  Case Western Reserve  7  Final
  Muhlenberg  14  Dickinson  24  Final
  Gettysburg  14  McDaniel  17  Final
  Johns Hopkins  14  Franklin and Marshall  7  Final

Oct. 14 Johns Hopkins  18  Gettysburg  23  Final
  Ursinus  6  Muhlenberg  22  Final
  Dickinson  24  McDaniel  17  Final
  Franklin and Marshall  21  Union  28  Final

Oct. 21 Ursinus  18  Gettysburg  27  Final
  Franklin and Marshall  14  Dickinson  28  Final
  Randolph-Macon  14  McDaniel  24  Final
  Muhlenberg  7  Johns Hopkins  10  Final

Oct. 28 Dickinson  22  Hampden-Sydney  21  Final
  McDaniel  7  Franklin and Marshall  31  Final
  Gettysburg  14  Muhlenberg  54  Final
  Johns Hopkins  7  Ursinus  17  Final

Nov. 4 Gettysburg  14  Dickinson  30  Final
  Hampden-Sydney  10  Johns Hopkins  24  Final
  Ursinus  42  Franklin and Marshall  10  Final
  Muhlenberg  19  McDaniel  22  Final

Nov. 11 Muhlenberg  24  Moravian  10  Final
  Dickinson  24  Ursinus  31  Final - OT
  McDaniel  7  Johns Hopkins  48  Final
  Franklin and Marshall  30  Gettysburg  38  Final

Nov. 18 Dickinson  21  Wesley  49  Final
  Widener  14  Ursinus  7  Final
iCalendar RSS Feed
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading